w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
poniedziałek, 27 maja 2013
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/1818-1939

Książka prezentuje w sposób zwięzły dzieje Parku Cegielnia (Ziegelei Park lub Ziegelei Garten) i Lasku Cegielnia (Ziegelei Wäldchen) oraz historię pomników, które znajdowały się na terenie obu założeń.

historia Parku 
Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad dwieście ilustracji (map, planów, projektów, widokówek itd.). Autorzy, Katarzyna Pękacka-Falkowska i Bartosz Drzewiecki, analizują rozwój przestrzenny Établissement „Cegielnia” i Lasku Cegielnia oraz Placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S. Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego oraz odsłaniają kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen. A to tylko niektóre, być może nie najciekawsze, tematy podejmowane w monografii.
 
Oficjalna prezentacja odbędzie się w poniedziałek 27. maja w Ratuszu Staromiejskim podczas Uroczystego Walnego Zebrania Towarzystwa Miłośników Torunia w 90. rocznicę postawnia tej organizacji (http://tomito.cba.pl/aktualnosci.html).
poniedziałek, 08 kwietnia 2013
Rower Miejski - nie na Bydgoskim?

 

Trwają właśnie konsultacje dotyczące lokalizacji stacji - wypożyczalni roweru miejskiego, które mają powstać w Toruniu. 

Rowery mogą być doskonałym uzupełnieniem dla systemu transportu miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu i w całym Toruniu. Niestety wśród  zaproponowanych lokalizacji nie uwzględniono ani jednej w zabytkowej części Bydgoskiego Przedmieścia, a przecież na obszarach zabytkowych transport rowerowy powinien być szczególnie wspierany.

Dlatego też apelujemy o uzupełnienie listy lokalizacji o dodatkowe miejsca. Szczególnie warte uwagi są wejścia do rewitalizowanego właśnie Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, a także okolice targowiska na Mickiewicza.


Czekamy także na Państwa propozycje.

Więcej o konsultacjach na stronie konsultacje.torun.pl

rower miejski mapa

obecna promozycja lokalizacji roweru miejskiego w Toruniu.

 

środa, 20 kwietnia 2011
Koncepcja rewitalizacji Parku na Bydgoskim Przedmieściu

Przedstawiamy Koncepcję zagospodarowania przestrzeni Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu wypracowana przez Grupę Reprezentatywną.

Niniejsza koncepcja zagospodarowania przestrzeni Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu powstała w procesie partycypacyjnych konsultacji społecznych. Prowadzone konsultacje zostały oparte na mechanizmie nazywanym Partycypatorem Toruńskim wypracowanym przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju z Torunia, zobacz więcej na www.pzr.org.pl/partycypator.

Celem konsultacji społecznych opartych o niniejszą metodologię było wypracowanie przez mieszkańców wytycznych dla projektantów, które winny być podstawą do opracowania projektu.

Koncepcja znajduje się pod tym linkiem

a może potrzebujesz dokument z wersji pdf

 

bydgoskie przedmiescie

praca grupy reprezentatywnej, kwiecień 2011, foto: mat

 

Projekt przetrzeni publicznej nigdy nie jest skończony i dlatego w każdym momencie można zgłaszać swoje uwagi i sugestie!

czwartek, 03 lutego 2011
Od Parku „Cegielnia” do klubu „Azyl”

Wystawa ,,Od Parku Cegielnia do Klubu Azyl, czyli jak się bawił Toruń” jest kontynuacją prezentowanej w latach 2007–2008 ekspozycji Toruń – inny portret miasta. Ostatnie stulecie. Pomimo „rozrywkowego” tytułu, temat potraktowany został całkowicie poważnie, a celem autorów jest pokazanie, jak na przestrzeni niespełna stu dwudziestu lat mieszkańcy miasta potrafili zorganizować sobie czas wolny od pracy. Wystawa obejmuje okres od około 1850 r. do lat 70. XX w. i prezentuje miejsca, których w wielu przypadkach już nie ma, lub bardzo się zmieniły, a były dla mieszkańców Torunia po prostu ważne.

bydgoskie przedmiescie

bydgoskie przedmiescie

na zdjęciach Park Cegielnia na Bydgoskim Przedmieściu, foto Kuba

 

Wystawa będzie prezentowana w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego do 25.03.2011 r.

Były w Toruniu miejsca, do których chodziło się często i chętnie. Parków i skwerów, które odwiedzało się nie tylko w niedzielne przedpołudnia było kilka. W każdej dzielnicy miasta znajdowało się przynajmniej jedno kino, a ilość kawiarni i restauracji przewyższała liczbą (przypadającą na jednego mieszkańca) istniejące obecnie. Jeśli nie było sztucznej ślizgawki (w okresie dwudziestolecia międzywojennego przygotowywano ją na skwerze między ulicami Bydgoską i Chopina, w pobliżu Grzyba), to przy potężnych mrozach funkcję tę śmiało pełniła zamarznięta Wisła lub Martwa Wisełka.

Toruń otoczony był niemal ze wszystkich stron pasami zieleni. Najdłuższym i najpiękniejszym zielonym fragmentem Torunia był i nadal jest odcinek ciągnący się od Placu Rapackiego, przez ulicę Chopina, aż po zachodnie rogatki  miasta. Najbliżej śródmieścia znajdował się skwer (fragment tzw. toruńskich plantów) wraz z charakterystyczną, drewnianą, ozdobną ławeczką parkową, zwaną Grzybem. Dalej, na styku ulic Bydgoskiej i Chopina, rozpościerał się około ośmiohektarowy obszar należący do powstałego na pocz. XIX wieku Ogrodu Botanicznego (dzisiaj Zoobotanicznego). Od obecnej ulicy Marii Konopnickiej aż do wylotu Szosy Bydgoskiej ciągnął się  długi pas terenów zalesionych. W 1817 roku, w miejscu dawnej cegielni, (obecne okolice ul. Przybyszewskiego w kierunku Bydgoszczy), utworzono pierwszy, pięknie zagospodarowany park pod nazwą Park Cegielnia. Funkcjonowała tu jedna z największych restauracji w Toruniu, licząca cztery tysiące miejsc. Znajdowała się w nim  również muszla koncertowa oraz prawdopodobnie pierwszy kort tenisowy w Toruniu. W 1928 roku na terenie Parku Cegielnia wybudowano, według projektu Kazimierza Ulatowskiego, największą w owym czasie w Polsce, Halę Wystawową. Dalej w kierunku północnym odParku Cegielnia znajdowało się kolejne miejsce, w którym mogli odpoczywać mieszkańcy miasta – tzw. Grünhof, czyli dzisiejszy Zieleniec, z dużą, letnią kawiarnią. W Toruniu istniało też kilka tzw. ogrodów restauracyjnych, które oprócz swoich podstawowych funkcji pełniły także rolę letniego teatru lub miejsca, gdzie można było posłuchać dobrej muzyki. Jednym z najbardziej znanych takich ogrodów był Park Wiktorii, powstały w 2. połowie XIX wieku, w miejscu dzisiejszego Wydziału Fizyki UMK przy ul. Grudziądzkiej  5.

tekst za http://www.muzeum.torun.pl/portal.php?aid=news&news=12952563224d340b0278f96

piątek, 08 maja 2009
Wandale na Bydgoskim!

Połamane kasztanowce

Trzy dorodne kasztanowce czerwone i jedna lipa zostały zniszczone w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Wandale, którzy połamali drzewa w nocy ze środy na czwartek 6/7 maja 2009 r., są już w rękach policji. Straty oszacowano na 6 tys. zł.

Trzy okazałe, młode kasztanowce odmiany czerwonej zostały przełamane jak zapałki, a sąsiadująca z nimi lipa wyrwana z ziemi razem z podpórkami. W efekcie został zdewastowany duży fragment parkowej zieleni w narożniku ulic Rybaki i Konopnickiej.

Tak pięknie wyglądają, gdy kwitną.

To wielka strata - mówi Elżbieta Adamiak z Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. - Posadziliśmy te drzewka dwa lata temu. Były to duże, dorodne, 10-letnie sadzonki. Świetnie się przyjęły, znakomicie rosły i pięknie kwitły. Specjalnie wybraliśmy odmianę rzadkiego kasztanowca czerwonego, bo jest on odporny na szrotówka kasztanowcowiaczka. Niestety, w tym roku raczej nic już w tym miejscu nie dosadzimy.

Oprócz kasztanowców wandale nie przepuścili rosnącej w pobliżu, nieco młodszej lipie. Wyrwali drzewo z korzeniami i przewrócili razem z podtrzymującą je drewnianą konstrukcją. Nie wiadomo, czy posadzone z powrotem,  znowu się przyjmie. Łączne straty na skwerze - koszt drzewek, ziemi, kory, dwuletniej pielęgnacji i robocizny - oszacowano na 6 tys. zł.

Mieszkańcy okolicznych domów z żalem patrzą na połamaną zieleń i wygrażają sprawcom. Jedyna pociecha to fakt, że wandale, którymi okazali się dwaj młodzi mężczyźni, są już ujęci. Na razie nie wiadomo, co ich podkusiło - sprawę bada policja, do której zgłosił się także świadek zdarzenia. Mieszkańcy mówią tylko, że rano koło połamanych drzewek widzieli butelkę po niedopitym piwie.

----
 
Informacja pochodzi ze strony Urzedu Miasta  

 link do wpisu 

http://www.um.torun.pl/torun/baza/pierwsza.php?status=0&news_id=7764 

 

wydaje się że kamera (miejski monitoring) na rogu Rybaki / Konopnickiej jest konieczna. 

11:17, rogalpa , park
Link Komentarze (3) »
środa, 02 lipca 2008
Lato w Parku

W Parku Bydgoskim odnowiony plac zabaw (przy kościele) i od razu mnóstwo osób. Serdecznie zapraszamy dużych i małych.

park bydgoski

Park Bydgoski, Park cegelnia

Park Bydgoski, Park cegelnia

Park Bydgoski, Park cegelnia

Odnowiono i ogrodzono dwie piaskownice (druga przy głównej alei)

10:54, rogalpa , park
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lutego 2008
PARK BYDGOSKI/MIEJSKI/CEGIELNIA

(Najstarszy i największy park miejski w Toruniu, typu angielskiego, założony w 1817 roku (początkowo na terenach pocegielnianych), jednakże ostatecznie ukształtowany w latach dwudziestych XX wieku. Park zajmuje nadwiślańską część Bydgoskiego Przedmieścia, od ul. Konopnickiej do ul. Reja. Należy do zabytkowych założeń parkowych (w 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków)

Ten duży obszar Parku (około 25 ha, 1 km długości wzdłuż południowej strony ul. Bydgoskiej) nie jest specjalnie wyodrębniony z otoczenia, gdyż znaczna część tej dzielnicy charakteryzuje się rozwiniętą zielenią. Wzdłuż parku był założony charakterystyczny ciąg do konnej jazdy, zamieniony następnie na torowisko tramwajów w związku z poszerzeniem ul. Bydgoskiej (można to zobaczyć tu ). Park położony jest na skarpie, w urozmaiconym, falistym terenie, odznacza się malowniczością. Charakteryzuje go powiązanie układów regularnych (klomby, kwietniki, sadzawka) z formami krajobrazowymi. Tworzą je swobodnie skupione grupy drzew, lasków i zagajników, rozmieszczone wśród otwartych zieleńców, a między nimi wiją się kręte, boczne ścieżki i błyszczą wody małych stawów, będących pozostałościami po dawnych wyrobiskach cegielni. Jedną z większych atrakcji jest dolina ze stawem z łabędziami i ze sztuczną kaskadą.

park bydgoski

foto dariusz-s2

W obręb perspektyw i widoków parkowych wciągnięto graniczący od południa teren błoń nadwiślańskich, dokąd prowadzi mostek przez starorzecze - Martwą Wisłę

park bydgoski

foto sine.ira

park bydgoski

foto dariusz-s2

Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (65 gatunków i odmian drzew i 30 gatunków krzewów rodzimych i egzotycznych). Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów, m.in. stare cisy, jedyny w Toruniu kasztan jadalny, klon tatarski, ozdobne drzewko mąkini, a także kłęk kanadyjski, bożodrzew chiński, dławisz okrągłolistny, miłorząb dwuklapowy, iglicznia trójcierniowa, ajlant gruczołowaty; na trawnikach jaśminowce i głogi.

Przed I wojną światową w parku stał pomnik Bismarcka (rozebrany w 1926 roku); również tutaj, w 1909 roku, w 150. rocznicę urodzin poety Friedricha Schillera, postawiono marmurową ławę z jego popiersiem (tzw. ławka Schillera , restaurowana w 2004 i 2005 roku), a powstały w ten sposób zakątek parku nazywano Idyllą.

ławka Shillera

foto Jerzy Domasłowski

Również w tym okresie istniała w parku największa w całej prowincji zachodniopruskiej letnia restauracja na 4 tysiące miejsc. Na Wiśle przy ul. Przybyszewskiego istniała przystań wioślarska. Park był wówczas (jak i w okresie międzywojennym) tętniącym życiem miejscem spotkań i spacerów.
Niestety w latach 60. XX wieku zlikwidowano 2 stawy, dewastacji uległy też różne elementy małej architektury.

Na zachód od Parku znajduje się obszerny teren założony w otoczeniu parkowym z dużym pawilonem z 1928 roku, przeznaczonym na cele wystawowe. Tuż obok Zieleniec, a także ulica Przy Cegielni - jedyny ślad po miejskiej cegielni, pochodzenia jeszcze średniowiecznego.

za Toruński Serwis Turystyczny

Już niedlugo więcej zdjęc parku.

23:58, rogalpa , park
Link Komentarze (2) »