w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
wtorek, 22 stycznia 2013
Inicjatwy Lokalne

Do 30 stycznia można skladać wnioski na Inicjatywy Lokalne. 

Jeśli w Toruniu wraz z grupą swoich sąsiadów, przyjaciół, znajomych planujecie zorganizować ciekawe wydarzenie, możecie postarać się o dofinansowanie ze środków gminy Toruń. To bardzo proste, aby złożyć wniosek nie są wymagane żadne pieczątki!

Aby uzyskać dofinansowanie należy tylko wypełnić wniosek (wraz z listą osób tworzących grupę inicjatywną) i dostarczyć go do Wydziału Promocji. 

 

Więcej info oraz wniosek na 

inicjatywylokalne.blogspot.com oraz OrbiTorun.pl

 

 

Zachęcamy do składania Inicjatyw na Bydgoskim Przedmieściu

niedziela, 06 stycznia 2013
Spotkanie Rady Okręgu Bydgoskie

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że najbliższe spotkanie Rady Okręgu Bydgoskie odbędzie się we wtorek 8 stycznia o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej nr 13, przy ul. Krasińskiego 45/47. Będzie ono poświęcone sprawom związanym z organizacją pracy Rady w nowej kadencji 2012-2016.

Znajdz rade na Facebooku

ZAPRASZAMY!

środa, 19 grudnia 2012
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/18-1939

Książka "Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/18-1939", którą wkrótce pojawi się w księgarniach przedstawia historię Parku Miejskiego wToruniu w latach 1817/1818–1939. Monografia nie rości sobie pretensji do wyczerpaniatematu i przedstawia wybrane zagadnienia w sposób wąski, nie osadzając ich w szerszymkontekście historycznym albo kulturowym. Opracowanie, które ukaże się w serii BibliotekaToMiTo, prezentujew sposób zwięzły dzieje Parku Cegielnia (Ziegelei Park lub Ziegelei Garten) i LaskuCegielnia (Ziegelei Wäldchen) oraz historię pomników, które znajdowały się na terenie obu założeń.


Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad sto pięćdziesiąt ilustracji (map, planów, projektów, widokówek itd.). Autorzy analizują rozwój przestrzenny Établissement „Cegielnia” i Lasku Cegielnia oraz Placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S.Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego, wskazując m.in. ich dokładne lokalizacje. Odsłaniają również kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen. A to tylko niektóre, być może nie najciekawsze, tematy podejmowane w monografii.


O autorach:
Drzewiecki Bartosz – historyk i archiwista, doktorant ostatniego roku na Wydziale Nauk HistorycznychUniwersytetu Mikołaja Kopernika, w styczniu 2013 roku będzie bronił rozprawę doktorską poświęconą dziejomszlachty Ziemi Chełmińskiej
Pękacka-Falkowska Katarzyna – socjolożka i historyczka, pracownik Katedry i Zakładu Historii NaukMedycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w kwietniu br. na WNH UMK obroniła rozprawę doktorską poświęconą dziejom wielkiej epidemii dżumy w Toruniu w trakcie III wojny północnej. 

 

Prezentujemy dwa zdjęcia z książki:

 

Willa parkowa „Spokój Henryka”

Willa parkowa „Spokój Henryka”, Źródło: portal aukcyjny www.nobis24.de

 

Fragment toruńskiego ogrodu botanicznego

Fragment toruńskiego ogrodu botanicznego, Źródło: portal aukcyjny www.nobis24.de

 

piątek, 09 listopada 2012
Kandydaci do Rady Okręgu na Bydgoskim

Na Bydgoskim Przedmieściu zgłosiła się rekordowa ilość, 29 osób do pracy w Radzie Okręgu. Wybory do Rady już w poniedziałek 12.11.2012, w V Liceum Ogólnokształcącym, Sienkiewicza 34.

Okręg Bydgoskie

Gratulujemy kandydatom i zachecamy do prowadzenia własnej kampanii.

Zachęcamy kandydatów do wysyłania swoich zdjęć i opisów, będziemy je publikować na stronie bydgoskie.blox.pl/strony/rada.html

 

Kandydaci z Okręgu nr 13 - BYDGOSKIE

 

 • Pekasiewicz Maria
 • Jabłonowski-Kocur Mikołaj
 • Gołębiewski Jakub
 • Topolewski Adam
 • Wiśniewski Łukasz
 • Stypułkowska Magdalena
 • Gryko Paweł
 • Pronobis Bronisław
 • Waczyński Witold
 • Żółtowski Janusz
 • Wojtasik Karol Maria
 • Lewandowska Małgorzata
 • Kupnowicka Małgorzata
 • Dobrzyniewski Zbigniew
 • Węglarz Adam
 • Kempka Kacper
 • Wojtas Jarosław
 • Stawski Maciej
 • Wiśniewski Jakub
 • Śnieżko Bartłomiej
 • Iwiński Krzysztof
 • Świątkowski Miłosz
 • Tarnowski Jakub
 • Dawid Joanna
 • Rzadkiewicz Damian
 • Szymański Robert
wtorek, 09 października 2012
Rada Okręgu na Bydgoskim

Właśnie ruszają wybory do Rad Okręgów w Toruniu.

ulotka Damy Rady

Rady mają bardzo duże kompetencje aby pomagać mieszkańcom a zajmują się sprawami najblższej okolicy: utrzymaniem czystości, placami zabaw, remontami czy poprawą bezpieczeństwa. Ale mogą także zajmować się ścieżkami rowerowymi, zielenią czy ochroną zabytków. Kazdy mieszkaniec który mieszka na terenie Okręgu Bydgoskie może kandydować i wybierać radę (nie trzeba być zameldowanym). 

Kandydaci na 7 dni przed terminem wyborów musza zgłaszać się do Biura Rady Miasta z listą 15 popierających Ich mieszkańców Okręgu. 

Zachęcamy do kandydowania i wybrania Rady, tylko od mieszkańców Bydgoskiego zależy czy powstanie Rada która będzie przez kolejne 4 lata poprawiać Bydgoskie. 

Na tej stronie bedziemy publikować wszystkich zarejstrowanych kandydatów z Bydgoskiego, także ich zdjęcia i krótkie opisy - prosimy kandydatów o przesłaie informacji o sobie na bydgoskie@gmail.com.

Wybory do Rady Bydgoskie odbędą się 12 listopada 2012 r. o godz 18.00 w V Liceum Ogólnokształcącym, Sienkiewicza 34. (termin zgłaszania kandydatów mija 5 listopada).

natomiast w środę 10.10.2012 odbędzie się spotkanie informacyjne z udziałem przedstawicieli Rady Miasta na którym bedzie mozna dowiedzieć wszystkiego o procedurze wyborczej i samych Radach. 
Spotanie Informacyjne, Zespół Szkół nr 10, Pl Św Katarzyny, godz 18.00.   

Wszystkie informacje o wyborach do Rad dostępne na stronie www.damyrady.pl 

 

Okręg bydgoskie

Okręg Rady Bydgoskie. 

niedziela, 30 września 2012
Wnioski do budżetu Torunia na rok 2013

ratujmy zabytki

 

"Szanowni Państwo

Przygotowany projekt budżetu na rok 2011 nie uwzględnia faktu że, Bydgoskie zostało wpisane do rejestru zabytków. Wpis daje ogromne szanse tej części miasta na rozwój i rewitalizację ale potrzeba odpowiednich instrumentów aby stymulować te nowe działania. Potrzeba środków (wcale nie dużych) na działania które pomogą dzielnicy zmieniać się wraz z nowymi oczekiwaniami mieszkańców". 

Tak pisaliśmy do Radnych rok temu:
http://bydgoskie.blox.pl/2011/11/Wnioski-do-Budzetu-Torunia-na-rok-2012.html

Niestety nasze wnioski nie zostały uwzględnione choćby w małym stopniu więc w tym roku ponownie apelujemy o to samo: o zwiększenie środków na rewitalizację i promocję ochrony zabytków na Bydgoskim Przedmieściu. Jednocześnie po raz kolejny apelujemy o opiekę i ochronę nad jednym z najbardziej wartościowych zabytków z Bydgoskiego Przedmieścia - a zarazem popadającym w ruinę. Chodzi oczywiście o Bydgoską 50, zabytek który systematycznie niszczeje za przyzwoleniem jego "właściciela" - Urządu Maista Torunia. Może rok toruńskich zabytków przekona radnych że warto chronić te najcenniejsze.  

Zobacz zdjęcia Bydgoskiej 50 z marca 2010 - dziś wygląda dużo gorzej, niedługo zamieścimy nowe zdjęcia. 

 

 ----

Toruń, 30.09.2012

 Do: Radni Miasta Torunia

 

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą o zapisanie w budżecie Torunia na rok 2013 następujących zadań. 

 

1. Aktywizacja obszaru społeczno-gospodarczego w obszarze Bydgoskiego Przedmieścia  -  proponujemy wpisać na ten cel minimum 40 tys zł

Koszty związane z realizacją elementów strategii promocji miasta prowadzonej wśród mieszkańców, w tym m.in. organizacji imprez integrujących mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia, koszty działań animacyjnych dla dzieci, badań ankietowych, sondaży, zakupu materiałów promocyjnych i reklamowych. 

 

2. Promocja zabytkowej dzielnicy Bydgoskie Przedmieście - proponujemy wpisać na ten cel 30 tys zł

W pozycji 92120 prosimy uwzględnić środki które gmina wyda na promocję Wpisu Bydgoskiego Przedmieścia do rejestru zabytków. Wpis jest niezwykle ważnym dla rozwoju dzielnicy momentem, który pośrednio określa dalsze kierunki rozwoju tej części miasta. Niestety wiedza o wpisie i jego konsekwencji wśród mieszkańców jest bardzo mała. Środki można przeznaczyć na przygotowanie ulotek i materiałów promocyjnych zabytkowego Bydgoskiego Przedmieścia, szkoleń dla właścicieli i administratorów budynków i spotkań dla mieszkańców. 

 

3. Prace konserwatorskie przy budynku wpisanym do rejestru zabytków, Bydgoska 50 budynek stanowi właśność GMT- proponuejmy na ten cel zapisać 200 tys zł

 

Pozdrawiamy

SBP


czwartek, 06 września 2012
Regulamin Konsultacji

W Toruniu właśnie trwają konsultacje "Regulaminu Konsultacji Społecznych". 

Te dokument będzie regulował m. in.  w jaki sposób będzie prowadzony dialog z mieszkańcami, w jaki sposób będzie można włączyć się w proces konsultowania projektów miejskich i jak będzie można pomóc urzędnikom aby lepiej dysponowali wspólnymi pieniędzmi.

Projekt regulaminu powstał w sposób nietypowy jak na Toruń. Napisali go mieszkańcy wraz z urzędnikami przy wsparciu także radnych - to jedna z pierwszych taki inicjatyw w Polsce. 

Zapraszamy do składnia uwag, zapraszamy także na spotkanie z twórcami projektu regulaminu. Wtorek 11 września, godz 18.00 Dom Harcerza. 

bydgoskie

 

Wszystko o regulaminie i sposobie zgłaszania uwag 

 

Regulamin także na Facebooku 

 

czwartek, 30 sierpnia 2012
środa, 08 sierpnia 2012
Bydgoskie cały czas znika!

Zniknęły kolejne charakterystyczne zabytkowe budynki Bydgoskiego Przedmieścia przy ul. Mickiewicza.

 

bydgoskie znika

bydgoskie znika

bydgoskie znika

 

bydgoskie znika

Po rozebraniu zabytkowego budynku widać dokładnie jak bardzo nowe bloki nie pasują do zabytkowego charakteru dzielnicy. O tej inwestycji już pisaliśmy.

Niedługo zniknie kolejny budynek - zobacz

piątek, 29 czerwca 2012
Gdzie jest Mickiewicz?

Poszukiwania kultury na jednej z najbardziej charakterystycznych ulic Torunia okiem obcokrajowca.

gdzie jest mickiewicz

Już w piątek 29 czerwca w kawiarni Cafe Draże na ulicy Przedzamcze 6b o godzinie 20:00 odbędzie się wernisaż wystawy niemieckiej artystki Barbary Standke pod tytułem "Gdzie jest Mickiewicz"

Barbara jest studentką filologii polskiej i edukacji artystycznej. Wystawa jest efektem rocznego pobytu Barbary w Toruniu, w trakcie, którego odbywała wymianę studencką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Mieszkała wówczas na ulicy Mickiewicza i tam też zrealizowała projekt z pogranicza kultury i sztuki. Poprzez zbiór swoich fotografii z ulicy Mickiewicza i krótki film artystka próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie o miejsce kultury w dzisiejszym polskim społeczeństwie. Wystawa stanowi także odpowiedź na pytanie, co obcokrajowiec widzi przybywając do Polski, jak stara się ją poznać i jak Polacy mu ją pokazują. Z jednej strony widz zobaczy piękną, historyczną architekturę, z drugiej budynki, które swą świetność mają już dawno za sobą. Na innych zdjęciach widać przebudowę ulicy i różnorodność jej mieszkańców. Gdzie mieści się romantyczny duch Mickiewicza? Jakie jest życie codzienne ulicy? To wszystko można znaleźć na tej wystawie.

"Gdzie jest Mickiewicz?" jest spersonalizowanym pytaniem o ogólne miejsce kultury. Gdzie doświadczamy kultury? Czy świadomość klasyków kultury jest zauważana w życiu codziennym, czy tylko można ich spotkać w muzeach i przestrzeni instytucji edukacyjnych? Czy przesłanie Mickiewicza nadal funkcjonuje w polskiej "mitologii"?

Miesiąc temu odbyła się wystawa fotografii i filmu Barbary w Ratyzbonie. Niemiecka publiczność przyjęła ją bardzo ciepło, a już 29 czerwca wystawa zagości w Toruniu.
Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Niemożliwych
"Motyka".

gdzie jest mickiewicz  gdzie jest mickiewicz

Wernisaż: 29 czerwca 2012 (piątek), godz. 20.00
Wystawa będzie otwarta od dniach 29.06 - 06.07
Cafe Draże,
ul. Przedzamcze 6 b
Wstęp wolny 

ZAPRASZAMYśroda, 20 czerwca 2012
Święto Muzyki 2012, zapraszamy pod Grzybka

swięto musyki

wtorek, 22 maja 2012
26 maja - Święto Bydgoskiego Przedmieścia

Święto 2012

 

Wszystko Święcie Bydgoskiego na www.bydgoskie.org

Serdecznie zapraszamy na 3 już Święto Bydgoskiego Przedmieścia w sobotę od rana do późnego wieczora. 

Święto to inicjatywa wielu organizacji, instytucji, wspólnot mieszkaniowych i grup nieformalnych. Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia - dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Święto przygotowane zostało jako oddolna inicjatywa twórców i organizacji pozarządowych. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich Państwa do wyjścia z domu, pokazać to co tutaj najlepszego, spotkać się! 

W tym roku mamy dziesiątki atrakcji dla dzieci oraz dla dorosłych, w tym oprowadzania po dzielnicy m. in. przez Szczepana Buraka (dyrektora Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta w Toruniu, zwiedzanie rowerowe po Bydgoskim Modernizmie, czy oprowadzanie przyrodnicze po Parku (Alauda). Swoje tajemnice pokaże także zabytkowa zajezdnia tramwajowa. Paweł Kołacz oprowadzi po bydgoskim bardzo mało znanym.
Dla dzieci Stowarzyszenia i Fundacje: Flandria, Wędka, Wiosna, Aktywni, Zielony Liść czy Sztuka Cie Szuka przygotowały mnóstwo atrakcji w różnych częściach Bydgoskiego. Rodzicownia zaprasza maluchy na trawę, Stowarszyszenie tARTak do Biblioteki na Fałata 35. Będzie także słynna Gastrorakieta (tym razem na Sienkiewicza 12). 
Nie zabraknie także kawiarenki Żandarmeria (Mickiewicza 142), gdzie mieszkańcy od 16.00 zapraszają na kawę i ciasto. Ożywimy także Esplanadę legendarną toruńską restaurację.
Spacerując tego dnia po Bydgoskim wypatrujcie leżaków (Galeria Rusz), lokalnych ogrodników (Fabryka UTU), wielkiej żółtej strzałki (PZR) streetartowców (Kulturalny Toruń) i bramek piłkarskich. Odwiedźcie Czarny Tulipan który robi wernisaż i Starą Mydlarnie. Zatrzymaj się także przez chwilę przy najpiękniejszym budynku Bydgoskiego - Mickiewicza 20. 
Na wieczorny finał zapraszamy na dziedziniec dawnej willi Wessego (Danielewskiego 6, były Instytut Geografii) na BOSKIE BYDGOSKIE. 
Cały program dostępny na stronie www.bydgoskie.org 
uwaga ciągle możliwe zmiany (na lepsze) więc warto często odwiedząć stronę. 
czwartek, 17 maja 2012
Pozyskaj środki na działanie na Bydgoskie

Do 20 maja można składać wnioski na Mikorgranty na działania na Bydgoskim Przedmieściu. 

Nie musisz być członkiem żadnej orgazaniacji aby skorzystać z pomocy finansowej. 

 

Poznaj szczegóły

mikrogranty

 

Do końca maja można składać także wnioski na Inicjatywy Lokalne (także na Bydgoskim). 

Zobacz szczegóły 

sobota, 21 kwietnia 2012
Napraw Bydgoskie

Widzisz problem na Bydgoskim – zgłoś go!

naprawmy bydgoskie

Na Twojej ulicy niszczeje zabytkowy budynek? Masz już dość dziury wjezdni, którą codziennie musisz omijać w drodze do pracy? Denerwuje Cię, że ktośurządził sobie wysypisko śmieci w parku, w którym spacerujesz popołudniami?
Chciałbyś/chciałbyś załatwić te wszystkie sprawy, ale pewnie nie masz czasu! Może zwyczajnie ci się nie chce, ponieważ obawiasz się , że utkniesz w administracyjnym gąszczu. Może nie wiesz gdzie i jak to zgłosić. Poza tym wydaje Ci sięże jedno zgłoszenie i tak niczego nie zmieni.

Na szczęście załatwienie tego typu sprawy jest teraz łatwiejsze niż mogłoby Ci się wydawać. Dzięki portalowi naprawmyto.pl będziesz mogła/mógł zgłosić sprawę jednym kliknięciem. Twoje zgłoszenie zostanie zarejestrowane w systemie i przekazane na biurko odpowiednich służb/organów administracyjnych. Nie musisz nigdzie iść, dzwonić ani pisać!
Wejdź na torun.naprawmyto.pl i napraw Bydgoskie. 

Zobacz informacje o serwisie na stronie Urzędu Miasta w Toruniu

Naprawmy to na Facebooku 

wtorek, 20 marca 2012
ŚWIĘTO BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA 2012 - WŁĄCZ SIĘ

Już w maju 2011 r. będziemy wspólnie świętować w jednej z najbardziej rodzinnych dzielnic Torunia. Bydgoskie to... znakomita szansa na spędzenie wolnego czasu z bliskimi na świeżym powietrzu i w wyśmienitej atmosferze. Już po raz trzeci  przygotowujemy koncerty, warsztaty, gry i zabawy aby zbliżyć do siebie mieszkańców.

Bo Bydgoskie to MIESZKAŃCY.
bydgoskie przedmiescie
foto: Krzysztof Ślebioda / PZR
Masz pomysł i chcesz mieć swój wkład w Bydgoskie?
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne w środę 11.04.2012 r., w Szkole Podstawowej nr 13, Krasińskiego 45/47 o godzinie 18.00
niedziela, 11 marca 2012
Mickiewicza 20 - petycja

Ponownie upominamy się o niszczejący zabytkowy (wpisany do rejestru zabytków) budynek przy Mickiewicza 20. Możesz pomóc - podpisz petycję

Już 3 lata temu pisaliśmy w tej sprawie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - zobacz 

mickiwicza20

foto Jacek Chmielewski

Poczytaj więcej o tym zabytku

 

---

Zachęcamy do podpisania petycji ws Mickiewicza 20

----

 


poniedziałek, 05 marca 2012
Będą konsultacje ws Placu Rapackiego

Rada Miasta Torunia 1 marca br podjęła jednogłośnie uchwałę dotyczącą przeprowadzenia konsultacji ws wypracowania koncepcji przebudowy Placu Rapackiego. To pierwsza taka uchwała w historii Torunia. 

zobacz historyczną uchwałę nr 269/12

plac rapackiego

zdjęcie na licencji CC, źródło zdjęcia

 

Konsultacje muszą zakończyć się do 30 września 2012. 

O wszystkich kwestiach związanych z konsultacjami będziemy informować.

Zobacz informacje na stronie www Urzędu Miasta

zobacz pełne uzasadnienie uchwały na orbitorun.pl 

 

Bardzo dziękujemy wszystkim radnym.

Mamy nadzieje że konsultację zostaną wykorzystane do wspólnego projektowania przestrzeni publicznej a plac zmieni się tak jak chcą jego użytkownicy.  

Trzymamy kciuki aby można było się pięknie pokłócić o Plac

 

Już zapraszamy do udziału w konsultacjach !

 

 

wtorek, 21 lutego 2012
Zabytek za Tunel

Po spotkaniu informacyjnym w klubie Kameleon ponownie apelujemy o konsultacje społeczne ze wszystkim użytkownikami Placu Rapackiego. 


W trudnej, niemoderowanej dyskusji nie można było uzyskać wyczerpujących odpowiedzi, wiadomo jednak, że głównym założeniem projektu jest usprawnienie ruchu samochodów po poszerzonym (do 10 m) moście im. Piłsudskiego. Przy projektowaniu tunelu nie analizowano potrzeb pieszych, nie ustalono szczegółowo ile osób przechodzi przez Plac, ile z nich to osoby niepełnosprawne, ile rowerzyści, a ile to opiekunowie z wózkami. Propozycja zakłada budowę żelbetowego tunelu - prostej inżynieskiej konstrukcji ze schodami i windami, bez żadnych ułatwień dla pieszych (m. in. brak pochylni). Taki projekt może pogorszyć komunikację na placu, może również wpłynąć negatywnie na wygląd jednej z naczęściej odwiedzanych przestrzeni w samym centrum miasta. 

Plac Rapackiego może być atrakcyjną przestrzenią i wizytówką Bydgoskiego Przedmieścia. Zapraszającym wejściem do tej przez lata ignorowanej dzielnicy. Dla Bydgoskiego to może być bardzo inspirująca inwestycja. Tymczasem zaproponowany przez Urząd Miasta tunel właściwie nie wprowadzi żadnych wartościowych rozwiązań w przestrzeni publicznej, tak ważnej dla zrównoważonego rozwoju miasta. 

Ponownie apelujemy o konsultację społeczne nad koncepcją przebudowy Placu Rapackiego - ilość uwag i pytań pokazuje że jeszcze wiele można poprawić w tym projekcie. 

W przypadku braku konsultacji projektu prosimy wstrzymać realizację tego zadania, a zaoszczędzone środki publiczne (ok 4 mln zł) proszę przeznaczyć na remont, wielokrotnie już przez nas wspominanego, zabytkowego budynku przy Bydgoskiej 50, będącego własnością gminy Toruń. zabytek za tunel
zabytek za tunelpo spotkaniu ws przebudowy Placu Rapackiego

Przedstawiamy prezentacje i projekty planowanych zmian które, zostały zaprezentowane na spotkaniu informacyjnym dotyczącym m. in. przebudowy Placu Rapackiego w dniu 16 lutego w klubie Kameleon.

tunel na rapaka

zdjęcia za gazeta.pl

Zobacz prezentacje "Budowa trasy Staromostowej w Toruniu"  - prezentacja online, otwiera się w nowym oknie

Zobacz wizualizację rozwiązań planowanych na Placu Rapackiego - prezentacja online, otwiera się w nowym oknie

 

Informacje które, zostały przekazane na spotkaniu:

żadna decyzja jeszcze nie zapadła
- ruch samochodowy na moście Piłsudskiego zmniejszy się o 30 % po otwarciu nowego mostu
- cena tunelu dla pieszych pod Placem Rapackiego - 4 mln - rozważany jest wariant z przystankami tramwajowymi po środku Placu, z dojściem przez tunel
- tunel dla samochodów - cena 150 mln
- nie planowane jest ponowne uruchomienie tramwaju przez most (cena położenia torowiska - 3 mln zł) 
- tunel ma mieć 3 windy, brak pochylni 
- projekt nie zakłada żadnej dodatkowej małej architektury na Placu Rapackiego
- na tunel dla samochodów i kładkę nad drogą nie zgadza się konserwator zabytków 
- w projekcie nie uwzględniono odsłonięcia potencjalnych zabytków archeologicznych, które mogą być na w miejscu prowadzonych prac - nie wykonano badań sondażowych ani inwentaryzacji archeologicznej 
- nie zrobiono badań ruchu pieszego, planowane są na etapie przygotowania projektu budowlanego (wiadomo jedynie że przez przejście przechodzi ok 1300 osób na godzinę, w godzinach popołudniowych)
- nie zrobiono badania potrzeb użytkowników Placu Rapackiego 
wtorek, 14 lutego 2012
Spotkanie w sprawie Placu Rapackiego

Bardzo się cieszymy, że m. in. po naszym apelu zobacz apel Pan Przewodniczący Rady Miasta Torunia zdecydował się na zorganizowanie spotkania w sprawie przebudowy Placu Rapackiego. 

Spotkanie odbędzie się w czwartek 16 lutego, godz 16.00, Klub Kameleon, przy ul. Tuwima 7.  

zobacz lokalizację klubu Kameleon na mapie

zobacz informację o spotkaniu na stronie Urzędu Miasta

ZAPRASZAMY ZAPRASZAMY

tunel pod placem rapackiego

projekt tunelu pod Placem Rapackiego za mmtorun.pl

Jednocześnie zwracamy uwagę, że spotkanie informacyjne to jeszcze NIE konsultacje. Konsultacje to proces w którym dopasowujemy pomysł do potrzeb mieszkańców. Konsultacje powinny składać się z kilku etapów:

Etapy procesu konsultacji społecznych:

 • informowanie o zamierzenia/planach,
 • prezentacja poglądów na sposoby rozwiązania problemu,
 • wymiana opinii,
 • znajdowanie rozwiązań,
 • informowanie o finalnej decyzji.

Oczekujemy, że na spotkaniu zostaną zaprezentowane wszystkie warianty możliwych zmian, że mieszkańcy poznają cel tej inwestycji oraz poznają harmonogram kolejnych spotkań i sposób zgłaszania uwag. 

Zwracamy uwagę jeszcze, że godzina spotkania została wyznaczona niezbyt fortunnie, 16.00 to czas, kiedy wielu mieszkańców jest jeszcze w pracy. W Toruniu już od wielu lat spotkania dla mieszkańców organizowane są o godz 17.00 lub później, bardzo prosimy o powrót do tej dobrej praktyki. 

czwartek, 09 lutego 2012
Kultura szuka miejsca na Bydgoskim!

Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka! poszukuje (od zaraz) lokalu użytkowego do wynajęcia na Bydgoskim Przedmieściu do celów prowadzenia działalności kulturalnej.

gastrorakieta

gatrorakieta

Co potrzeba?:

lokalizacja: Bydgoskie Przedmieście 

przestrzeń: może być nieumeblowana

preferowany parter

minimum 100 m²

na działalność społeczną i kulturalną prowadzoną na rzecz mieszkańców, dzieci etc.

dostęp do wody bieżącej, toaleta

może być do małego remontu


Co zamierzamy? 
Gastrorakieta. Sztuka od kuchni to cykl warsztatów i spotkań, obejmujących działania, bazujące na obserwacji sztuki i życia codziennego, wykorzystujące fakt istnienia w sztuce licznych paralel z gastronomią i smakiem. Na projekt składają się adresowane do młodego odbiorcy interdyscyplinarne działania, niekonwencjonalne lekcje historii sztuki oraz akcje w przestrzeni publicznej. Podczas warsztatów powstanie seria unikatowych gastronotatników, a podsumowaniem projektu będzie specyficzna książka kucharska z przepisami na wzbudzanie sytuacji twórczych. Znajdziemy w niej: receptury uczestników działań, warzywno-owocowe rysunki, plamy z herbaty i soku oraz „gastronomiczną” historię sztuki; dowiemy się jak w kreatywny sposób używać otoczenia, ucząc o kolorach, formie, fakturze; czerpać z tradycji i niebanalnie wykorzystując warsztat kulinarny, przekładać go na działania edukacyjne.


Kontakt:
info@sztukacieszuka.pl

lub pod nr telefonu: 500 520066

13:45, rogalpa
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 lutego 2012
Apel ws konsultacji przebudowy placu Rapackiego

W związku z infomacjami dotyczącymi planowanych przez Urząd Miasta radykalnych zmian na Placu Rapackiego apelujemy o przeprowadzenie konsultacji społecznych tych rozwiązań.

plac rapackiego

zdjęcie Lech Kamiński, za www.pomorska.pl

Zwróciliśmy się już w tej sprawie do Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Pana Mariana Frąckiewicza, który konsultuje projekt, niestety uzsykaliśmy mało satysfakcjonujacą odpowiedź że konsultacji NIE będzie bo:

" (...) zakładany remont Placu Rapackiego realizowany będzie w istniejących liniach rozgraniczających jezdnie i Plac"

tu link do artykułu w Gazecie Pomorskiej

Z informacji prasowych wiemy że planowane jest radykalna zmiana charakteru placu, w tym podziemny tunel dla pieszych. Plac Rapackiego to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych w Toruniu, na granicy Bydgoskiego Przedmieścia i Starego Miasta. Jego zmiany powinny być całkowicie skonsultowane z użytkownikami tej przestrzeni. Tylko w ten sposób będzie można przygotować zmiany, które będą odpowiadać potrzebom mieszkańcow. Właśnie na etapie koncepcji (czyli teraz) jest najlepszy czas na rozpoczęcie konsultacji, na dyskusję, określenie potrzeb i wspólne planowanie.  

Nie zgadzamy się aby przestrzeń publiczna powstawała bez udziału jej użytkowników. 

Przypominamy że, na Bydgoskim już powstał projekt przestrzeni wraz z jej użytkownikami, to przygotowana partycypacyjnie koncepcja rewitalizacji Parku na Bydgoskim Przedmieściu. 

Poczytaj o Rewitalizacji Parku 

Zobacz relację z debaty o projekcie Parku

|

|

wtorek, 17 stycznia 2012
Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2012 - spotkanie

wszystko o Święcie na www.bydgoskie.org

świeto Bydgoskiego

 

Masz pomysł, chcesz pomóc, masz trochę wolnego czasu to zapraszamy na spotkanie ws przygotowań do Święta Bydgoskiego Przedmieścia Bydgoskie to 2012
Spotkanie w czwartek 19 stycznia, o godz 17.00 w Tłoku. 
Toruń, Pl. Św. Katarzyny 9.
poniedziałek, 12 grudnia 2011
Esplanada

Dzięki uprzejmości Pana Eugeniusza Lewandowskiego prezentujemy zdjęcia z jego prywatnego archiwum. 

Zdjęcia prezentują wytwórnie lodów Toruńskich Zakładów Gastronomicznych (około 1956) która produkowała do 10 ton lodów dziennie. 

Wytwórnia mieściła się na zapleczu legendarnej toruńskiej kawiarnio-restaurację Esplanady, która mieściła się przy ul. Konopnickiej (Konopnicka, Rybaki, Kujota).

bydgoskie przedmiescie eksplanada

bydgoskie przedmiescie eksplanada

bydgoskie przedmiescie eksplanada

bydgoskie przedmiescie eksplanada

czwartek, 08 grudnia 2011
Elementarz Bydgoskiego

Premiera niezwykłego Elementarza Bydgoskiego Przedmieścia

Bydgoskie elementarz

Klub Krytyki Politycznej w ToruniuZaprasza serdecznie na spotkanie 09.12.2011r. godz: 18.00  w Bibliotece w CSW "Znaki Czasu"przy ul. Wały Generała Sikorskiego 13 w Toruniu

Przyjdź i zobacz Bydgoskie Przedmieście widziane oczami dzieci!Wstęp wolny!
Celem projektu jest zorganizowanie dla dzieci zamieszkujących BydgoskiePrzedmieście, spotkań edukacyjno – warsztatowych. Zadaniem dzieci podczasnieodpłatnych warsztatów będzie stworzenie tekstów literackich oraz pracartystycznych, opowiadających o Bydgoskim Przedmieściu i składających się naprosty w formie, a bogaty w treść Elementarz Bydgoskiego. Chcemy tym projektemzaprezentować, jak ważne i interesujące jest Bydgoskie Przedmieście oraz jakwygląda oczami dzieci tam zamieszkałych. Stawiamy sobie za cel rozwijanie
talentów uczestników.


zobacz więcej na Facebooku


Serdecznie zapraszamy!!!Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Torunia

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11