w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
piątek, 23 sierpnia 2013
Kosmos w CSW

Do niedzieli 2 września w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej oglądać można wystawę “Zjazd Marzycieli”, a na niej, pochodzący z nieistniejącego już hotelu Orbis, neon "Kosmos".

WSTĘP WOLNY

kosmos w CSW

Znajdujący się obecnie pod opieką Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście “Kosmos”, rozbłysnął na dachu nowowybudowanego obiektu, z okazji, przypadających w 1973 roku, obchodów Roku Kopernikańskiego. Wzniesiony wtedy na Rybakach hotel, nawiązywał do obchodów w swej nazwie, podobnie jak drugi z wybudowanych w tym czasie w Toruniu obiektów "Helios". Nowe Hotele wrosły w tkankę miastaa, stały się elementem krajobrazu. Wjeżdżających wieczorem do Torunia mostem przez Wisłę podróżnych witał widoczny z daleka neon “Kosmos”, reklamujący hotel, w którym znaleźć mogli gościnę. Był to jedyny świetlisty punkt wieczornej panoramy miasta, które jeszcze wiele lat będzie musiało poczekać na spektakularną iluminację, którą dziś tak chętnie chwalą się torunianie.

Neon zabraliśmy z hotelu w 2008 roku - zobacz


neon kosmos jeszcze na hotelu

Dziś stare neony to zabytki sztuki użytkowej. W czasach, gdy powstawały, w latach 60 i 70 XX wieku, neonowy pejzaż symbolizował nowoczesne oblicze miasta. Niestety dziś, coraz częściej, neony znikają bezpowrotnie z polskich ulic, lub też zaniedbane, nie oddają w pełni swojego uroku. 


czwartek, 20 sierpnia 2009
Neon KOSMOS na festiwalu Skyway 09

Neon

Neon

Neon

Neon

all photo: Ernest Wińczyk

Między 11 a 16 sierpnia na Festiwalu Skyway oglądać można było, po raz pierwszy od czasu zdemontowania z budynku hotelu Orbisu, neon "KOSMOS". Neon wykorzystali w swej artystycznej akcji toruńscy artyści Stefan Kornacki i Dominik Smużny, którzy piszą:

Obiekt - KOSMOS został sprowadzony przez artystów na Ziemię. Zdegradowany symbol nieosiągalnego. Stary neon, który nie świeci na niedostępnych pokładach wysokości. Pozbawiony tajemnicy. Poddawany woli człowieka. Ma przemieszczać się, odnajdywać w coraz to innych okolicznościach, przestrzeniach, symbolizować zachłyśnięcie się współczesnego świata Wszechświatem.

Stare neony to dziś zabytki sztuki użytkowej. Często projektowane przez wybitnych grafików i plastyków, zdobiły ulice swym kolorowym światłem. W czasach, gdy powstawały, w latach 60 i 70 XX wieku, neonowy pejzaż symbolizował nocne życie nowoczesnego miasta. Niestety dziś, coraz częściej, neony znikają bezpowrotnie z polskich ulic, lub też zaniedbane, nie oddają w pełni swojego uroku.

Toruński neon "Kosmos" pochodzi z wybudowanego w 1969 roku, nieistniejącego już hotelu Orbis. Hotel wzniesiony z okazji, przypadających w 1973 roku, obchodów Roku Kopernikańskiego, nawiązywał do nich w swej nazwie, podobnie jak drugi z wybudowanych wtedy w Toruniu hoteli "Helios". Kiedyś neon "Kosmosu", usytuowanego na Rybakach, tuż przy nadwiślańskich błoniach, witał swym światłem wjeżdżających przez most podróżnych, anonsując wjazd do miasta astronomii.

 

Na Bydgoskim Przedmieściu znajdował się również neon Pod Bażantem, usunięty podczas remontu budynku. Mimo podjętych prób neonu nie udało się uratować.

18:44, makolaczowa , NEON
Link Dodaj komentarz »
piątek, 14 sierpnia 2009
KOSMOS na SKYWAY

kosmos na Skyway

do 15 sierpnia na Międzynarodowym Festiwalu Światła SKYWAY '09 w Toruniu można oglądać neon KOSMOS, więcej o festiwalu na http://www.skyway09.eu

zobacz wpis MAMY KOSMOS