w Toruniu
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
wtorek, 19 lutego 2008
BYDGOSKA 56 C.D.

Bardzo dziękujemy wszystkim za zainteresowonie niszczejącym budynkiem przy Bydgoskiej 56, niestety do dnia 18.02.08 nic się nie zmieniło!

Będziemy na bieżąco informować o ewentualnych postępach ...

bydgoska 56

 

środa, 13 lutego 2008
ROZPADA SIĘ 100 LETNI ZEGAR... C.D.

 

 

 

Pisaliśmy wcześniej o "zegarze w strasznym stanie" na budynku UMK. kliknij tu
Pan Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK poinformował Stowarzyszenie:
"Zajmiemy się oczywiście sprawą zegara, będę o niej rozmawiał z dziekanem
Wydziału Sztuk Pięknych (...) i jestem przekonany, że
konserwatorzy zajmą się sprawą. Niestety cały budynek jest w fatalnym
stanie, być może jednak zegar uda się odrestaurować w pierwszej
kolejności"

Trzymamy kciuki i obiecujemy że będziemy monitorować sprawę.
Pana rzecznika o zagar zapytamy ponownie za miesiąc.

 

 

 

POLECAMY NOWOŚCI

 

 Nowości

Polecamy artykuły w Nowościach 

O Bydgoskim:

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki to skarb

 

O Bydgoskiej 56:

A były tu kiedyś Pola Elizejskie

 

O Zegarze na budynku UMK:

Ten stuletni zegar aż sypie się w oczach Dziękujemy! 

poniedziałek, 11 lutego 2008
BARDZO ŁADNE MIEJSCE NA BLOK

bydgoska 56

bydgoska 56

Od kilku tygodni niszczeje budynek przy ul. Bydgoskiej 56. Nie ma drzwi, można wszedzie wejść i niektórzy, korzystając ze sposobności wchodzą i wynoszą wszystko co się da.

bydgoska 56

bydgoska 56

bydgoska 56

 

bydgoska 56

bydgoska 56

Ktoś wyniesie tą toaletkę na opał

bydgoska 56

Ktoś wyciął balustradę na opał (podobno była zdobiona)

bydgoska 56

ktoś zabrał podłogę na opał (podobno była dębowa)

bydgoska 56

bydgoska 56

bydgoska 56

pics by Adam Mrozowski 09.02.08

 

Budynek jest w wyjatkowo, jak na Bydgoskie Przedmieście, dobrym stanie. Zróżnicowana zabudowa - wysokie kamienice obok niskich budynków, tworzy niezwykly charakter ulicy. Małe, niskie wille to ważny element krajobrazu. Mamy nadzieje, że budynek nie stanie się kolejnym obiektem do wyburzenia.

---------------------------

2008/02/11 21:50:33
Zbudowany ok. 1892 r., z tyłu mieściła się ogródkowa restauracja "Elizjum" ("Elysium"). Po I wojnie siedziba Pomorskiej Drukarni Rolniczej, a od 1967 była tu nocna redakcja "Nowości".
Na pocz. XX w. mieszkał (raczej skromnie?) burmistrz Willy Stachowitz.
Wnikliwych odsyłam do krótkiego artykułu w "Nowościach" z 13 marca 2000.

Jerzy Domasłowski

 

piątek, 08 lutego 2008
Rozpada się 100-letni zegar na Sienkiewicza 6.

Zabytkowy zegar stojący (jeszcze) na dachu budynku użytkowanego przez, o ironio losu, Wydział Sztuk Pięknych UMK, niedługo się rozpadnie. Jak widać na zdjęciach Vaubana, powoli odpadają jego kolejne metalowe elementy. Sytuacja jest alarmowa. Możemy się spodziewać, że niebawem zegar zniknie i znajdzie się na złomie, albo najzwyczajniej spadnie. Ma do wyboru - spaść na parking wewnętrzny i zmiażdżyć czyjeś auto, albo na trawnik przed frontem, gdzie utkwi jako kolejna rzeźba.

fot. Vauban, fotoforum GW

Będący w bardzo złym stanie zegar na budynku dawnej Szkoły Powszechnej na
Bydgoskim Przedmieściu (ob. użytkowany przez Wydział Sztuk Pięknych UMK),
Sienkiewicza 6 /komentarz Vaubana/

Jacek Chmielewski

17:56, jacek_chmielewski , na ratunek
Link Dodaj komentarz »
ŁAWKA SCHILLERA

Jest początek XX wieku. Bydgoskie już od lat istnieje jako zorganizowana i uporządkowana dzielnica. Pora ją ozdabiać. W 1909 roku przed stojącym już Teatrem Miejskim odsłonięte zostają znane nam dobrze posągi muz - Melpomeny i Terpsychory, których autorem jest niemiecki rzeźbiarz Ernst Herter (1846-1917).


Achilles, jedna z rzeźb Hertera (wyspa Korfu)


Umeblowywane jest także Bydgoskie.


Nie wiem, kto zaprojektował secesyjną ławkę w Parku Cegielnia w 150-lecie urodzin Fryderyka Schillera. Została w każdym bądź razie ustawiona w 1909 roku, a razem z zasadzoną tu lipą zakątek ten nazwano "Idylla". Po prawie stu latach ławka wymagała konserwacji i rekonstrukcji. Jej ówczesny stan był sprawą kompromitującą. Nie byłą to już żadna "idylla", a wręcz przeciwnie - miejsce niebezpieczne.
"Odkryłem" ją około 1995 roku podczas spaceru. Mniej więcej w tamtym czasie ukazał się albumik starych pocztówek toruńskich. Zastanowiło mnie podobieństwo zasikanej i zapadniętej głęboko w ziemi ławki w parku do ławki na reprodukowanej pocztówce z około 1915 roku. Około 1998 roku po dokładniejszych oględzinach obiektu dostrzegłem, że w oparciu ławki wywiercone są trzy otwory, wówczas zatknięte korkami po bełtach. A więc zdemontowano medalion z popiersiem i ławka już jako bezimienna została zapomniana. Po latach dowiedziałem się, że zrobiono to z przyczyn wiadomych już w dwudziestoleciu międzywojennym. Trochę zapędzono się chyba w przypadku Schillera w demontażu pruskiej przeszłości!Opowiadam o sprawie Wojtkowi "Kiwiemu" Jaruszewskiemu, toruńskiemu artyście, miłośnikowi pruskiego muru, postanawia zrobić przy ławce performance. Ze mną w roli. Wcieliliśmy się dwie role. On we fraku jako Schiller recytuje a potem śpiewa (po niemiecku!) "Odę do Radości". Ja natomiast w roli parkowego pijaczka nadchodzę z siatką z tanimi winami i nie zważając na osobliwy recital otwieram butelkę, wypijam trochę, po czym wszystkie te butelki rozbijam o ławkę. Korki oczywiście trafiają we wspomniane otwory po medalionie. Kiwi nie zważając na to śpiewa, zamoczony winiaczem, z kawałkami szkła leżącymi na nim. Kończymy, rozlegają się brawa. Pucujemy ławkę szczotkami i wodą.
Wtedy, w 1999 roku, pracowałem czasowo w Gazecie Pomorskiej, "puściłem" tam dwukrotnie tekst i zdjęcia zrujnowanej ławki. O ile pamiętam, nie było w tej sprawie żadnego telefonu do redakcji.


W 2001 pracująca wówczas w Nowościach, a dziś w Życiu Warszawy moja ówczesna lokatorka Jola Molińska namówiła mnie do "puszczenia" kolejnego tekstu o ławce.
Nie przekazała mi jednak wiadomości o jakimś szczególnym poruszeniu wśród czytelników.Mijają lata, trochę zawiedziony Toruniem przeprowadzam się jesienią 2002 do Gdańska. Nie zapominam jednak o Toruniu i o ławce. Myślę sobie a co tam, przypomne znów
o ławce. Trochę rozbawiony napisałem do redakcji GW, że niedługo wchodzimy do Unii, a Schiller jest autorem Ody do Radości, hymnu unijnego. Napisałem właściwie znów to samo, przyzwyczajony do bezskuteczności takich publikacji: napiszą, pokażą ruinę i znów nic.


Spaceruję
z narzeczoną i odbieram telefon od red. Jarosława Cajsela z Wyborczej. Pyta i notuje. Powstaje kolejny artykuł ze zdjęciami. różni się od poprzednich. Tym razem redaktor decyduje, że głos zabierze również miejski konserwator zabytków.Ten i kolejne artykuły poruszają jednak sumieniem Torunian. Obserwuję to wszystko z Gdańska, gdzie pochłonięty byłem pracami przy adaptacji dawnej elektrociepłowni na Ołowiance na Filharmonię Bałtycką. Tymczasem w Toruniu ogłoszony jest mini plebiscyt dotyczący przyszłego miejsca, gdzie stanie odnowiona Ławka Schillera. W 2004 ławka opuszcza Bydgoskie i trafia do konserwacji. Staje przy głównej alejce w parku mimo ostrzeżeń Lecha Narębskiego, że "nawet gdy postawimy przy niej policjantów, nie zapobiegną jej dalszej dewastacji (...) i nasze pieniądze zostaną wyrzucone w błoto".Zrekonstruowano popiersie poety i całość stoi do dziś bezpieczna i cała w parku.
Od 2005 jestem z powrotem Torunianinem. Po prawie 10 latach przechodzę często obok ławki. Jest takim moim sukcesikiem, który zachęca do dalszych działań na rzecz Bydgoskiego. Jestem wdzięczny Wyborczej i toruńskim włodarzom za zrealizowanie mojego, jak się wydawało, marzenia nie do spełnienia. Mam jednak nieco żalu, że zapomniano o mnie w kontekście tego obiektu. Jest więc teraz okazja się trochę przypomnieć. Myślę, że tak naprawdę przez te wszystkie lata brakowało... no właśnie, brakowało naszego stowarzyszenia. Mam nadzieję, że podobne działania będą przebiegały szybciej i nie tylko przy takich rzadkich okazjach jak akcesja do UE. Pozdrawiam wszystkich, dzięki którym "Idylla" powróciła....Jacek Chmielewski.

wtorek, 05 lutego 2008
TVP Bydgoszcz "Zbliżenia" 02.02.08

 

14:54, rogalpa , o nas
Link Komentarze (2) »
sobota, 02 lutego 2008
MAMY KOSMOS!

Dzięki uprzejmości firmy PolAS udało się uratować neon KOSMOS, dziękujemy...

 

kosmos


kosmos

kosmos

kosmos

kosmos

 

kosmos

kosmos

kosmos

kosmos

 pics by Anna Prego

piątek, 25 stycznia 2008
HOTEL KOSMOS

 

   

 

 

19:59, makolaczowa , galeria
Link Komentarze (7) »
PISZĄ O NAS...

 

Tygodnik  Teraz Toruń z 24 stycznia 2008

 

  

19:37, makolaczowa , o nas
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 stycznia 2008
STOWARZYSZENIE

Ogromny potencjał Bydgoskiego Przedmieścia jest niewykorzystany. Piękna dzielnica przy średniowiecznej starówce to ogromny skarb dla miasta. Tymczasem Bydgoskie jest zapuszczone i zapomniane.

Martwi nas moda na rozbieranie przepięknych zabytkowych budynków na Bydgoskim, np. zniszczony niedawno budynek na rogu Krasińskiego i Moniuszki!
Z grupą mieszkańców dzielnicy postanowiliśmy założyć Stowarzyszenie Bydgoskie które pomoże tej części miasta odzyskać dawny blask.
Nie jesteśmy przeciwko nowym inwestycjom, ale zależy nam aby dzielnica zachowała swój niepowtarzalny zabytkowy charakter. Zainspirowało nas to jak zadbano o warszawską Pragę.

Chcemy uczulić mieszkańców na to w jak niezwykłym miejscu mieszkają. Położone zaledwie kilka kroków od średniowiecznej starówki z listy UNESCO, Bydgoskie może być jej naturalnym przedłużeniem i w zdecydowany sposób zwiększyć atrakcyjność Torunia.

Czekamy na opinie i pomysły można do nas pisać i komentować wpisy. Przysyłajcie zdjęcia i wasze wspomnienia o tym pięknym miejscu.
Zapraszamy także wszystkich którzy chcieliby pomóc do WSPÓŁPRACY!

pozdrawiamy

Bydgoskie ;)

 

Cele stowarzyszenie (projekty, propozycje,.... )

1. blog o bydgoskim (już jest) zapraszamy do redagowania
2. oznaczenie szlaku turystycznego (tablice kierunkowe już od starówki i opisy przy najciekawszych miejscach)
3. pozyskanie funduszy na renowacje wybranych miejsc na Przedmieściu
4. animacja kultury, koncerty i wydarzenia kulturalne mające miejsce na Bydgoskim
5. edukacja - uczulanie mieszkańców na piękno i niepowtarzalność budynków w których mieszkają
6. współpraca z ośrodkami zajmującymi się kulturą i ochroną zabytków

7. większa częstotliwość tramwaju nr 3, aby łatwiej dojechać do parku

8. ...

 

 

09:09, rogalpa , o nas
Link Komentarze (1) »
JUŻ NIGDY WIĘCEJ!!!!!!!
Art. 110 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mówi, że:

1. Kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w ust. 1 można orzec nawiązkę do wysokości dwudziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami.Jedna z najpiękniejszych willi Torunia jest już historią. Zdjęcia, które publikujemy pochodzą z fotoforum gazeta.pl. Dziś w tym miejscu zobaczyć można posprzątany plac!
"Do pożaru doszło w nocy z 26 na 27 listopada 2006 r. Spaliła się część dachu willi i weranda od strony południowej. Znajdująca się przy ul. Krasińskiego 15 a prywatna willa o konstrukcji szachulcowej została zbudowana w latach 1902-1912 przez Juliusza Grossera, mistrza brukarskiego i przedsiębiorcę budowlanego - według jego własnego projektu. Budynek jest jednym z najpiękniejszych w Toruniu przykładów budownictwa szachulcowego, typowego dla Bydgoskiego Przedmieścia. Jest wpisany do rejestru zabytków."
(za um.torun.pl)


"i tak zrobione zostało miejsce pod nowy piękny blok..." - rozczarowana torunianka ( wpis z forum gazeta.pl)
"Stało się coś co można było przewidzieć - to jest smutne i groźne." - gumka 7 (wpis z forum gazeta.pl)
"Nawet nie chce mi się gadać... Willa jest wpisana do rejestru zabytków. I co z tego?" - sine.ira (wpis z forum gazeta.pl)
" Jeszcze stoi...
ale ratować tego co zostało nikt nie będzie chciał, bo nie po to płonęła?" - sine.ira (wpis z forum gazeta.pl)

Więcej zdjęć willi zobaczyć można na forum gazeta.pl
 

W OBIEKTYWIE

Krótki film, a właściwie pokaz slajdów Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu. Zdjęcia wykonane wiosną i latem 2007 roku. Jako podkład muzyczny wykorzystano lekko zmiksowany utwór Marii Peszek „Moje miasto" - opis autora (PatAmFilm). 

01:19, makolaczowa , galeria
Link Dodaj komentarz »
Z WYSOKA

 Zdjęcie satelitarne Przedmieścia Bydgoskiego obejrzeć można na stronie maps.google.com 

01:09, makolaczowa , galeria
Link Dodaj komentarz »
STARE zdjęcia Torunia można znaleźć też ...

 

Na forum skyscrapercity.com odnaleźć można dużo starych zdjęć Torunia zamieszczonych przez Maurycego.

00:50, makolaczowa , historia
Link Dodaj komentarz »
TRASA TURYSTYCZNA

 Na stronie Toruńskiego Serwisu Turystycznego znaleźć można mapę i opis trasy turystycznej po Przedmieściu Bydgoskim.

 

 

 

 

WIKIPEDIA

Informacje o Przedmieściu Bydgoskim znaleźć można na stronie Wikipedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bydgoskie_Przedmieście 

00:26, makolaczowa , historia
Link Dodaj komentarz »
ULICA KONOPNICKIEJ

 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 (źródło zdjęć skyscrapercity.com)

 

Ulica Marii Konopnickiej, kiedyś nosiła nazwę ulicy Parkowej. 

00:05, makolaczowa , historia
Link Dodaj komentarz »
środa, 23 stycznia 2008
STROMA

 

stroma torun

stroma torun

stroma torun

stroma torun piekarnia

Torun, ul. Stroma 3- stara piekarnia, stare zdjęcia piekarni TU

stroma torun

stroma torun

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

torun stroma

pics by Anna Prego, Paweł Kołacz

23:29, pawel_kolacz , galeria
Link Komentarze (2) »
wtorek, 22 stycznia 2008
Przedmieście Bydgoskie "pod koniec XIX w. uważane było za najlepszą i reprezentacyjną dzielnicę mieszkaniową" Torunia!
 
 
Fragremnt ul. Mickiewicza
 
 
Fragment ul. Mickiewicza przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza
 
 
Cytat i zdjęcia za: J. Kucharzewska "Architektura i urbanistyka Torunia w latach 1871-1920"
1 ... 11