w Toruniu
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
sobota, 06 września 2008
KOSMOS na ZDARZENIACH
sobota, 16 sierpnia 2008
Pakt sześciu dla Bydgoskiego Przedmieścia

 

Toruńskie organizacje pozarządowe utworzyły Porozumienie na rzecz Bydgoskiego Przedmieścia. - W jedności siła - mówi Łukasz Broniszewski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia 

Do Porozumienia przystąpiło sześć organizacji: Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście, Fundacja Stabilo, Stowarzyszenie Dziedzictwo Torunia, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i Wyborcy.org. - Razem wywrzemy większy nacisk na polityków - tłumaczy Broniszewski. - W grupie jest także łatwiej zaistnieć w mediach. Każda z organizacji ma różne pomysły i inne doświadczenie, więc współpraca może się tylko opłacić.

Porozumienie chce zrewitalizować, czyli ożywić Bydgoskie Przedmieście. - Nie oznacza to, że zajmiemy się tylko odnawianiem kamienic - mówi Broniszewski. - Rewitalizacja powinna odbywać się na kilku płaszczyznach. Nie można zapomnieć o aktywizacji społecznej czy poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Współpraca kilku organizacji pozwoli na lepszą koordynację działań. Poszczególne pozarządówki nie będą powielały swoich inicjatyw.

Bydgoskie Przedmieście to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc Torunia. W dzielnicy mieszka 40 tys. osób - ponad 2,5 tys. żyje poniżej minimum socjalnego. Niewielu torunian wie jednak, że Bydgoskie to nie tylko problemy społeczne, ale również piękna architektura i ciekawa historia. To w tej dzielnicy znajduje się najstarszy w Polsce ogród zoobotaniczny. Właśnie tutaj można podziwiać także najwięcej zabytków w Toruniu - jest ich aż 478, podczas gdy Stare Miasto może pochwalić się 466 takimi obiektami. W popularnej "zofiówce" przy ul. Bydgoskiej 26 na początku XX w. mieszkali znani artyści: pisarz Stanisław Przybyszewski, malarz i literat Witkacy oraz aktor i reżyser Juliusz Osterwa. - Historia dzielnicy jest trochę zapomniana. Dlatego jej promocja będzie jednym z głównych celów naszej działalności - mówi Broniszewski.

Szansa na wypromowanie dzielnicy jest duża, bo w listopadzie ub.r. nasze miasto otrzymało ponad 10 mln euro na rewitalizację Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Pieniądze pochodzą z dzielonego przez marszałka województwa unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Niestety, magistrat nie może ich wydać, ponieważ czeka na wytyczne z Urzędu Marszałkowskiego. Władze województwa czekają z kolei na wskazówki z resortu rozwoju regionalnego. - Nie możemy się doczekać wytycznych już półtora roku - mówi Anna Dziczek z wydziału rozwoju i programowania europejskiego magistratu. - Bez nich nie możemy podjąć żadnych działań. Pewne jest, że na wydanie kwoty z RPO będą miały wpływ organizacje pozarządowe. Projekty będą podlegały konsultacjom społecznym.

Porozumienie nie zamierza jednak czekać na decyzje urzędników. - Sami będziemy pisać projekty i składać wnioski o unijne dotacje - tłumaczy Broniszewski. - Nie jesteśmy skazani na pieniądze miasta. Możemy starać się o dotacje np. z Europejskiego Funduszu Społecznego albo Funduszy Norweskich.

Pierwsze spotkanie Porozumienia odbędzie się w sobotę o godz. 16 w Teatrze Wiczy (Rynek Staromiejski 1). - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego dla Bydgoskiego - zachęca Broniszewski. - Oczekujemy nie tylko na działaczy pozarządowych, ale również na przedstawicieli firm i innych instytucji, które mają osobowość prawną. Mile widziani będą również urzędnicy z magistratu.

Więcej o inicjatywie na stronie: www.porozumienie.org.pl.

 

poniedziałek, 04 sierpnia 2008
STRONA WWW DLA BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA
08:47, makolaczowa , o nas
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 lutego 2008
POLECAMY NOWOŚCI

 

 Nowości

Polecamy artykuły w Nowościach 

O Bydgoskim:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki to skarb

 

O Bydgoskiej 56:

A były tu kiedyś Pola Elizejskie

 

O Zegarze na budynku UMK:

Ten stuletni zegar aż sypie się w oczach Dziękujemy! 

wtorek, 05 lutego 2008
TVP Bydgoszcz "Zbliżenia" 02.02.08

 

14:54, rogalpa , o nas
Link Komentarze (2) »
piątek, 25 stycznia 2008
PISZĄ O NAS...

 

Tygodnik  Teraz Toruń z 24 stycznia 2008

 

  

19:37, makolaczowa , o nas
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 stycznia 2008
STOWARZYSZENIE

Ogromny potencjał Bydgoskiego Przedmieścia jest niewykorzystany. Piękna dzielnica przy średniowiecznej starówce to ogromny skarb dla miasta. Tymczasem Bydgoskie jest zapuszczone i zapomniane.

Martwi nas moda na rozbieranie przepięknych zabytkowych budynków na Bydgoskim, np. zniszczony niedawno budynek na rogu Krasińskiego i Moniuszki!
Z grupą mieszkańców dzielnicy postanowiliśmy założyć Stowarzyszenie Bydgoskie które pomoże tej części miasta odzyskać dawny blask.
Nie jesteśmy przeciwko nowym inwestycjom, ale zależy nam aby dzielnica zachowała swój niepowtarzalny zabytkowy charakter. Zainspirowało nas to jak zadbano o warszawską Pragę.

Chcemy uczulić mieszkańców na to w jak niezwykłym miejscu mieszkają. Położone zaledwie kilka kroków od średniowiecznej starówki z listy UNESCO, Bydgoskie może być jej naturalnym przedłużeniem i w zdecydowany sposób zwiększyć atrakcyjność Torunia.

Czekamy na opinie i pomysły można do nas pisać i komentować wpisy. Przysyłajcie zdjęcia i wasze wspomnienia o tym pięknym miejscu.
Zapraszamy także wszystkich którzy chcieliby pomóc do WSPÓŁPRACY!

pozdrawiamy

Bydgoskie ;)

 

Cele stowarzyszenie (projekty, propozycje,.... )

1. blog o bydgoskim (już jest) zapraszamy do redagowania
2. oznaczenie szlaku turystycznego (tablice kierunkowe już od starówki i opisy przy najciekawszych miejscach)
3. pozyskanie funduszy na renowacje wybranych miejsc na Przedmieściu
4. animacja kultury, koncerty i wydarzenia kulturalne mające miejsce na Bydgoskim
5. edukacja - uczulanie mieszkańców na piękno i niepowtarzalność budynków w których mieszkają
6. współpraca z ośrodkami zajmującymi się kulturą i ochroną zabytków

7. większa częstotliwość tramwaju nr 3, aby łatwiej dojechać do parku

8. ...

 

 

09:09, rogalpa , o nas
Link Komentarze (1) »