w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
poniedziałek, 21 listopada 2011
Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2012 - zaczynamy

świeto Bydgoskiego

 

po przerwie wakacyjnej zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w organizację na pierwsze spotkanie dotyczące "Święta Bydgoskiego Przedmieścia 2012", 
w najbliższy czwartek - 24 listopada 2011, o godz. 17.00 do Tłoka ul. Pl. Św. Katarzyny 9.
Zapraszamy
wszystko o Święcie na www.bydgoskie.org
niedziela, 21 sierpnia 2011
Plan zagospodarowania dla Piekarskich Gór

Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę (Nr 130/11 RMT z dnia 30 czerwca 2011 r.) o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Piekarskie Góry”  dla obszaru położonego pomiędzy ulicami: Kraszewskiego, Matejki, Słowackiego i Sienkiewicza w Toruniu. 

Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu miejscowego. Wnioski należy składać na piśmie na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu, przy ul. Grudziądzkiej 126 b w terminie do dnia 25 sierpnia 2011 r.

Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy

 

zobacz ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania planu

 

zobacz mapę z obszarem objętym planem

środa, 17 marca 2010
Jesteśmy z Torunia, Popieramy NRD

Wszystko o akcji Popieram NRD związanej z niezrozumiałą decyzją Prezydenta miasta Torunia o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu w którym znajduje się klub eNeRDe.

bydgoskie przedmiescie popiera NRD

czwartek, 03 grudnia 2009
Dotacje dla pozarządówek 2010

Dotacje dla pozarządówek - konkurs 2010

Prezydent Torunia ogłosił konkurs ofert na wykonanie zadań publicznych gminy przez organizacje pozarządowe w roku 2010. Na realizację tych przedsięwzięć miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku prawie 4,5 mln zł.

Priorytetowo będą traktowane projekty realizowane na rzecz mieszkańców Starego Miasta i Bydgoskiego Przedmieścia!


zadania w zakresie:

- wspierania rozwoju kultury i ochrony jej dóbr oraz podtrzymywania tradycji narodowej,

- profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania patologiom społecznym,

- ochrony i promocji zdrowia,

- działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wyrównywania szans kobiet w życiu społecznym i zawodowym,

- upowszechniania rekreacji, turystyki i krajoznawstwa,

- wspierania edukacji i wychowania,

- działań na rzecz integracji europejskiej, rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,

- przeciwdziałania bezrobociu i wspierania przedsiębiorczości,

- działań wspomagających rozwój demokracji oraz praw człowieka,

- wspierania działań w pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy Unii Europejskiej i innych środków zewnętrznych o podobnym charakterze na realizację zadań własnych Gminy Miasta Toruń,

- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego

 

Część wniosków należy składać do 23 grudnia 2009r.


Zobacz ogłoszenie o konkursie

 


wtorek, 02 czerwca 2009
Bydgoskie - Cudem!

Bydgoskie Przedmieście znalazło się na liscie 7 Cudów Województwa Kujawsko-Pomorskiego przygotowaną przez redakcję Gazety Wyborczej!

Jak podają autorzy oto "siedem miejsc, którymi możemy chwalić się przed całą Europą"

 

na liście znalazły się:

- Starówka w Toruniu

- Wenecja Bydgoska

- Szlak Brdy z Borami Tucholskimi i Zalewem Koronowskim

- Rynek w Chelmnie

- Pałac w Lubostroniu

- Park Solankowy

- Bydgoskie Przedmieście

 

Gratulujemy Toruniowi Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia!!

Bydgoskie przedmieście

środa, 11 marca 2009
Spotkanie w UM o Bydgoskim Przedmieściu

W czwartek 12 marca mieszkańcy dzielnicy spotkają się z władzami w sprawie zmian, jakie czekają tą zabytkową częśc miasta.

Spotkanie odbędzie się 12 marca w Urzędzie Miasta przy Wałach gen. Sikorskiego o godz. 14.00. Celem spotkania jest zapoznanie mieszkańców Torunia, zwłaszcza mieszkańców Osiedla Bydgoskiego, radnych z projektem zagospodarowania przestrzeni publicznej ul. Mickiewicza. Oprócz tego mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje uwagi i opinie dotyczące proponowanych zmian.
W spotkaniu przewidziano udział przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg oraz autorów koncepcji zagospodarowania.

 

żródło Gazeta Pomorska 

 

Informacja o spotkaniu na stronie Urzędu Miasta 

niedziela, 25 stycznia 2009
Przebudowa Mickiewicza
Przedmieście Bydgoskie "pod koniec XIX w. uważane było za najlepszą i reprezentacyjną dzielnicę mieszkaniową" Bydgoskie to miejsce wyjątkowe i wymaga nietuzinkowego podejścia, tutaj nawet trudniej niż na starówce będzie wypracować kompromis nad charakterem przestrzenii publicznej - ale świadomie rozpocznijmy debatę.

Powinniśmy zadać sobie pytanie jak ma wyglądać Bydgoskie za lat 10 i 15 i 50. Bo właśnie brak pomysłu na historyczną część Bydgoskiego Przedmieścia szkodzi najbardziej. Dlaczego ul. Słowackiego jest brukowana, a Krasińskiego nie, dlaczego przy Sienkiewicza położony został podczas remontu zwykły polbruk choć obok na ul. Bydgoskiej (w tym samym czasie) ułożono dużo bardziej estetyczne płyty. Czy na bydgoskim powinny powstawać blokopodobne budynki? Czy powinno się zezwalać na grodzenie budynków? Dlaczego znikają zabytki?
Brak wizji, brak spójności w podejmowanych działaniach - jest tak już od wielu lat. Nie inaczej jest z ul. Mickiewcza.


Realizowany projekt przebudowy Mickiewicza bardzo ograniczy ruch samochodowy. Jest to założenie słuszne, dzięki temu ulica straci charakter tranzytowej i przywrócona zostanie dla mieszkańców - pieszych, rowerzystów (bo będzie także scieżka rowerowa) i miejmy nadzieje także turystów. 

Projekt przwiduje także, ustawienie elemtów małej architektury. Wykorzystajmy to!
Stwórzmy miejsce, które będzie wizytówką i zaproszeniem na Bydgoskie. Nietuzinkowe, odważne projekty wkomponowane w charakter dzielnicy mogą zupełnie odmienić tą część Torunia. 

Może warto zastanowić się nad konkursem gdzie w jury będą zasiadać przedstawiciele CSW, biura ESK 2016, TCM i MZD i UMK, zapytajmy mieszkańców. Zaprośmy artystów z Polski (w tym Bydgoszczy), z zagranicy (w tym z Pampeluny).
Dobrze przemyślana przebudowa, która będzie aktywizować mieszkańców, może przerodzić się w rewitalizacje tej części Bydgoskiego. 

Oczekiwalibyśmy od samorządu, aby pytał mieszkańców jak ma wyglądać miejsce w którym mieszkamy, tak abyśmy poczuli się gospodarzami, a od mieszkańców domagamy się podsuwania dobrych rozwiązań i merytorycznej debaty, proszę można zacząć już dziś. Jak ma wyglądać Mickiewicza? Jak ma wyglądać Bydgoskie za 10 lat - zapraszamy do dyskusji. Zapraszamy na Bydgoskie.
 

ps. zamiast projektów przebudowy prezentujemy Mickiewicza z czasów minionych. 

 

Bydgoskie Przedmieście

 

Bydgoskie Przedmieście

 

Bydgoskie Przedmieście

 

Bydgoskie Przedmieście

Cytat i zdjęcia 1 i 2 za: J. Kucharzewska "Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920"

 

poniedziałek, 22 grudnia 2008
Orlik powstanie na Bydgoskim

Bydgoskie przedmiescie

 

Po interwencji mieszkańców i "Gazety" władze miasta zdecydowały się wybudować boisko na rogu Reja i Szosy Bydgoskiej. Dzięki temu najuboższe dzieci z dzielnicy będą miały miejsce do zabawy

To wspaniała wiadomość, wszyscy nie posiadamy się z radości, że magistrat tak przychylnie odniósł się do postulatu mieszkańców - mówi Paweł Gulewski, działacz społeczny i inicjator akcji "Orlik dla Bydgoskiego".

Walkę mieszkańców o wybudowanie w ich dzielnicy boiska "Gazeta" po raz pierwszy opisała w listopadzie br. Wtedy to na Bydgoskim zawiązała się koalicja dla Orlika, w której skład weszły wszystkie stowarzyszenia działające w tej części Torunia. Działacze przeprowadzili w internecie konsultacje społeczne: idea postawienia kompleksu sportowego z prawdziwego znaczenia spotkała się z entuzjastycznymi reakcjami. - Orlik przyczyniłby się do zmniejszenia patologii wśród najmłodszych mieszkańców - przekonywał Łukasz Broniszewski z Fundacji Stabilo. 

- Dzieciom i młodzieży trzeba zapewnić możliwość rozrywki - dodawała emerytowana nauczycielka Maria Celmer. - A u nas poza placem zabaw w parku i małym boiskiem do koszykówki nie ma nic. To cóż się dziwić, że rozrabiają i wystają po bramach? 

Pomysł poparła też szefowa rady okręgu Krystyna Gembala. Wszyscy zwolennicy budowy "orlika" podpisali się pod listem do prezydenta Torunia. Na własną rękę zaczęli też szukać działki, gdzie mogłoby stanąć boisko. To właśnie lokalizacja była bowiem największym problemem. Magistraccy urzędnicy tłumaczyli, że przeczesali dzielnicę i nie znaleźli działki odpowiedniej pod budowę kompleksu. Wtedy "orlikowa koalicja" zaczęła sama szukać i znalazła: działkę u zbiegu ulic Reja i Mickiewicza oraz Szosy Bydgoskiej. Dziś jest tam mały sosnowy las. - Najbardziej baliśmy się, że będzie problem z wycinką drzew, mimo że "tak" tej lokalizacji powiedziały nawet organizacje ekologiczne - mówi Gulewski. 

- Potwierdzam, że chcemy wybudować "orlika" w tym miejscu, które okazało się jedyną możliwą lokalizacją na Bydgoskim - mówi Jarosław Więckowski, dyrektor magistrackiego wydziału sportu i rekreacji. - Urząd Miasta już wcześniej brał pod uwagę to miejsce i ostatecznie na nim właśnie skoncentrujemy nasze działania. A z odlesieniem działki nie będzie problemu, chociaż uprzedzam z góry: procedura trochę potrwa.

Konkretnie około roku. Najpierw magistrat wystąpi z wnioskiem o przekwalifikowania terenu do miejskiej pracowni urbanistycznej, potem decyzję w tej sprawie podejmą radni. 

Budowa "orlika" ruszy dopiero na przełomie 2010 i 2011 r. - Niesamowicie się cieszę, że sprawa tak pomyślnie się potoczyła - mówi Paweł Kołacz ze Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. - Uważam, że ten "orlik" to pierwszy przykład rzetelnej rewitalizacji Bydgoskiego. Bo rewitalizacja to nie tylko odnawianie budynków. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o ożywienie. A boisko taką właśnie funkcję spełni.

I działacze, i mieszkańcy, i magistrat podkreślają zalety wybudowania "orlika" przy Reja i Szosie Bydgoskiej. Dzięki takiej lokalizacji z kompleksu będą mogły korzystać dzieci z ubogich rodzin zamieszkujących tzw. koszary przy Mickiewicza oraz bogatsze np. z osiedla Zieleniec. - Taka jest przecież idea sportu, który jest ponad tego typu podziałami - podkreśla Więckowski. 

Rządowy program "Moje boisko - Orlik 2012" zakłada, że w ciągu najbliższych trzech lat w każdej polskiej gminie powstaną obiekty sportowe wyposażone w boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, plac do koszykówki i siatkówki oraz szatnie, toalety i natryski. Wszystkie będą miały oświetlenie, żeby można było z nich korzystać również wieczorami. Kosztami budowy dzielą się rząd, gmina i samorząd województwa. Kujawsko-Pomorskie jest liderem pod względem już wybudowanych "orlików".

Komentarz

Mieszkańcy Bydgoskiego wykonali świetną robotę i pokazali, na czym polega społeczeństwo obywatelskie: zakasali rękawy i wzięli sprawy w swoje ręce. Magistratowi natomiast należą się brawa za to, że wsłuchał się w ich głos. Wszak to mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego potrzeba ich dzielnicy. Decyzja Urzędu Miasta cieszy tym bardziej, że piękne Bydgoskie Przedmieście od lat jest zaniedbane i jak żadna inna dzielnica Torunia zasługuje na dopieszczenie przez władze.

Natalia Waloch

Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń 

poniedziałek, 17 listopada 2008
Orlik na Bydgoskim

Prezentujemy list do Pana Michała Zaleskiego Prezydenta Miasta Torunia w sprawie lokalizacji boiska "Orlik" na terenie Bydgoskiego Przedmieście.

Bardzo prosimy o wyrażenie swojego poparcia w formie maili lub komentarzy które będziemy mogli przekazać Panu Prezydentowi. 

strona programu Orlik

media o Orliku na Bydgoskim

 

Szanowny Panie Prezydencie, 

Rządowy program „Moje boisko - Orlik 2012” przygotowany i koordynowany przez Ministra Sportu i Turystki Mirosława Drzewieckiego zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem Programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu.  

Według mechanizmu organizacyjnego dotyczącego wymiaru finansowania przedsięwzięcia to jednostka samorządu terytorialnego, w tym konkretnym przypadku Gmina Miasta Toruń, aplikuje do właściwego terenowo urzędu marszałkowskiego o włączenie jej do programu „Moje Boisko – Orlik 2012”. W jej gestii leży również decyzja lokalizacyjna.

Z posiadanych informacji wynika, że ewentualna decyzja lokalizacyjna w przypadku budowy sportowego kompleksu na terenie Gminy Toruń jeszcze nie zapadła.

Pragnę zatem przedstawić Panu propozycję ulokowania boiska w ramach Programu „Orlik 2012” na terenie Bydgoskiego Przedmieścia.  

Bydgoskie Przedmieście zwykło być kojarzone jako obszar bardzo zaniedbany, o słabo rozwiniętej infrastrukturze. Palącym problemem tego obszaru miasta jest brak miejsc przeznaczonych pod bezpieczny,  zorganizowany wypoczynek i rekreację. Ponadto problemem Bydgoskiego jest niski komfort życia - duża liczba bezrobotnych, “wykluczonych” ze społeczeństwa, apatia i brak zaangażowania. Wszystkie te elementy składają się na negatywny wizerunek dzielnicy. 

Jednakże dzięki konsekwentnej współpracy mieszkańców osiedla i organizacji pozarządowych z Władzami Miasta wzrasta poczucie bezpieczeństwa. Planowana modernizacja “kręgosłupa” dzielnicy czyli ul. Mickiewicza ograniczy znacząco natężenie ruchu i wyprowadzi go na jej obrzeża. Warto jednak zastanowić się nad możliwościami poszerzenia rekreacyjnej oferty Bydgoskiego Przedmieścia. Stworzenie ścieżek rowerowych i ułatwienie poruszania się pieszych umocni wizerunek Bydgoskiego jako dzielnicy przyjaznej mieszkańcom. 

Tereny Parku Miejskiego przy ul. Bydgoskiej a szczególnie pobliskie nadwiślańskie błonia są już w chwili obecnej doskonałym miejscem spędzania wolnego czasu nie tylko mieszkańców osiedla ale także całego Torunia.

Niezwykle ważnym aspektem ewentualnego zlokalizowania kompleksu sportowego – „Orlik 2012” byłaby integracja środowisk lokalnych, poprawa poziomu bezpieczeństwa a także podwyższenie standardów aktywnego spędzania wolnego czasu. Funkcjonowanie nowoczesnego boiska na terenie osiedla pozytywnie wpłynie także na sposób w jaki Bydgoskie Przedmieście zwykło być postrzegane przez mieszkańców Torunia.

Biorąc pod uwagę powyższe proszę Pana Prezydenta aby podejmując decyzję lokalizacyjną dotyczącą budowy boiska w ramach Programu „Orlik 2012”, wziął Pan pod uwagę wymierne korzyści wynikające z budowy tego obiektu na terenie Bydgoskiego Przedmieścia. 

Z poważaniem

Paweł Gulewski


PS

Podawajcie proszę propozycję lokalizacji

niedziela, 16 listopada 2008
Ścieżka rowerowa na Bydgoskiej

List Stowarzyszenia Rowerowy Toruń

Pani
Mirosława Romaniszyn
Miejski Konserwator Zabytków
w Toruniu

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przeanalizowanie naszych uwag dotyczących
projektu przebudowy chodnika przy ul. Bydgoskiej od ul. Chopina do ul. Sienkiewicza na
chodnik i drogę rowerową. Cieszymy się, że powstanie kolejna droga rowerowa w naszym
mieście. Dobrze, że została uwzględniona część uwag z naszego pisma (RT 01/08) z dnia 15
lutego br.: m.in. zaplanowana droga rowerowa będzie miała nawierzchnię asfaltową.
Uważamy, że dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i komfortu jazdy
rowerzystów korzystających z planowanej drogi rowerowej przy ulicy Bydgoskiej należałoby
dokonać korekty projektu budowlanego w zakresie poprowadzenia drogi rowerowej poprzez
wyjazdy z posesji. Obecnie wyjazdy z posesji (aż w 18 miejscach) przerywają ciągłość
nawierzchni drogi rowerowej. Postulujemy, aby zachować ciągłość drogi rowerowej poprzez
wybudowanie asfaltowej drogi rowerowej również na wysokości wyjazdów z posesji.
Zachowanie ciągłości drogi rowerowej zwiększy atrakcyjność trasy, a przede
wszystkim bezpieczeństwo rowerzystów. Kierowca samochodu będzie mógł spodziewać się
rowerzysty przecinającego jego tor jazdy podczas wyjazdu z posesji. Tymczasem przyjęte
założenia sugerują, że to kierowcy samochodów mają pierwszeństwo względem rowerzystów.
Kierujący samochodem może nie spodziewać się rowerzysty jadącego z dużą prędkością po
drodze rowerowej, co grozić może kolizją.
Jeśli powyższy postulat zostanie uwzględniony powstała przy ul. Bydgoskiej droga
rowerowa będzie naprawdę dobrej jakości. Liczymy, że Pani Konserwator wyrazi zgodę na
modyfikację projektu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w MZD zgoda Pani Konserwator
spowoduje zmiany w projekcie.

Paweł Wiśniewski
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Załacznik:

Proponowane zmiany w formie rysunkowej