w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
wtorek, 09 listopada 2010
Bydgoskie to - lato 1939
UWAGA posiadamy kolejne wejściówki na seansy 4 i 5 grudnia, zainteresowanych prosimy o maila na bydgoskie@gmail.com

 

 

W sobotę 13 listopada o godz 19.00 w Kinie Centrum odbędzie się pokaz niezwykłego filmu.

"Mowa o filmie budzącym niesamowite emocje - cudem odnalezionym przez dziennikarza toruńskiego dziennika Nowości, Szymona Spandowskiego, amatorskim obrazie Bogusława Magiery, nakręconym w czasie lata 1939 w Toruniu. Odwiedzamy znane wszystkim torunianom miejsca jak Park Bydgoski, Plac Teatralny, mosty toruńskie, brzegi Wisły. Znane, ale jakże inne. Toruń, ówczesna stolica województwa pomorskiego, spokojnie odpoczywa w letnim słońcu. Na niebie widzimy eskadry samolotów z 4. Pułku Lotniczego stacjonującego w Toruniu. Może jednym z nich leci legendarny as lotnictwa Stanisław Skalski? Te same samoloty za kilka tygodni wzbiją się w niebo, by bronić Torunia przed hitlerowską Luftwaffe, a Skalski strąci już 2 września 2 niemieckie Dorniery..." z blogu Toffifestu

poczytaj o filmie na blogu Szymona Spandowawskiego

 

Niestety nie ma już wejściówek na ten i kolejne sensy ale zapowiadane są kolejne :)

ale posiadamy 5 (pięć) pojedynczych wejściówek na ten seans!

wystarczy napisać do nas maila bydgoskie@gmail.com - decyduje kolejność zgłoszeń

 

screeny z filmu:

Park na Bydgoskim Przedmieściu - pomnik wojsk balonowych

 

ul. Szopena

niedziela, 07 listopada 2010
Bydgoskiemu Przedmieściu grozi implozja

artykuł z Gazety Wyborczej, 05.11.2010

bydgoske

 

Implozja, termin znany z fizyki, to przeciwieństwo eksplozji, a więc wybuch skierowany do wewnątrz, nagłe zapadanie się materii w zamkniętym obszarze pod wpływem panującego w nim podciśnienia. Zainteresowanym polecam efektowne klipy na YouTube.

W urbanistyce implozja jest oczywiście metaforą. Może być słówkiem wytrychem, które trafnie opisuje koszmary miast molochów, uginających się pod ciężarem własnego rozwoju. Slumsy Sao Paulo czy Bombaju to dla nas przykłady z innej planety, ale kto nie wie, o czym mówię, niech przejdzie się w Londynie z Piccadilly Circus na Trafalgar Square. Łatwiej pewnie przepłynąć basen kisielu ("pewnie", bo - przyznaję się bez bicia - tego akurat nie próbowałem), niż przebrnąć przez kolorowy tłum turystów, zakupowiczów, ulicznych kaznodziei. Londyńczyków jest coraz więcej, a ulice jakoś się nie rozszerzają.

Miasto ciąży ku zachodowi

Oczywiście, nie sugeruję, że Bydgoskie podzieli niebawem los metropolii, która swego czasu stanowiła centrum świata. Mówimy o urokliwym, acz chwilami sennym 200-tysięcznym mieście w północnej Polsce, gdzie zadeptanie na śmierć nie grozi nikomu przez następne 500 lat. Mechanizm zmian jest jednak ten sam: przybywa ludzi i samochodów, wolnej przestrzeni zaś - wprost przeciwnie.

Już teraz na Bydgoskim Przedmieściu mieszka 40 tys. ludzi. Już teraz brakuje infrastruktury, jaką powinno mieć każde dobre miejsce do życia: placów zabaw, bibliotek, boisk, skwerów. Liczba parkingów - to dramat. Przez przebudowę ul. Mickiewicza samochody szturmują wąskie Krasińskiego i Słowackiego. Piękna skądinąd dzielnica już dziś zaczyna dusić się pod ich naporem.

Dodatkowe miejsca do parkowania wygospodarować na Bydgoskim niezwykle ciężko, bo stuletniej zabudowy przecież nie rozepchniemy. Dlaczego jednak magistrat pozwala na budowę nowych bloków? W ścisłym, historycznym Bydgoskim budują dziś Polskie Pierze i Puch, MSM (obie inwestycje na Krasińskiego), Budlex (Sienkiewicza). Tuż obok powstaje wielkie osiedle Marbudu, a dalej - centrum handlowe, budynki UMK. Widać wyraźnie, że - niczym w modelu Claude'a Levi-Straussa - miasto ciąży ku zachodowi. To, co dla słynnego antropologa było jednak intelektualną zabawką (dowodził w "Smutku tropików", że miasta rozrastają się na zachód, bo to naturalny kierunek, w którym nasza cywilizacja podąża za ruchem słońca), w wypadku Torunia staje się rzeczywistością. Która, dodajmy, będzie mieć swoje konsekwencje. Niektóre będą zapewne pozytywne - np. przenosiny uczelni zwiększą popyt na mieszkania dla studentów, co podniesie ich wartość. Inne jednak, bez równomiernego i przemyślanego rozwoju całej dzielnicy, pogorszą jakość życia. Już bez nowych bloków byłoby ciężko: w mieście co roku przybywa kilka tysięcy samochodów (w 2007 r. aut było 95,2 tys., w 2008 r. - 103,2 tys., w 2009 r. - już 108,4 tys.). Z nimi Bydgoskiemu grożą zastawione autami chodniki, zapchane tramwaje, przepełnienie w okolicznych szkołach i przedszkolach, mury pod oknem zamiast widoku na skrawek wolnej przestrzeni.

Tłoczek potrzebny od zaraz

Przyglądając się dzielnicowym ulicom, nie sposób nie zauważyć, że im później powstawały, tym gorzej są rozplanowane. Dzięki niemieckim projektantom na XIX-wiecznej Bydgoskiej zmieściły się nie tylko ponad 100 lat temu szyny tramwajowe, ale i całkiem niedawno - ścieżka rowerowa, stylizowane latarnie i szeroki chodnik, wszystko to bez wycinania drzew i okrajania trawników. Na Mickiewicza i Sienkiewicza jest już ciaśniej, a Krasińskiego - woła o pomstę do nieba. Chlubnym wyjątkiem jest tu Broniewskiego, zabudowywana m.in. w latach 30. XX w., kiedy nad rozwojem urbanistycznym Torunia czuwał inż. Ignacy Tłoczek - człowiek wizjoner, który wytyczył kluczowe dziś dla miasta arterie.

Takiego Tłoczka brakuje nam dzisiaj. Projektując nowe inwestycje, nie możemy myśleć tylko o doraźnych korzyściach ze sprzedaży ziemi i nowych mieszkaniach, ale o tym, co będzie za 10, 20, 50 lat. Nie chodzi tylko o walory estetyczne, choć klockowate bryły raczej średnio wpisują się w klimat zabytkowej dzielnicy. Chodzi o jakość życia.

Kijem rzeki nie zawrócisz, bloki powstaną. Co można jeszcze zrobić? Po pierwsze, jak najszybciej (ale z głową) wybudować zbiorczy parking dla Bydgoskiego na obrzeżach dzielnicy. Na mniejszych działkach warto rozważyć nowoczesne rozwiązania, np. platformy wielopoziomowe, które wcale nie są tak drogie, jak się wydaje - toruńska Wyższa Szkoła Bankowa niedawno zainwestowała w nie 3 mln zł, i z 26 miejsc zrobiło się 69. Po drugie, trzeba promować ruch rowerowy. Przesiadka z auta na jednoślad oznacza nie tylko czystsze powietrze, ale i więcej deficytowego miejsca do życia. Po trzecie, ale najważniejsze, bezwzględnie chronić nieliczne wolne przestrzenie na Bydgoskim, także te po ewentualnych wyburzeniach. Niech będą tam place zabaw, skwery, boiska, a niechby i nawet parkingi, ale już nie nowe budynki. W innym wypadku dzielnicy grozi katastrofa.

tekst: Maciej Czarnecki


Więcej... http://torun.gazeta.pl/torun/1,35575,8615031,Czarnecki_o_Bydgoskim__W_obronie_przestrzeni_miasta.html#ixzz14da0Tdos

 


poniedziałek, 01 listopada 2010
gdzie się podzieje toruńska kultura

polecamy artykuł z Gazety Pomorskiej

przypominamy że o budynkiem przy ul. Bydgoska 50 staraliśmy się zainteresować Pana Prezydenta już 1 kwietnia br.

zobacz zdjęcia zabytku

zobacz korespondencję

 

-----

Bydgoskie, Rubinkowo i Podgórz jak warszawska Praga? - Tam pomysł przeznaczenia miejskich lokali na cele kulturalne świetnie się sprawdził, zróbmy tak i u nas - proponuje Paweł Kołacz ze Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście

Jak bumerang wraca temat lokali dla toruńskich artystów oraz społeczników zajmujących się działalnością kulturalną. Głośno było o tym m.in. po zamknięciu siedziby Teatru Wiczy, przy próbie przeniesienia klubu eNeRDe i po upadku Piwnicy pod Aniołem. Ostatnio kwestia pojawiła się przy okazji debaty kandydatów na prezydenta o wizji współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Chcą, by było jak w Warszawie

Rozwiązanie problemu od dawna podsuwa miastu Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście, które w kwietniu apelowało do władz o przekazanie na cele społeczne niszczejącego budynku przy ul. Bydgoskiej 50. Obiekt miałby zostać udostępniony stowarzyszeniu za symboliczną opłatą. 

- Zaproponowaliśmy, że w zamian pozyskamy fundusze na remont i adaptację budynku i stworzymy miejsce otwarte dla lokalnej społeczności - mówi Paweł Kołacz, prezes Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście. - Deficyt kultury na Bydgoskim jest ogromny. Poza filią Książnicy, która nie zaspokaja potrzeb kulturalnych mieszkańców, nie ma nic. 

Kołacz podkreśla, że nie chodzi mu wyłącznie o Bydgoskie Przedmieście. - Miejsca dla kultury potrzebne są tak samo na Stawkach czy Rubinkowie - mówi. - Miasto dysponuje wieloma nieużywanymi lokalami. A my nie chcemy pieniędzy, nie mówimy ani słowa o własności, prosimy tylko o udostępnieni przestrzeni w zamian za pracę na rzecz mieszkańców. 

Takie rozwiązanie sprawdziło się na warszawskiej Pradze. Czy przyjmie się także w Toruniu? Na razie niewiele na to wskazuje. - Prezydent zapozna się z sytuacją budynku przy ul. Bydgoskiej 50 - mówi Aleksandra Iżycka, rzecznik Michała Zaleskiego. - Zdaje się, że jeszcze kilka mieszkających tam rodzin czeka na wykwaterowanie. Ale na pewno odniesiemy się do propozycji Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście.


Trzy wieże dla kultury?

Tymczasem miasto postanowiło udostępnić organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność kulturalną świeżo wyremontowane wnętrza Baszty Gołębnik i Bramy Klasztornej. Łącznie to ponad 380 m kw. powierzchni biurowej i nie tylko. Aleksandra Iżycka zapewnia, że pomieszczenia mogą być przeznaczone także na działalność artystyczną, np. prowadzenie warsztatów. Na razie znalazło się czterech chętnych. Kto? - Podamy, jak zostaną ogłoszone oficjalne wyniki naboru ofert, a komisja podpisze protokół - informuje rzecznik prezydenta. - Na razie nie ma decyzji, na jakich warunkach wybrane NGO-sy będą mogły użytkować te powierzchnie. Ponieważ zostały jeszcze wolne pomieszczenia, planujemy ogłosić kolejny przetarg. 

Zdaniem przedstawicieli organizacji pozarządowych koncepcja "trzech wież dla kultury" (Baszta Gołębnik, Brama Klasztorna, Krzywa Wieża) mija się z realnymi potrzebami. - Nie zgłosiliśmy się do konkursu, bo 60- czy nawet 70-metrowe pomieszczenie w żaden sposób nie spełnia wymogów sali teatralnej - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, menedżer kultury związana z Teatrem Wiczy. 

- Cieszę się, że władze miasta zdecydowały się oddać twórcom jakąś przestrzeń, ale znowu nikt nie zapytał nas o zdanie, nikt nie starał się rozpoznać naszych potrzeb. Od 2003 roku mówimy o konieczności powstania kombinatu kulturalnego (planowano go stworzyć w starym browarze i forcie przy ul. Dąbrowskiego - przyp. red.). I dotąd nikt nie zrozumiał, w czym problem. Łódź, Gdańsk czy Lublin dawno już sobie z tym poradziły. 

- Pozarządówki bardziej niż biura potrzebują metrów kwadratowych, i to poza starówką - dodaje Kołacz. - Wówczas efekty będą znacznie większe.

wtorek, 19 października 2010
Kawiarenka Obywatelska

masz głos - masz wybór - www.maszglos.pl


W imieniu TŁOKa serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów, a także mieszkańców zainteresowanych obecnym i planowanym systemem współpracy Urzędu Miasta Torunia z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami w zakresie działalności prospołecznej.


Udział w spotkaniu pod nazwą Kawiarenka Obywatelska weźmie m.in. Prezydent Miasta Torunia Pan Michał Zaleski, kandydaci na prezydenta oraz kandydaci do Rady Miasta.


Spotkanie będzie okazją do podjęcia debaty publicznej na temat zaangażowania społecznego mieszkańców, organizacji pozarządowych, jak i problemów z jakimi się borykają, w szczególności „polityki lokalowej" Urzędu Miasta.


Spotkanie odbędzie się 25.10.2010 r. w godz. od 17.00 do 19.00 w Pokoju z Kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.


Kawiarenka Obywatelska realizowana jest w ramach projektu „Mój samorząd" Sieci SPLOT i Akcji „Masz Głos Masz Wybór" Fundacji Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Projekt „Mój Samorząd" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki – Narodowa Strategia Spójności.

sobota, 09 października 2010
High Street Cafe

Witamy na Bydgoskim High Street Cafe, ulica Mickiewicza 84. Życzymy wytrwałości!

 

szczegóły na http://www.highstreetcafe.pl/

Wzorując się na amerykańskich barach szybkiej obsługi proponujemy Państwu przepyszne sandwicze, czyli długie kanapki podawane na gorąco, które robimy z codziennie wypiekanych bagietek oraz świeżych składników takich jak: szynka, salami, tuńczyk, warzywa, ser, sosy oraz  inne dodatki. Każda kanapka przygotowywana jest na państwa oczach i może być dobrana do indywidualnych upodobań.

a poza tym:

Codziennie do wyboru co najmniej 3 różne zupy a także sałatki. Tanie zestawy obiadowe!

bydgoskie przedmiescie

bydgoskie przedmiescie

bydgoskie przedmiescie

bydgoskie przedmiescie

zdjęcia: Adam Mrozowski, retusz: nat

czwartek, 23 września 2010
Bezpłatne warsztaty teatralne

Zapraszamy na zajęcia teatralne organizowane przez Stowarzyszenie Tartak, spotkanie informacyjne czwartek 23 września, godz 17.00, biblioteka róg Mickiewicza / Klonowica

zajęcia dla dzieci o 8 lat

bydgoskie przedmiescie

wszelkie pytania prosimy kierować na adres:

stowarzyszenie.tartak@gmail.com

 

wtorek, 21 września 2010
po Spotkaniu ws rewitalizacji Parku na BP

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu dotyczący rewitalizacji Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu.

bydgoskie

zdjęcie orbitorun.pl

"Czy Urzędnicy się otworzą" - Przeczytaj relację ze spotkania na stronie orbitorun.pl

 

Najważniejsze informacje po spotkaniu:

 

- termin przesyłania propozycji został przedłużony do poniedziałku 27 września

zobacz informację na stronie Urzędu Miasta

zachęcamy Wszystkich do przedstawienia / przesyłania pomysłów

- pod koniec października br. odbędzie się spotkanie gdzie zaprezentowana zostanie przygotowywana koncepcja rewitalizacji Parku

 

jedna z propozycji dla Parku - czekamy na kolejne, źródło zdjęcia

 

propozycje można także umieszczać jako komentarz pod tym wpisem

piątek, 10 września 2010
Konsultacje ws Parku na Bydgoskim Przedmieściu

W związku z możliwością składania propozycji do projektu rewitalizacji Parku na Bydgoskim Przedmieściu

informacja na stronie www UM o możliwości składania propozycji

Serdecznie zapraszamy Wszystkich na konsultacje społeczne gdzie zaprezentujemy przygotowaną przez Urząd Miasta koncepcję.

Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy a wszystkie wypracowane na spotkaniu wnioski zostaną przesłane do Wydziały Środowiska i Zieleni.

Zapraszamy w czwartek 16 września o godz 18.00, Sienkiewicza 4, Zakład Edukacji Artystycznej UMK

Przypominamy że już pisaliśmy o rewitalizacji parku na Bydgoskim Przedmieściu

 

Poniżej najważniejsze materiały dotyczące projektu:

 

Koncepcja Planu Rewitalizcji - Parku Na BP

bydgoskie przedmieście

bydgoskie przedmieście

 

 

Koncepcja rewitalizacja - część opisowa plik w PDF 9,5 MB

Koncepcja przebudowy schodów - plik w PDF

 

Przedstawiamy także dwie ciekawe koncepcje dla całego terenu na południe od ulicy Bydgoskiej, przygotowane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną:

http://bydgoskie.org/images/c/c8/1_Koncepcja_dla_Parku.pdf

http://bydgoskie.org/images/b/ba/2_Koncepcja_dla_Parku.pdf

 

 

środa, 01 września 2010
Święto Bydgoskiego Przedmieścia - film

Po wielu latach powrócono do tradycji wspólnego świętowania w najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Zapraszamy do obejrzenia reportażu zrealizowanego przez Łukasza Bieńkowskiego Radosława Naworskiego.

zobacz oficjalną stronę Święta BP

czwartek, 26 sierpnia 2010
SkayWay 10 na Bydgoskim

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Światła także na Bydgoskim Przedmieściu.

Zapraszamy od 26 do 28 sierpnia.

 

bydgoskie

przed Wydział Matematyki i Informatyki UMK

 

bydgoskie

przed Choppina 26

 

oraz do budynku na rogu Bydgoska i Kujota (były komisariat policji)

pamiętajcie o aparatach.

 

Więcej szczegółów na stronie www Skaway 2010

wtorek, 10 sierpnia 2010
Rewitalizacja Mickiewicza - spotkanie

W środę 11 sierpnia br o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 13 przy ul. Krasińskiego 45/47 odbędzie się spotkanie dotyczące trawjącego remontu ulicy Mickiewicza.

Obok prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i szefa Miejskiego Zarządu Dróg Andrzeja Glonka na spotkaniu pojawi się też projektant ulicy Wojciech Czyżniewski, który przedstawi, jak będzie wyglądać Mickiewicza po zakończeniu robót. Dyskusja - otwarta dla wszystkich zainteresowanych - ma dotyczyć głównie odcinka między ul. Klonowica a Sienkiewicza.

ZACHĘCAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W SPOTKANIU


Spotkanie jest efektem protestu handlowców z ulicy Mickieiwcza którzy domagają się przeprojektowania ulicy. O źle przeprowadzonych konsultacji społecznych  pisaliśmy już wcześniej dlatego też cieszy każda możliwość zebrania opinii o planowanym remoncie.

zobacz informacje prasowe na ten temat:

Przebudowa ul. Mickiewicza - "handel padnie"

Projekt przebudowy ul. Mickiewicza można zmienić

Urzędnicy rozważą skos na ulicy Mickiewicza

Będzie dyskusja o parkingach na ul. Mickiewicza

 

Przypominamy że przebudowa ulicy Mickiewicza jest częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji. zobacz wcześniejsze informacje o rewitalizacji w Toruniu


czwartek, 05 sierpnia 2010
Pomysły dla Grzybka

bydgoskie przedmiescie

Alicja Cichocka, Wtorek, 3 Sierpnia 2010

Rozmowa ze SZCZEPANEM BURAKIEM, dyrektorem Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta.

 

Zabytkowa ławeczka przy ul. Bydgoskiej zwana „Grzybkiem” po kolejnej dewastacji znów woła o ratunek, a park wokół o sensowne zagospodarowanie. Kiedy coś się w tym miejscu zmieni?

Chcemy gruntownie przebudować cały plac zieleni przylegający do „Grzybka”. Dawny blask odzyska w sumie pięć hektarów terenu pomiędzy ulicami Bydgoską, Chopina i 500-lecia. Skwer znajduje się w urokliwym otoczeniu Wydziału Matematyki i Informatyki UMK, Pałacu Ślubów i Ogrodu Zoobotanicznego. Obecnie jest tam, niestety, nijak. Nie ma wyznaczonych alejek. Nie wiadomo, jaka jest funkcja tego terenu.

Miejsce ma ogromny potencjał, trzeba go tylko wykorzystać...

Pracujemy nad tym. Projektem przebudowy terenu zajęło się w lipcu międzynarodowe grono fachowców podczas konferencji Euroscapes. W unijnym projekcie, w którym uczestniczy Toruń, chodzi o stworzenie modelowego dla Unii Europejskiej zarządzania terenami zieleni z wykorzystaniem elementów przyrodniczych, kulturowych i społecznych. Do miasta zjechali fachowcy zajmujący się zielenią miejską z Francji, Węgier, Włoch, Grecji, w sumie 40 osób z 14 państw Europy, przybyli architekci z Uniwersytetu Rzymskiego. Podczas jednego z warsztatów specjaliści podjęli się wyzwania zagospodarowania terenu wokół zabytkowej ławeczki.

Co wyszło z tej międzynarodowej burzy mózgów?

Zacznijmy od tego, że na tym terenie znajduje się popiersie Stanisława Moniuszki, a skwer przylega do ulicy Chopina. We wszystkich projektach są odniesienia do muzyki, a nazwa „Park Muzyki” pojawiała się najczęściej, w każdym projekcie znalazł się jakiś akcent wodny - fontanna, oczko, jeziorko, które zimą zmienia się w lodowisko.

Jak zmieni się teren przy „Grzybku”?

Francuzi postawiliby w tym miejscu otwartą scenę muzyczną. Fachowcy z uniwersytetu w Rzymie wraz z delegacją z Grecji stworzyli niezwykle rozbudowaną koncepcję pt. „Otwarta Biblioteka” z miejscem do czytania: ławkami, leżakami, ale i ścieżkami ogrodowymi i rowerowymi, wybrukowanymi chodnikami, małym boiskiem dla dzieci i kolorowymi chodnikami od strony Pałacu Ślubów, a nawet restauracją i kawiarnią.

Które z pomysłów mają szansę na realizację? Restauracja to chyba lekka przesada.

Żadnych budowli nie będziemy stawiać, ale część pomysłów wykorzystamy. Które? Wszystko zależy od projektanta. Warsztatom przyglądali się fachowcy z toruńskiej pracowni Macieja Michalskiego, która zajmuje się projektem przebudowy. Nie wykluczamy, że pojawi się jakiś akcent wodny, chcemy wyeksponować związki z uniwersytetem. Ostatnie zdanie należy jednak do toruńskich projektantów.

Projekt to jedno. Jakie są szanse na realizację?

Za 25 tys. złotych z Unii stworzymy dokumentację. W przyszłym roku będziemy zabiegać o środki na realizację. Jeśli w budżecie miasta nie będzie wystarczających pieniędzy na kompletną przebudowę, będziemy zmieniać skwer etapami, tak jak to było z Doliną Marzeń i terenem wokół dworca PKS, który lada dzień zaczniemy porządkować.

Grzyb dla kibiców

„Grzybek” ma miejsce również w historii sportu toruńskiego. W miejscu, gdzie dziś jest piaskownica, kiedyś było lodowisko i po 1945 roku rozgrywano tam mecze I ligi hokeja. Lodowisko nosiło nazwę „Pod Grzybem”.

 

bydgoskie

Projekt Skwery przy ul. Szopena z 1929

----

Apelujemy o przeprowadzenie szeroko zakrojonych konsultacji społecznych we wszystkich przestrzeniach publicznych Bydgoskiego Przedmieścia

Zobacz jak wyglądają dobre konsultacje - śledź projekt Partycypator Toruński

 

sobota, 31 lipca 2010
Interaktywna Mapa Zabytków Bydgoskiego Przedmieścia

Prezentujemy zapowiadaną już wcześniej Interaktywną Mapę Zabytków Bydgoskiego Przedmieścia.  Mapa znajduje się pod adresem http://www.bydgoskie.studentlive.pl/

Bydgoskie przedmiescie

Autorami projektu są: Maciej Sułek, Joanna Wenta, Dominik Wojnowski, Małgorzata Wojnowska  Zobacz opis projektu

 

 

wtorek, 20 lipca 2010
Partycypator Toruński

Partycypator Toruński to projekt, podczas którego powstanie społeczna koncepcja zagospodarowania parku na Rubinkowie, a jej twórcami będą mieszkańcy Torunia.


Partcypator toruński Logo


Projekt realizuje Pracownia Zrównoważonego Rozwoju we współpracy z Urzędem Miasta Torunia, dzięki wsparciu merytorycznemu i finansowemu Fundacji im. Stefana Batorego.


Celem projektu jest aktywizacja obywateli w sprawach dotyczących projektowania przestrzeni publicznych. Partycypator ma z jednej strony włączyć mieszkańców Torunia do zaangażowania się w zaprojektowanie ich wspólnej przestrzeni, z drugiej strony ma pokazać samorządowi lokalnemu przykładową metodologię prowadzenia konsultacji społecznych, w których mieszkańcy sami będą mogli wykreować miejsce, które w przyszłości będą użytkować.


Pierwszym etapem będzie diagnoza przestrzeni parku. Obserwacja, jak ludzie korzystają z tego miejsca obecnie, jakiego rodzaju aktywności podejmują: spacerują, jedzą, uprawiają sport, kto korzysta z przestrzeni: matki z dziećmi, młodzież, seniorzy, ludzie w wieku średnim, czy ludzie łączą się w grupy. A także identyfikacja problemów społecznych, infrastrukturalnych na badanym obszarze. Badania prowadzi grupa wolontariuszy.


Wyniki badań będą materiałem, który zostanie poddany konsultacjom społecznym z mieszkańcami miasta. Odbędzie się debata publiczna, podczas której zaprosimy mieszkańców do współudziału w tworzeniu koncepcji zagospodarowania parku.


Organizatorzy poszukują osób które chciałyby się włączyć w ten niezwykły projekt!


zobacz więcej:


- strona www Partycypatora Toruńskiego

- raport o badaniach przestrzeni CSW w Toruniu

- Artykuł o projekcie z Gazety Wyborczej

- Podręcznik Jak stworzyć bezpieczny Plac zabaw


sobota, 03 lipca 2010
Joga w Parku 2010

UWAGA!

UWAGA!
W najbliższy wtorek - 13 lipca 2010 roku - o godz.18:00 w Parku na Bydgoskim
Przedmieściu odbędzie się specjalne spotkanie w ramach akcji Joga w Parku.
Sesję jogi poprowadzą dwie znane toruńskie nauczycielki jogi – Panie
oraz
Ewa
Szprenger.
Po
sesji
odbędzie
się
wykład,
poprowadzi Pan Chandra Mohan Bhandari - były ambasador Indii w Polsce,

autor książki „Joga Śakti. Równowaga ducha, ciała i

umysłu”.

 

UWAGA!

W najbliższy wtorek - 13 lipca 2010 roku - o godz.18:00 w Parku na Bydgoskim

Przedmieściu odbędzie się specjalne spotkanie w ramach akcji Joga w Parku.

Sesję jogi poprowadzą dwie znane toruńskie nauczycielki jogi – Panie

oraz

Ewa

Szprenger.

Po

sesji

odbędzie

się

wykład,

który

poprowadzi Pan Chandra Mohan Bhandari - były ambasador Indii w Polsce,

autor książki „Joga Śakti. Równowaga ducha, ciała i umysłu”.

UWAGA!

W najbliższy wtorek - 13 lipca 2010 roku - o godz 18.00 w Parku na Bydgoskim Przedmieściu Przedmieściu odbędzie się specjalne spotkanie w ramach akcji Joga w Parku.

Sesję jogi poprowadzą dwie znane toruńskie nauczycielki jogi – Panie Joanna Błajet oraz Ewa Szprenger.

Po sesji odbędzie się wykład, który poprowadzi Pan Chandra Mohan Bhandari - były ambasador Indii w Polsce, autor książki „Joga Śakti. Równowaga ducha, ciała i umysłu”.

ZAPRASZAMY

 

joga w parku

Serdecznie zapraszamy w każdą wakacyjną niedzielę na zajęcia Jogi w Parku na Bydgoskim Przedmieściu. Zajęcia odbywają się na polanie po prawej stronie od fontanny. Zapraszamy od 10.30. Szczegóły na www.jogawparku.pl

 

Sponsorem Jogi w Parku jest Bella

 

 

wtorek, 29 czerwca 2010
DEBATA AMS - Jak widzimy przestrzeń CSW?

przetrzeń CSW

czwartek, 24 czerwca 2010
Gry i Zabawy

27 czerwca o godz 13.00 zapraszamy na zabawy w Parku na Bydgoskim Przedmieściu.

 

"Chcemy stworzyć alternatywną formę spędzania wolnego czasu dla dzieciaków

z toruńskich dzielnic. Wspólna zabawa, ciekawe spędzanie czasu rozwiajają kreatywność

i wyobraźnię, uczą nawiązywania relacji z rówieśnikami i budowania mocnych więzi

w grupie". Organizatorem jest Stowarzyszenie Tartak

Bydgoskie przedmiescie

niedziela, 20 czerwca 2010
Święto Muzyki na Bydgoskim Przedmieściu 2010

21 czerwca zapraszamy na Święto Muzyki w Toruniu.

W tym roku na Bydgoskim Przedmieściu grać będą 4 punkty muzyczne:

Swieto Muzyki 2010

zobacz stronę ŚM http://swietomuzyki.blogspot.com/


Cafe Tal, Klonowica 37

19.00 Koncert Orkiestry Kameralnej Uczniów i nauczycieli Społecznego Ogniska Artystycznego z Bydgoskiego Przedmieścia

tak wyglądał koncert w zeszłym roku


Mickiewicza 1/3/5

19.00 PORCJE ROSOŁOWE i Poszmeg Upał

20.15 POST50UND/DJ KITECH

Bydgoskie Przedmieście

a tak wygląda Mickiewicza 1/3 zobacz więcej zdjęć tego budynku


Mickiewicza 19-21-23

20.00 Zespół Wokalny KWADRANS z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu pod kierunkiem Magdaleny Cysewskiej w programie

Mickiewicza 19-21-23 to osiedle ZUS (a dokładniej ZUPU) z lat 30tych. Budynki znajdują się na naszym szlaku budynków modernistycznych http://bydgoskie.blox.pl/2008/06/MODERNIZM.html


Chopina 26

21.00 PORCJE ROSOŁOWE i Poszmeg Upał

koncert odbędzie się przy Chopina 26 budynku z 1907 roku - wpisanym do rejestru zabytków zobacz inne zabytki z Bydgoskiego Przedmieścia


zobacz jak wyglądało Święto Muzyki na Bydgoskim w poprzednich latach


piątek, 18 czerwca 2010
Carillon na Bydgoskim

Już w niedziele zapraszamy do Parku na koncert Carillonu.

Carillon pojawi sie w ramach Festiwalu Tour de Carillon

Repertuar Festiwalu oparty jest na muzyce, będącej bezpośrednią inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina (polska muzyka ludowa, nokturny Johna Fielda, mazurki Marii Szymanowskiej, preludia Jana S. Bacha, suity Jerzego F. Haendla), zawiera aranżacje utworów samego Chopina oraz kompozycje pisane pod jego wpływem, jak mazurki Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Tadeusza Kasserna. Ponadto tematy z filmów Pianista, Pan Tadeusz (Polonez), Skrzypek na dachu i inne.

 

Program:

niedziela 20 czerwca 2010, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu (od ul. Rybaki)

godz. 12.00, 13.30, 16.00, 17.00

 

Carillon "Gdańsk" składa się z 48 dzwonów o łącznej wadze 4.868 kg. Najcięższy z nich waży 845 kg a najlżejszy 9 kg. Zobacz więcej o informacji o Carillonie

 

zobacz jak koncertował Carillon w zeszłym roku

 

czwartek, 17 czerwca 2010
i po Święto Bydgoskiego Przedmieścia

Dziękujemy wszystkim za pomoc w organizacji Święta

Bydgsokei pzedmiescie

na zdjęciu Gramy Sambę, uczą Młodzi Socjaliści, foto by PZR

 

pod tym linkiem można zobaczyć zdjęcia z tej niezwykłej niedzieli na Bydgoskim Przedmieściu

http://bydgoskie.weebly.com/foto.html

 

 

wtorek, 15 czerwca 2010
Bydgoskie: alternatywne centrum miasta

Gazeta Wyborcza 15.06.2010, Natalia Waloch

Niedzielne Święto Bydgoskiego Przedmieścia pokazało, że w tej dzielnicy drzemie potencjał, który może uczynić z niej alternatywne centrum miasta

W ostatnią niedzielę na Bydgoskim zobaczyłam fenomen. Na osiedlu ZUS odbył się festyn ze wspólnym śniadaniem mieszkańców. Prawdopodobnie po raz pierwszy ci ludzie - na ogół tylko rzucający na siebie okiem i wymieniający się zdawkowym "dzień dobry" w porannej mijance na parkingu - mieli okazję po prostu ze sobą chwilę pobyć. Było też zwiedzanie zabytkowych mieszkań, po których oprowadzali sami ich lokatorzy, gościnnie otwierając podwoje przed wszystkimi chętnymi. W zaimprowizowanym barze GASTROrakieta jadłam gofry, gawędząc z odzianym w dres młodzieńcem, zamieszkującym w pobliskim budynku z walącego się muru pruskiego. - Nigdy nic za darmo nie dostałem, a tu proszę! - mówił i ucieszony, i zaskoczony, że ktoś go częstuje i nie kasuje. Wokół nas uwijała się gromadka dzieciaków na przemian pogrążająca się to w rysowaniu, to w kreatywnym zdobieniu wafli kolorowymi posypkami i sosem czekoladowym. Nieopodal jakiś kilkulatek odkrywał, że rzeczywistość odmienia nie tylko PlayStation, ale i wstążka na kijach maczana w misce: ojciec uczył go, jak za pomocą tego genialnego w swej prostocie sprzętu wyczarować gigantyczne bańki mydlane. W alejach parku uczono robić biżuterię i grać sambę - ku uciesze chłopców zachwyconych możliwością walenia ile wlezie w ogromne bębny. Dzieci oddały się też frajdzie malowania baru Park. Ta, odkąd ją pamiętam, obrzydliwa buda, w niedzielę przeobraziła się - niczym kopciuszkowa dynia w karocę - w kolorowy sześcian, przebłyskujący wśród drzew. Do Cafe Tal przy ul. Klonowica się nie dostałam: tłum, jaki przyszedł na wykłady o architekturze i historii dzielnicy, stał aż na schodach do lokalu. Słuchacze - ściskając się uprzejmie jak śledzie - przepuścili mnie na próg kawiarni tylko na moment, żebym mogła zrobić zdjęcia. Wieczorem park Miejski - który ponad sto lat temu słuchał zapewne kompozycji Straussów przygrywanych gościom w ogródkowej kawiarni - rozbrzmiał ostrymi dźwiękami toruńskiego rocka, a w kultowym barze Czarny Tulipan zgromadzili się goście wernisażu. Święto zakończył spektakl Teatru Wiczy "Po prostu" zagrany na jednym z podwórek. Energia płynąca z widowni - częściowo usadzonej na scenie-boisku, częściowo obserwującej aktorów z okien pobliskich bloków - była naprawdę niezwykła, a i sama sztuka wybrzmiała w tej scenerii wyjątkowo.

Te i więcej atrakcji przygotowało ponad 20 organizacji, stowarzyszeń i nieformalnych grup. Oraz - co najciekawsze - wspólnoty mieszkaniowe i pojedynczy mieszkańcy. Wszystkim im po prostu chciało się coś zrobić. W czasach, kiedy ludzie nie mają czasu spotkać się poza Naszą-klasą, to wyjątkowe. To pokazuje, że na Bydgoskim mamy fantastyczne zalążki społeczeństwa obywatelskiego. I to nie tylko dlatego, że w ostatnich latach zamieszkało tam sporo młodych ludzi, działających na rzecz dzielnicy. W niedzielę można było zobaczyć, że mieszkańcy Bydgoskiego, ci - o których tak często zwykło się w mieście mówić, że są biedni i bierni - dali się wyciągnąć z domów. Przyszli. Bawili się. Rozmawiali z organizatorami. To oznacza jedno: jeśli jest oferta, zainteresowanie, wyjście naprzeciw, lokalna społeczność odpowiada. I to wcale nie tylko na festyn, ale też na sztukę. Jest tu zatem rzecz bezcenna: więzi.

Władze miasta nie mogą tego kapitału zmarnować. Poruszenie, jakie udało się wywołać w niedzielę, było możliwe dzięki woli i chęci zapaleńców. Ale żeby taki twórczy i społeczny ferment był codziennością Bydgoskiego (a potem i innych dzielnic), artystom i społecznikom trzeba pomóc. Muzycy potrzebują sal prób, fotografowie i malarze atelier, stowarzyszenia biur. Warszawa zamachnęła tym kołem, oddając twórcom komunalne lokale za złotówkę pod warunkiem, że będą działać na rzecz lokalnych społeczności. Toruń powinien zrobić to samo. Bydgoskie Przedmieście ma sentymentalny urok minionych wieków i współczesną energię młodych ludzi. Jest tu i natura, i architektura, spokój zacienionych alejek, i niespokojny artystyczny rytm wydziału sztuk pięknych UMK. Jeśli władze nie prześpią okazji i zrewitalizują dzielnicę, nazwijmy to, duchowo, może ona stać się tym, czym stał się Kazimierz dla Krakowa: nowym, dynamicznym, przyciągającym tłumy alternatywnym centrum miasta.

niedziela, 06 czerwca 2010
Bydgoskie to... Święto Bydgoskiego Przedmieścia

W niedziele 13 czerwca zapraszamy na:

Bydgoskie to... Święto Bydgoskiego Przedmieścia

startujemy o 9.00

Bydgoskie Przeddmiescie

To będzie wyjątkowa niedziela dla Bydgoskiego Przedmieścia. Dzięki połączeniu sił wielu osób zrzeszonych w kilkunastu organizacjach, wspólnotach i grupach nieformalnych 13 czerwca, od samego rana zapraszamy na Bydgoskie to... Święto  Bydgoskiego Przedmieścia.

Bydgoskie to... po wielu latach wraca do tradycji wspólnego świętowania w najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowaliśmy koncerty, warsztaty, spotkania, grę miejską oraz podchody w poszukiwaniu zaginionych tajemnic. Szczególnie wyjątkowym wydarzeniem będzie scena w samym centrum jednego z najstarszych parków w Polsce, na której zobaczymy i usłyszymy zarówno Zespół Wokalny Kwadrans jak i punk rockowy Homo Faber. Tego dnia Galeria Rusz zaprosi wszystkich do odpoczynku, Teatr Wiczy zaś zagra spektakl "Po prostu" na jednym z podwórek, na którym już od rana na festyn zapraszają jego mieszkańcy. Przez cały dzień będzie też można zwiedzać 111 - letnią zajezdnię tramwajową, a także wybrać na wycieczkę specjalnym tramwajem Toruń2016.

Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieskzańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia - dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Święto przygotowane zostało jako oddolna inicjatywa twórców i organizacji pozarządowych. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich Państwa do wyjścia z domu, pokazać to co tutaj najlepszego, spotkać się!

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny.


Szczegółowy Program i mapa dostępne na specjalnej stronie internetowej Święta:

http://bydgoskie.weebly.com/


piątek, 04 czerwca 2010
Michayland, Śniadanie na Trawie i Święto Bydgoskiego

W sobotę po raz 16 w Parku na Bydgoskim Przedmieściu Michayland, szczegóły na http://www.oratorium.torun.pl

michayland

 

także w sobotę zapraszamy na Śniadanie na Trawie na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

 

Bydgoskie Przedmieście

w niedziele 13 czerwca Zapraszamy na Bydgoskie to... Święto Bydgoskiego Przedmieścia, szczegóły na http://bydgoskie.weebly.com

jeśli chcesz się zaangażować - daj Nam znać

wtorek, 25 maja 2010
Bezpieczny Plac Zabaw - podręcznik

Prezentujemy przygotowany przez Miasto Stołeczne Warszawa podręcznik

"Jak  stworzyć bezpieczne miejsce zabaw dziecięcych?"


Podręcznik (w pdf) znajduje się pod tym linkiemPrzy obliczaniu zapotrzebowania na te obiekty na ogóΠ przyjmuje si´, ˝e na jednego

 

bydgoskie przedmiescie

mieszkaƒca osiedla powinno przypadaç okoΠo 2m2 placów zabaw. Wynika stàd,

˝e na osiedlu zamieszkanym przez 500 osób nale˝y przewidzieç plac zabaw o powierzchni
okoΠo 1000 m2.
Projektujàc tereny zabaw dla dzieci, wi´kszoÊç autorów przyjmuje przeci´tnà
frekwencj´ 200 osób na hektar, czyli okoΠo 50 m2 na jedno dziecko. WielkoÊç projektowanego
obiektu powinna uwzgl´dniaç spodziewanà liczb´ u˝ytkowników.
A zatem – w zale˝noÊci od potrzeb spoΠecznych i obliczonej wielkoÊci obiektów
– nale˝y przewidzieç odpowiedni program dla spodziewanej liczby dzieci wraz
z opiekunami.

 

 

Przy obliczaniu zapotrzebowania na te obiekty na ogół przyjmuje się, że na jednego mieszkańca osiedla powinno przypadać około 2 m2 placów zabaw. Wynika stąd, że na osiedlu zamieszkanym przez 500 osób należy przewidzieć plac zabaw o powierzchni około 1000 m2. 
Projektując tereny zabaw dla dzieci, większość autorów przyjmuje przeciętną frekwencję 200 osób na hektar, czyli około 50 m2 na jedno dziecko. Wielkość projektowanego obiektu powinna uwzględniać spodziewaną liczbę użytkowników. A zatem – w zależności od potrzeb społecznych i obliczonej wielkości obiektów – należy przewidzieć odpowiedni program dla spodziewanej liczby dzieci wraz z opiekunami.


Właściwie zaprojektowany i wykonany oraz dobrze funkcjonujący plac zabaw charakteryzuje się dziesięcioma następującymi cechami:

1. jest właściwie zlokalizowany z zachowaniem odpowiednich przepisów, a dotarcie do niego nie wymaga przekraczania niebezpiecznych ulic, torów tramwajowych itp.;
2. jest dostosowany do potrzeb użytkowników;
3. jest wyposażony w bezpieczne, atrakcyjne i wszechstronnie rozwijające dzieci urządzenia do zabaw, które mają certyfikaty zgodności z normami;
4. ma odpowiednie nawierzchnie dostosowane do rodzaju aktywności oraz amortyzujące ewentualne upadki dzieci z urządzeń
5. jest wyposażony w dodatkowy sprzęt: ławki, stoliki do przewijania niemowląt, altany, kosze na śmieci, oświetlenie;
6. jest ogrodzony – w miejscach, gdzie jest to konieczne;
7. jest zaopatrzony w tablicę informacyjną i regulamin porządkowy;
8. jest systematycznie kontrolowany, a udokumentowane informacje na ten temat znajdujà się w dzienniku placu zabaw;
9. jest czysty i regularnie sprzątany;
10. piasek w piaskownicach i na polu piaskowym jest regularnie wymieniany.

 

wtorek, 18 maja 2010
Bydgoskie otoczy sieć kamer

artykuł z Nowości z 14.05.2010

bydgoskie przedmiescie

Urzędnicy uwzględnili sugestie społeczników z dzielnicy, typując lokalizacje monitoringu

W ciągu dwóch lat w dzielnicy zainstalowanych ma zostać 21 kamer. - Szkoda tylko, że księża michaelici nie współpracują - ubolewa szef Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

bydgoskie

Najpierw były rozmowy z mieszkańcami, potem z policją i strażą miejską, wreszcie z panem prezydentem. Cieszymy się, że przygotowana przez urzędników mapa lokalizacji kamer pokrywa się z naszymi postulatami - nie kryją zadowolenia Magdalena Stypułkowska i Paweł Gulewski, społecznicy koordynujący akcję „Bezpieczne Bydgoskie”. - Kilka dni temu ktoś próbował włamać się do sklepu spożywczego na rogu ulic Bydgoskiej i Konpnickiej. W tej dzielnicy to nie rzadkość. Bardzo wiele wskazań od mieszkańców dotyczyło całego ciągu ul. Mickiewicza. Mamy nadzieję, że monitoring będzie działał i prewencyjnie, i dowodowo - pomagając ustalić sprawców wykroczeń i przestępstw.

Urządzenia instalowane będą w ciągu dwóch lat przez magistracki Wydział Ochrony Ludności, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji. Urzędowy plan mówił o kwocie 1,1 mln zł na kamery w centrum miasta i na Bydgoskim Przedmieściu. Z tym, że trzy czwarte pieniędzy trafić miało na starówkę. Po postulatach mieszkańców proporcje zmieniono: na starówkę i Bydgoskie trafi po równo, po 550 tys. zł. - Obraz z kamer obserwowowany będzie na stanowisku policyjnym, któremu towarzyszy pracownik straży miejskiej. Obecnie przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na projekt monitoringu - zapowiada Tadeusz Wierzba, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności.

Przed urzędnikami niełatwa, jak mówią, praca. Przygotowanie planu lokalizacji kamer to etap wstępny. - Musimy wytypować budynki w dobrych punktach. Takich, by na przykład widoku nie przesłaniały drzewa. Uzyskać trzeba zgodę właścicieli obiektów, a w niektórych przypadkach także miejskiego konserwatora zabytków. Na Bydgoskim mamy już dwie stacje bazowe: przy Matejki 65 i Kochanowskiego 28. Szukamy trzeciej, ale są problemy - mówi Krzysztof Podgórski, kierownik Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Dobrym punktem byłby kościół michaelitów, ze względu na wysokość budowli. Wstępne rozmowy z księdzem proboszczem napawały optymizmem: w zamian za bazę oferowaliśmy umieszczenie kamery przy świątyni. Niestety, na list wysłany w tej sprawie przez pana prezydenta do parafii w listopadzie ubiegłego roku do dziś nie przyszła odpowiedź.

Krzysztof Podgórski podkreśla, że zakupić trzeba będzie kamery szybkoobrotowe, z dobrą optyką, zoomem i stabilizatorem obrazu. Ten ma być na tyle dokładny, by mógł w razie potrzeby spełniać funkcję dowodową (widoczne numery rejestracyjne aut, rozpoznawalne rysy twarzy). Urządzenia muszą być też odporne na czynniki zewnętrzne: oddziaływanie mechaniczne, temperaturę, etc. Koszt jednej to dziś ok. 10 tys. zł. Cena anteny nadawczej - kilkaset zł, stacji bazowej - 3,5 tys. zł. Do tego dochodzą koszty montażu.

- Będziemy trzymać rękę na pulsie. Dopilnujemy, by kamery nie tylko faktycznie się pojawiły, ale i by były odpowiednio wykorzystywane - kończą koordynatorzy akcji „Bezpieczne Bydgoskie”.

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11