w Toruniu
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Tagi


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
piątek, 23 czerwca 2017
8 Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2017

Sobota, 24 czerwca 2017
Przechwytywanie_w_trybie_penoekranowym_20170618_150603.bmp

15:45, rogalpa
Link Komentarze (1) »
wtorek, 14 czerwca 2016
Święto Bydgoskiego 2016

W sobotę 28 czerwca zapraszamy na 7 Święto Bydgoskiego Przedmieścia. Więcej informacji na www.bydgoskie.org 

 

08:04, rogalpa
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 czerwca 2015
Święto Bydgoskiego 20156 EDYCJA ŚWIĘTA BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA

Sobota, 13 czerwca, godz 8.00-24.00

Dzięki połączeniu sił wielu osób zrzeszonych w kilkudziesięciu organizacjach, wspólnotach i grupach nieformalnych odbędzie się 6 edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia - wspólne świętowanie w najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Dla mieszkańców oraz wszystkich, którzy tego dnia odwiedzą dzielnicę przygotowano warsztaty, spotkania, wystawy a także pchli targ, rolkowy rajd szlakiem zabytków czy tradycyjnie już organizowaną sąsiedzką kawiarenkę.

Święto Bydgoskiego Przedmieścia … to nieformalne, organizowane oddolnie wydarzenie, poprzez które chcemy przywrócić tradycję wspólnego świętowania w tej najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowujemy koncerty, instalacje artystyczne, warsztaty, spotkania oraz spacery w poszukiwaniu zaginionych tajemnic.

Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Chcemy, aby Święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się równolegle w podwórkach, alejkach parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych Bydgoskiego. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do wyjścia z domu, odpoczynku i spotkania!

Wszystkie informacje o Świecie na www.bydgoskie.org

Pobierz plik z programem Święta w pdf

Aktualna Mapa wydarzeń

 

 

 

sobota, 11 kwietnia 2015
Bydgoska 50 - konsultacje to nie remont!

 

Urzędnicy pytają mieszkańców co zrobić z Bydgoską 50. Odpowiadamy: ratować i to bezwarunkowo. 
Zobacz ogłoszenie o konsultacjach

Bydgoska 50

 

To nie  jest wiadomość na którą czekaliśmy. Deklaracje o ewentualnym znalezieniu pieniędzy na remont tego gminnego zabytku słyszymy od lat. Zobacz więcej informacji o tym niszczejącym zabytku.

Tymczasem budynek jest już w opłakanym stanie. To miejscy urzędnicy z prezydentem na czele doprowadzili go do ruiny. Oczywiście przy asyście miejskiego konserwatora zabytków, który nie radzi sobie z opieką nad szachulcowym budownictwem. Dziś oczekujemy raczej bezwarunkowej deklaracji remontu tego zabytku. 

Bardzo niepokojąca jest przekazana przy okazji konsultacji informacja, że ten unikatowy budynek zostanie wyremontowany tylko w przypadku pozyskania zewnętrznej dotacji.  Uzyskanie środków na konserwację jest ważne, ale nie powinno być warunkiem ratowania tej zabytkowej architektury. Urząd Miasta powinien założyć, że budynek zostanie wyremontowany, niezależnie od tego, czy urzędnicy napiszą dobry, czy zły wniosek o wsparcie. Jest to także warunek, aby mieszkańcy świadomie uczestniczyli w konsultacjach, aby ich poświęcony czas nie był zmarnowany, aby za kilka miesięcy nikt nie powiedział, "no trudno staraliśmy się, nie ma pieniędzy, trzeba rozebrać". 

Rozumiemy, że remont kamienicy będzie dużo kosztować, ale to urzędnicy doprowadzili budynek do takiego stanu, więc niech teraz zrobią wszystko aby znaleźć fundusze. 
Jest wiele miejsc, do których można aplikować o pozyskanie środków, jednocześnie budżet Torunia jest w stanie udźwignąć taki remont. 
 
Jeśli zaś chodzi o ogłoszone konsultacje to oczywiście dobry krok, jednocześnie jednak  przedwczesny. Jeśli planujemy konserwację zabytkowej willi wpisać do gminnego programu rewitalizacji (urzędnicy błędnie nazywają go lokalnym) to najpierw mieszkańcy Bydgoskiego powinni poznać założenia całego programu. Tak, aby nowa funkcja budynku wynikała z całego pomysłu na ożywienie Bydgoskiego Przedmieścia. Nie popełniajmy błędu, który Urząd Miasta zrobił przy programie rewitalizacji na lata 2007-2015. Powstała wtedy lista niepowiązanych ze sobą remontów. 
 
Rewitalizacja to proces, która ma na stałe wyprowadzić  Bydgoskie z kryzysu. Chcielibyśmy najpierw dowiedzieć się czy urzędnicy wiedzą co dolega Bydgoskiemu?  Brak ochrony zabytków to tylko jedna z bolączek tej części miasta. 

Swoje pomysł na wykorzystanie kamienicy przy Bydgoskiej 50 oczywiście prześlemy, ale dołączymy także całą korespondencję, jaką do tej pory bezskutecznie kierowaliśmy do miejskich urzędników. 
środa, 11 marca 2015
NIE dla zrobienia z Bydgoskiego parkingu.

W związku z przygotowanym przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu projektem zmian na ulicy Słowackiego, zdecydowanie protestujemy przeciwko planom zamiany tej zabytkowej części Bydgoskiego Przedmieścia na publiczny parking.

Sienkiewicza Parkingiem
Ulica Słowackiego ma stać parkingiem. 
Zobacz planowane zmiany.


Zaproponowane przez Miejski Zarząd Dróg zmiany organizacji ruchu (ul. Słowackiego ma stać się jednokierunkowa, zmieni się również sposób parkowania) mają głównie na celu zwiększenie ilości dostępnych miejsc parkingowych. Problem ich braku w tej części Bydgoskiego wiąże się oczywiście ze strefą płatnego parkowania, która rozpoczyna się na początku osiedla. Kierowcy, aby nie uiszczać opłat szukają miejsc parkingowych w niedalekiej od centrum odległości.  W konsekwencji zabytkowe Bydgoskie staje się parkingiem dla wszystkich mieszkańców Torunia oraz turystów. Nie zgadzamy się na to. Prosimy o znalezienie lepszego rozwiązania tej kwestii.  


Presja dodatkowych miejsc parkingowych znana jest w każdym mieście, które wprowadza strefy płatnego parkowania.  Na ich obrzeżach mieszkańcy "zmuszani" są do parkowania na "cudzych" parkingach. Działanie zaproponowane przez  MZD nie jest natomiast żadnym rozwiązaniem. Większa liczba miejsc parkingowych zachęci jeszcze większą ilość kierowców do szukania darmowego miejsca parkingowego w tym obszarze. Obiecana nowa jakość parkowania jest złudna i bardzo krótkotrwała.

Dlaczego nie takW krajach Europy zachodniej, zabytkowe przestrzenie służą zarówno pieszym, rowerzystom oraz kierowcom. Ulice nie służą jedynie do parkowania. 

 

Istnieją jednak rozwiązania, które mogłyby poprawić obecną sytuację. Jedną z możliwości jest aby wzorem Skarpy i Rubinkowa gmina rozpoczęła planowanie także tu zbiorczego parkingu. Inną propozycją może być ograniczenie parkowania w tym obszarze wyłącznie dla mieszkańców. Może warto też pomyśleć nad parkowaniem czasowym tak, aby wymusić rotację wśród kierowców (szczególnie tych "obcych"). Istnieje ogromny wachlarz rozwiązań, które warto rozważyć z uwagi na unikalną,  historyczną wartość tej przestrzeni. Planowane tu nowoczesne inwestycje nie powinny wpływać na degradację charakteru zabytkowej dzielnicy.

Jednocześnie składamy wniosek o udostępnienie wszystkich ulic jednokierunkowych dla rowerzystów w obu kierunkach.

W czwartek 12 marca w Zajezdni Tramwajowej (ul. Sienkiewicza) o godz 17.00 jest spotkanie konsultacyjne w sprawie parkowania na terenie zabytkowego przedmieścia. ZAPRASZAMY.

 

piątek, 20 lutego 2015
Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2015 - Włącz się

Święto Bydgoskiego

 

Chcesz włączyć się w organizację Święta Bydgoskiego Przedmieścia 2015, zapraszamy na spotkanie organizacje. 

Wtorek 24 lutego, godz. 18.00 Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, Sienkiewicza 11/2.  

Bydgoskie to… to nieformalne wydarzenie poprzez które chcemy przywrócić tradycję wspólnego świętowania w tej najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowujemy koncerty, instalacje artystyczne, warsztaty, plenerowe pokazy filmów, gry miejske oraz spacery w poszukiwaniu zaginionych tajemnic.

Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia – dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Chcemy, aby Święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się symultanicznie w podwórkach, alejkach parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych Bydgoskiego. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do wyjścia z domu, odpoczynku i spotkania!

Zaproś znajomych poprzez FB

 

 

Święto odbędzie się już po raz szósty – WŁĄCZ SIĘ w jego organizację!

poniedziałek, 15 grudnia 2014
Podaruj domkultury! na Święta

podaruj dom kultury na święta

 

Zapraszamy do współpracy. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na sfinansowanie działalności Domu Kultury w nadchodzących miesiącach. 

Aukcja na rzecz domu kultury na Bydgoskim Przedmieściu

niedziela 21 grudnia, godz. 17.00Przedmioty i usługi na rzecz domukultury przekazali m.in.

 

  • Iwona Chmielewska, książki z dedykacją od autorki

  • Andrzej Prostowski, autor m.in. wielkoformatowego malowidła o historii Skarpy, przekazał na licytację wykonanie muralu w dowolnym miejscu.

  • Marcin Gładych, który nakręci film dokumentalny o osobie która zapłaci najwięcej.

  • Rafał Iwański, płyty z autografem

  • Tytus Szabelski, fotografie współczesnej architektury Torunia

  • ...

 

Licytowane przedmioty obejrzyj na https://www.facebook.com/domkulturyBYDGOSKIE

 

Wyjątkowe miejsce - domkultury! na Bydgoskim Przedmieściu pilnie potrzebuje pieniędzy na dalszą działalność. Potrzebne są środki na opłacenie czynszu i mediów. Choć skończyło się finansowanie z funduszy europejskich, animatorzy z domukultury! przy ulicy Sienkiewicza pracują dalej. Ta wyjątkowa, działająca społecznie placówka pełni rolę miejsca warsztatowego dla dzieci i młodzieży ale także seniorów, mieści się tu świetlica, w której pod okiem korepetytorów można przyjść odrobić lekcję, odbywają się wydarzenia kulturalne.

 

Aukcja “Podaruj domkultury! na święta” ma na celu pomoc placówce, aby mogła ona przetrwać najbliższe zimowe miesiące. Podczas aukcji będzie można wylicytować przedmioty przekazane  przez toruńskich artystów i instytucje kultury. W ten sposób, wspierając to miejsce, będzie można również zdobyć świąteczny prezent dla siebie lub swoich bliskich.

 

Zapraszamy w niedziele 21 grudnia o godz 17.00

Przeznaczone do licytacji prace będziemy sukcesywnie umieszczać na: www.facebook.com/domkulturyBYDGOSKIE.

 

Przewidzieliśmy również możliwość licytacji dla osób, które tego dnia nie mogą pojawić się w Domu kultury. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt bydgoskie@gmail.compiątek, 29 sierpnia 2014
ZIELONA NOC czyli pożegnanie lata w Parku Bydgoskim

zielona_noc_DK1

potwierdź na FB

 

Domkultury! z Bydgoskiego Przedmieścia wraz z mieszkańcami, lokalnymi działaczami i sympatykami dzielnicy zapraszają na ZIELONą NOC, która odbędzie się w sobotę 30 sierpnia w amfiteatrze Parku Bydgoskiego. W programie mi.in: warsztaty, działania, koncerty, 

CZAS: sobota, 30.08.2014, godz. 17:00-23:00
MIEJSCE: amfiteatr w Parku Bydgoskim
(w przypadku niepogody impreza odbędzie się w Domukultury! przy ul. Sienkiewicza 11/2)

PROGRAM:
→ godz. 17:00 - warsztaty:
- KRZAKOBADZIKI - zaprasza PRACOWNIA SPOŁECZNEGO DIZAJNU/ Domkultury!
- PARCZKI - makiety parkotwórcze - zaprasza PRACOWNIA SPOŁECZNEGO DIZAJNU/ Domkultury!
- ŚWIATŁOMALOWANIE - prowadzenie: Małgorzata Replińska (warsztat późnowieczorny)

→ godz. 18:00 - działania:
- Festiwal RAKIET - prowadzenie: Arkadiusz W.

→ godz. 19:00 - dancing #1 ZAPRASZAMY SENIORÓW
- gra dj Biała Mewa (sekcja didżejska, projekt Kultura+55 - Podkręcamy tempo - Fundacja Magazyn Zmian)

→ godz. 20:00 - koncerty: 
- Mananasoko (Polska) 
Mananasoko to Maciej Wojnicki wykonujący improwizowaną muzykę przy pomocy instrumentów własnej konstrukcji i skrzypiec. Muzyka Mananasoko bazuje na połączeniu akustycznego czego popadnie ujętego w stonowaną i harmonijną formę oraz surowych, analogowych, elektronicznych brzmień, wydobywanych z prymitywnych generatów fali kwadratowej.
http://www.o.bzzz.net/mananasoko
https://www.facebook.com/mananasoko

- Telebossa (Niemcy, Brazylia)
Nicholas Bussmann i Chico Mello (both with connections to other experimental electronic and classical approaches) meld Brazilian forms with electronics processed through a minimalist/experimentalist approach
http://telebossa.com/
https://www.facebook.com/pages/Telebossa/234487406565128

→ godz. 22:00 - dancing #2 ZAPRASZAMY SENIORÓW
- gra dj Biała Mewa (sekcja didżejska, projekt Kultura+55 - Podkręcamy tempo - Fundacja Magazyn Zmian)

------
Domkultury!, ul. Sienkiewicza 11/2
e-mail: utu.fundacja@gmail.com
http://dkbydgoskie.pl/
http://fabrykautu.wordpress.com/

poniedziałek, 23 czerwca 2014
BUDŻET PARTYCYPACYJNY 2015. GŁOSUJECIE NA BYDGOSKIE.

Do 30 czerwca, każdy mieszkaniec Bydgoskiego, który ukończył 16 lat (nie trzeba być zameldowanym) może zagłosować na 6 projektów (3 z listy lokalnej, 3 z ogólnomiejskiej). Najłatwiej zagłosować przez internet, można także oddać głos w wersji papierowej. Zobacz szczegóły głosowania. 

 

 

Z listy wszystkich projektów zgłoszonych dla Bydgoskiego, rekomendujemy 12 projektów, będących naszym zdaniem najbardziej potrzebnymi dla dzielnicy. Część z nich wynika bezpośrednio z naszych wcześniejszych działań. 
Szczególnie zachęcamy do głosowania na Święto Bydgoskiego 2015. 
UWAGA: każdy może oddać 6 głosów.  

Zobacz rekomendowane projekty na mapie. 

 

B0114 Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2015. 30 000 zł. Projekt przewiduje wsparcie finansowe miasta dla cyklu imprez składających się na Święto Bydgoskiego Przedmieścia. O mikrogranty (max. po 2 tys. zł) mogłyby się ubiegać osoby fizyczne, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe. Przeznaczenie wsparcia - m.in. na: zakup materiałów warsztatowych, transport, promocję imprez, wynajem sprzętu (np. sceny i nagłośnienia), nagrody dla uczestników konkursów. Realizacja poprzez otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych lub inicjatywy lokalne, lub za pośrednictwem miejskiej instytucji kultury. Zobacz więcej o Święcie na www.bydgoskie.org

B0123 Siłownia zewnętrzna, Ul. Matejki 61 - 30 000 zł. Projekt zakłada budowę siłowni zewnętrznej składającej się z 6-8 urządzeń, wraz z ławkami, koszami na śmieci, ogrodzeniem i oświetleniem terenu. Realizacja możliwa pod warunkiem uzyskania zgody właściciela terenu.

B0121 Rewitalizacja terenów wokół osiedla "Koszary" przy ul. Mickiewicza.
Projekt przewiduje wymianę znaków 37 000,00 wokół osiedla "Koszary" przy ul. Mickiewicza. budynkami Mickiewicza 146 oraz Mickiewicza 148; ul. Asnyka. drogowych i progów zwalniających, rewitalizację zieleni, montaż 5 ławek i 3 koszy na śmieci. Zbudowany zostanie także śmietnik dla sąsiadujących budynków.


B0119 Przechodź wygodnie, bezpiecznie i przyjemnie za blokami przy ul. Gagarina.
Projekt dotyczy obszaru na tyłach bloków przy ul. Gagarina o adresach od 148 do 200. Od południa do terenu tego dochodzą ul. Kasprowicza, Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Jaroczyńskiego i Żeromskiego. Od zachodu ogranicza go ul. Reja, od wschodu ul. Żeromskiego. Zagospodarowanie obszaru na tyłach bloków przy ul. Gagarina: budowa chodników, oświetlenia, rewitalizacja zieleni, postawienie koszy na śmieci i na psie odchody, budowa elementów ścieżek zabaw dla małych i starszych dzieci oraz ścieżek zdrowia dla młodzieży, dorosłych mieszkańców i seniorów, miejsca do siedzenia (różne typy siedzisk i ławek) i rekreacji. 


B0120 Tworzenie placu zabaw pomiędzy domami studenckimi nr 10 i 11, postawienie ławek oraz grillów, budowa siłowni zewnętrznej, remont grilla przy DS nr 9.
Teren wokół domów studenckich pomiędzy ul. Gagarina i Olszewskiego. Tworzenie placu zabaw pomiędzy domami studenckimi nr 10 i 11, postawienie ławek oraz grillów, budowa siłowni zewnętrznej, remont grilla przy DS nr 9. Realizacja możliwa pod warunkiem uzyskania zgody właściciela terenu. 110 000. Z
obacz więcej szczegółów. 

B0116 Park Działa. Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu. Projekt przewiduje organizowanie wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, w tym animacji edukacyjnych dla dzieci w Parku Miejskim, w każdą sobotę, w okresie od maja do września 2015, a także letnich koncertów plenerowych (w niedziele). Realizacja na podstawie otwartego konkursu ofert dla ngo lub przez jednostkę miejską. 80 000,00 
 

B0134 Kamera, Ul. Mickiewicza 87. W ramach projektu, na budynku przy ul. Mickiewicza 87 zostanie zamontowana kamera monitoringu miejskiego. Urządzenie zostanie podłączone do centrum monitoringu zarządzanego przez miasto. 27 000,00


B0095 - Toruński streetworking - szansa dla młodzieży Bydgoskiego Przedmieścia. Projekt przewiduje zatrudnienie czterech streetworkerów (pracowników socjalnych i animatorów działających w otwartym terenie), którzy będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne, animacyjne, pedagogiczne i interwencyjne na rzecz młodzieży. Postawione zadania: prewencja, zmiana postaw społecznych,ograniczenie zachowań kryminogennych, edukacja nieformalna, animacja czasu wolnego i integracja społeczna. Realizacja na podstawie otwartego konkursu ofert dla ngo lub przez jednostkę miejską. Koszt 150 000,00 zł. 

B0051 Pokaż klasę, posprzątaj po swoim psieCały obszar Bydgoskiego Przedmieścia ze szczególną koncentracją wokół popularnych miejsc spacerów z psami takich jak teren Parku Bydgoskiego,Piekarskich Gór, terenu wokół byłej stacji CPN oraz ulic prowadzących w te miejsca.OpisProjekt przewiduje postawienie 20 koszy na psie odchody wraz z podajnikami tacek / woreczków / rękawiczek oraz przeprowadzenie kampanii informacyjno-promocyjnej zachęcającej mieszkańców do sprzątania po swoich psach. Koszt 20 000,00 zł 

B0082 Ul. Stroma: z ciemności do bezpieczeństwa. Projekt przewiduje postawienie lampy ulicznej na ul. Stromej - na działce nr 191 oraz ustawienie pojemnika na psie odchody - na działce nr 193 (w pobliżu lampy ulicznej). 8 000 zł

Projekty ogólnomiejskie.  

O0220 Zagospodarowanie terenu wokół Domów Studenckich UMK nr 1, nr 2, nr 3, nr 5 oraz nr 6.  Projekt przewiduje stworzenie strefy bezpłatnego Internetu HOT-SPOT, postawienie ławek, stołów do pingponga i szachów, stojaków dla rowerów, stoisk do grillowania, posadzenie żywopłotów, remont chodników, wykonanie oświetlenia, rozebranie murków przy klubie Kotłownia,  wymianę i wyrównanie nawierzchni chodników i parkingu na styku budynków DS nr 1 i 6. Koszt: 870 000

O0172 Trzynastka się zmienia dla mieszkańców Torunia, etap II. 
Projekt przewiduje modernizację istniejącego boiska wielofunkcyjnego do mini gier zespołowych oraz bieżni l.a. do sprintów na dystansie 30 m. Powstanie nowa skocznia w dal, mini skatepark, tor rolkowo-rowerowy i siłownia zewnętrzna. Zostanie zamontowana  automatyczna toaleta publiczna. Wymienione będzie oświetlenie i piłkochwyty, wyremontowane ogrodzenie i zamontowane betonowe ławki. Obiekty będą dostępne dla mieszkańców (po zakończeniu zajęć w szkole). Koszt 700 000,00


 

Zobacz wszystkie projekty dopuszczone do głosowania.

poniedziałek, 19 maja 2014
V Święto Bydgoskiego Przedmieścia, sobota 24 maja 2014

Możemy już śmiało napisać, że to najbardziej sąsiedzkie, społeczne i sympatyczne ze wszystkich świąt. Dlatego już po raz piąty zapraszamy wszystkich w sobotę, 24 maja na Bydgoskie Przedmieście. Przez te pięć lat sporo się wydarzyło, pozostał zapał i entuzjazm z jakim mieszkańcy i sympatycy angażują się w działania kulturalne. Podczas tego wyjątkowego dnia zapraszamy do odwiedzenia dobrze znanych miejsc i nieznanych podwórek. Kliknij na mapę aby zobaczyć szczegóły. 

Święto Bydgoskiego Przedmieścia

Zapraszamy do nowopowstałego Społecznego Domu Kultury, gdzie przez cały dzień prowadzone będą kulturalne działania (kawiarnia, opera i teatr), a także na wystawę Starych Pocztówek z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów oraz współczesnych zdjęć powstałych podczas Toruńskich Spacerów Fotograficznych, które zobaczyć będzie można w Fili nr 12 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Fałata. 


Polecamy spacer “Duchy Bydgoskiego” szlakiem miejsc już nieistniejących, a także spotkanie “Bydgoskie Przedmieście sprzed lat - z rodzinnych albumów torunian” i opowieść o jego dawnych mieszkańcach w Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego.

Tradycyjnie już nie zabraknie działań artystycznych - Galeria Rusz prowadzić będzie przez cały dzień akcję “Jedno Słowo”, podczas której zachęci do dyskusji nad ważnymi dla nas wyrazami. W przestrzeni Gór Piekarskich obejrzeć będzie można wystawę “Umajtkowienie”, która ma zwrócić uwagę na piękno zielonej wydmy w centrum miasta. Zaś w sąsiedztwie zabytkowego budynku przy Bydgoskiej 50 młodzi artyści z PRZEprojektu stworzą “Punkt konserwatorsko-naprawczy”, podejmując się próby przywrócenia niepowtarzalnego, artystycznego charakteru tego miejsca.

Specjalnie na ten dzień powstanie również Pchli Targ, na który zapraszamy wszystkich amatorów okazyjnych zakupów. Będzie tam również można pozyskać książki, które Toruński Antykwariat Naukowy rozdawać będzie w zamian za historie o Bydgoskim Przedmieściu. Zaś program CERREC wystawi stoisko, na które można znosić niepotrzebne już lub zepsute przedmioty, które następnie zostaną naprawione i ponownie przywrócone życiu.

Na kawę i ciasto zapraszają Dwie kawiarenki, które zaimprowizowane zostaną specjalnie na Święto. Osrodek Aktywności Lokalnej zaprasza do Kawiarenki pod chmurką. Spotkać tu będzie można radnych okręgu Bydgoskie, zaś czas umilać będzie muzyka grana na żywo! Zaś kultowa Kawiarenka sąsiedzka Żandarmeria, tradycyjnie już zaprasza na domowe wypieki i bogaty program wydarzeń artystycznych. Wszystkie dzieci zaś zapraszamy na warsztaty kreatywne “Po drugiej stronie lustra” z Pracownią Plastyczną Arcana. Na koniec dnia zapraszamy zaś na finałową imprezę i dobrą zabawę przy muzyce. Studenci UMK zapraszają do amfiteatru w Parku na pokaz swoich krótkometrażowych filmów animowanych. 

Bydgoskie Przedmieście to wspaniała historyczna architektura, zabytkowy Park Miejski, ale przede wszystkim pełni pasji i entuzjazmu mieszkańcy, małe sąsiedzkie wspólnoty, pamiętający wiele dawnych historii seniorzy, młodzi rodzice wraz ze swoimi pociechami i energiczni studenci. W sobotę 24 maja spotykają się wszyscy, by “po sąsiedzku”, wspólnie, aktywnie lub leniwie, spędzić czas i oddawać się przyjemnościom w przestrzeniach tej toruńskiej “stworzonej dla przyjemności” dzielnicy.

Cały czas możliwe zmiany w programie, bo dochodzą kolejne działania. Aktualny program i szczegóły na www.bydgoskie.org.

Święto Bydgoskiego Przedmieścia

poniedziałek, 12 maja 2014
Pchli Targ na Święcie Bydgoskiego Przemieścia

24 maja zapraszamy na Pchli Targ na Bydgoskim Przedmieściu. Boisko Szkoły Podstawowej nr 13, Krasińskiego 45/47. W Przypadku złej pogody, targ odbędzie się w budynku szkoły.

Info dla sprzedawców: prosimy o rezerwację miejsca na targu, poprzez formularz na stronie Święta www.bydgoskie.org lub telefonicznie 601 841 358. 

Pchli Targ na Bydgoskim

czwartek, 27 marca 2014
Piekarskie Góry - Konsultac

W budżecie partycypacyjnym na 2014 r. mieszkańcy Bydgoskiego wybrali do realizacji projekt dotyczący zmian na Piekarskich Górach o wartości 300 tys zł. Zobacz więcej. 

Teraz można dokładanie zaplanować jak ma funkcjonować ten teren.

Weź udział w spotkaniach lub napisz swoją opinię, zobacz szczegóły.

  • 27.03 (czwartek) o godz. 16.00 oraz 29.03 (sobota) o godz. 11.00spotykamy się na Piekarskich Górach, gdzie chcielibyśmy porozmawiać z ludźmi, którzy na co dzień spędzają tam czas (wypatruj białych parasoli)
  • 3.04 o godz. 17.00  zapraszamy na spotkanie w Szkole podstawowej nr 7, ul. Bema 66
  • można też napisać, jak wyobrażamy sobie to miejsce po zmianach albo czego tam brakuje, na adres: konsultacje@um.torun.pl 

 

Piekarskie gory - konsultacje

 


  

poniedziałek, 10 marca 2014
Znika pierwszy płot!

Budżet Partycypacyjny w Toruniu. Głosujecie na Bydgoskie. 

W 2014 na Bydgoskim dzięki głosom mieszkańców, powstaną trzy nowe, jakże potrzebne, przestrzenie publiczne.
Powstaną nowe miejsca spotkań, odpoczynku i zabawy. Radykalnie zmieni się charakter otoczenia Szkoły Podstawowej nr 13. Chyba po raz pierwszy na Bydgoskim znikną płoty! 
Na Rudelce znowu będzie można jeździć na sankach (jak będzie śnieg) i poćwiczyć na świeżym powietrzu. Na Piekarskich Górach powstanie m.in. plac zabaw, siłownia zewnętrzna, plenerowy stół do ping-ponga i szachów. Lista zmian jest jeszcze otwarta bo zaplanowano konsultacje społeczne dla tej inwestycji.  

 

ten plot zniknie

Ten płot znika, dzięki decyzji mieszkańców! Szkoła Podstawowa nr 13, Krasińskiego. 

 

Projekty, które zostały wybrane przez mieszkańców w głosowaniu: 

1. Park "Góry Piekarskie" lokalizacja: Teren zielony tzw. "Góry Piekarskie" pomiędzy ul. Słowackiego a Kraszewskiego 
 
W ramach projektu zagospodarowany zostanie teren „Gór Piekarskich”. Powstanie plac zabaw, siłownia zewnętrzna, plenerowy stół do ping-ponga i szachów. Wyznaczone zostaną alejki, postawione kosze na śmieci, uporządkowana zieleń. Centralnym miejscem stanie się fontanna. Teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Wartość projektu: 300 000,00. Realizator: Wydział Inwestycji i Remontów.

Uwaga: Inwestycja przed powstaniem projektu zostanie poddana konsultacjom z mieszkańcami. Zobacz szczegóły. 
http://www.konsultacje.torun.pl/pl/wniosek-o-przeprowadzenie-konsultacji-spolecznych 


2. "Trzynastka" się zmienia, etap 1. 

lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Pawła II w Toruniu przy ul. 
Krasińskiego 45/47 
 
W ramach projektu przy szkole powstanie teren rekreacyjny dla mieszkańców. 
Miejsce spotkań, kącik szachowy, plenerowa galeria sztuki, stojaki rowerowe, 
dojście do pobliskiego placu zabaw. Teren zostanie oznakowany. Uzupełnione 
zostanie ogrodzenie i zmodernizowane schody wejściowe do szkoły oraz chodnik. Teren otrzyma nową aranżację zieleni.
Koszt: 
215 000,00 589. Realizacja Wydział Inwestycji i Rozwoju

 
3. Ruch i rekreacja na Rudelce 
lokalizacja: Tor saneczkowy Zajęcze Góry oraz plac u wlotu toru Rudelka 
przy Rondzie Hoffmana. 
 
W ramach projektu powstanie teren rekreacyjny dla mieszkańców. Odnowiony 
będzie tor saneczkowy. Placyk u wylotu toru zostanie odgrodzony krzewami. Powstanie tam też siłownia plenerowa. 70 706 zł. Realizacja: Wydział Inwestycji i Rozwoju. 


Pełne wyniki głosowania

 

---

Do końca marca br. można składać swoje propozycje do budżetu na rok 2015. 

Zobacz jak co, gdzie, kiedy w Budżecie partycypacyjnym 2015.środa, 19 lutego 2014
Święto Bydgoskiego Przedmieścia 2014 - włącz się!

Zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w przygotowanie Święta Bydgoskiego 2014. Masz pomysł na działanie lub nie masz pomysłu ale masz ochotę włączyć się w Ideę Święta. ZAPRASZAMY

Święto Bydgoskiego

Spotkanie odbędzie się w środę 26 lutego 2014, godz 17.00 w Domu Kultury na Bydgoskim, Sienkiewicza 11/2. 

Bydgoskie to...  to nieformalne wydarzenie poprzez które chcemy przywrócić tradycję wspólnego świętowania w tej najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowujemy koncerty, instalacje artystyczne, warsztaty, pokazy studenckich filmów, gry miejske oraz spacery w poszukiwaniu zaginionych tajemnic.

Święto odbędzie się już po raz piąty. Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia - dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Chcemy, aby Święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się symultanicznie w podwórkach, alejkach Parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych Bydgoskiego. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do wyjścia z domu, odpoczynku i spotkania!

Zobacz stronę Święta www.bydgoskie.org
poniedziałek, 03 lutego 2014
Dom Kultury na Bydgoskim!

Po wielu latach starań na Bydgoskim Przedmieściu powstał społeczny DOM KULTURY! 

Dom Kultury znajduje się przy ul. Sienkiewicza 11/2. Polub ich na Facebooku. 

dom kultury na Bydgoskim

Już od dziś zaczyna swoją działalność i zaprasza na ZIMOWISKO. Na wszystkie zajęcia wstęp wolny. Spotkanie organizacyjne w poniedziałek 3 lutego o godz 18.00. Zobacz szczegóły. ferie na Bydgoskim

wiek uczestników: 6-19 lat
max. liczba uczestników/ 1 blok warsztatów - 20 osób
obowiązują zapisy: tel. 886 119 291, e-mail: utu.fundacja@gmail.com

 

domkultury! - to zadanie realizowane w ramach projektu „Rewitalizacja Społeczna na Bydgoskim Przedmieściu". Organizatorami są  Fundacja Fabryka UTU, Fundacja Stabilo i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu.

niedziela, 26 stycznia 2014
Budżet Partycypacyjny w Toruniu. Głosujecie na Bydgoskie.

W Toruniu trwa głosowanie na projekty w ramach Budżetu Partycypacyjnego. Zobacz szczegóły. 

Budżet partycypacyjny w Toruniu

Do 3 lutego każdy mieszkaniec Bydgoskiego, który ukończył 16 lat (nie trzeba być zameldowanym) może zagłosować na 3 projekty z listy lokalnej. Najłatwiej zagłosować przez internet, można także oddać głos w wersji papierowej. Zobacz szczegóły głosowania. 

Z listy wszystkich projektów zgłoszonych dla Bydgoskiego, rekomendujemy 10, będących naszym zdaniem najbardziej potrzebnymi dla dzielnicy. Część z nich wynika bezpośrednio z naszych wcześniejszych działań. 

Szczególnie, bardzo prosimy mieszkańców o głos na projekt "Trzynastka się zmienia", który ma rozpocząć tworzenie zupełnie nowej przestrzeni publicznej (dostępnej także dla mieszkańców) w okolicy tej szkoły. Projekt zmian opracowali sami mieszkańcy i nauczyciele. Pozostałe dwa projekt proszę wybrać z naszej listy. 

Zobacz rekomendowane projekty na mapie.

B0023 Trzynastka się zmienia, Etap 1, Szkoła Podstawowa nr 13, Krasińskiego 45/47
Pierwszy etap zmian w otoczeniu Szkoły  Podstawowej nr 13. Koncepcje zmian stworzyli mieszkańcy, uczniowie i nauczyciele.     W ramach projektu przy szkole powstanie teren rekreacyjny dla mieszkańców. Miejsce spotkań, kącik szachowy, plenerowa galeria sztuki, stojaki rowerowe, dojście do pobliskiego placu zabaw. Teren zostanie oznakowany. Uzupełnione zostanie ogrodzenie i zmodernizowane schody wejściowe do szkoły oraz chodnik. Teren otrzyma nową aranżację zieleni. koszt 200 000 zl. Zobacz jak pracowano nad koncepcją zmian.

B0007 Budowa placu zabaw dla dzieci, Kasprowicza 35
W ramach projektu zostanie odtworzony plac zabaw. Powstanie teren o nawierzchni bezpiecznej, wyposażony w kilka urządzeń zabawowych przeznaczonych dla dzieci młodszych. Koszt: 42 000 zł.  

B0029 Park działa, Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
W ramach projektu w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, od wiosny do jesieni, będą organizowane cykliczne zajęcia edukacyjne i działania artystyczne w przestrzeni Parku Miejskiego. Działania będą dedykowane zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. W przypadku wyboru zadanie będzie realizowane przez wykonawcę wyłonionego w otwartym konkursie ofert (w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie). Projekt jest jednym z wniosków jakie zgłosili mieszkańcy podczas konsultacji rewitalizacji Parku Miejskiego. Zobacz więcej informacji o konsultacjach zmian w Parku. 

B0030 Bydgoskie Zaprasza
W ramach projektu zostanie ustawionych 5 tablic informacyjnych o historii i atrakcjach Bydgoskiego Przedmieścia. Lokalizacje tablic: plac Rapackiego; róg Bydgoskiej/Konopnickiej; przystanek "Park Miejski"; przy targowisku na Mickiewicza; przy zajezdni na Sienkiewicza. Lokalizacje oraz wygląd tablic muszą uzyskać akceptację Miejskiego Konserwatora Zabytków. Koszt: 20 000 zł.  

B0031 Piekarskie Góry - Od Nowa, Piekarskie Góry
Pierwszy etap zmian na Piekarskich Górach. Na początku powstanie ogrodzony wybieg dla psów. Ustawione zostaną pojemniki na psie odchody,  tabliczki kierunkowe do placyku, znaki informacyjne o funkcji terenu. Kolejne etapy zmian będą zgłaszane sukcesywnie co roku. Koszt: 40 000 zł.

B0037 Siłownia Zewnętrzna, Matejki 61
W ramach projektu zostanie utworzone miejsce spotkań dla mieszkańców. Teren zostanie uporządkowany i ogrodzony. Zamontowane zostaną urządzenia siłowni (6 do 8 elementów), ławki oraz kosze na śmieci. Koszt: 41 000 zł.  

B0038 Zagospodarowanie narożnika ul Matejki i Słowackiego
W ramach projektu teren zostanie uporządkowany. Zostanie posadzona zieleń, w tym krzewy ozdobne, zamontowane ławki, stoły do gier (szachy, warcaby) oraz mały wodotrysk i kamera monitoringu miejskiego. Koszt: 30 000 zł.

B0040 Rewitalizacja terenów wokół osiedla "Koszary" przy ul. Mickiewicza. Etap pierwszy.
W ramach projektu teren zostanie uporządkowany, powstanie plac zabaw, siłownia plenerowa, betonowy stół do ping-ponga. Nasadzona zostanie zieleń, zamontowane elementy małej architektury, tablica informacyjna oraz lampa miejska i śmietnik dla pobliskich budynków. Zostanie uspokojony ruch na ul. Asnyka poprzez wprowadzenie strefy zamieszkania. Koszt 90 000 zł. Zobacz więcej szczegółów

B0045 Ruch i rekreacja na Rudelce
W ramach projektu powstanie teren rekreacyjny dla mieszkańców. Odnowiony będzie tor saneczkowy. Placyk u wylotu toru zostanie odgrodzony krzewami. Powstanie tam też siłownia plenerowa. Koszt: 70 000 zł. Tak wygląda obecnie tor saneczkowy.  

B0046 Miejsce spotkań i zabaw w Parku przy ul. Chopina
W ramach projektu zostanie urządzone miejsce rekreacyjne. Odnowiona będzie piaskownica, wstawione ławki, stół do gry w szachy i kosze na śmieci. Pojawią się także tablice informacyjne o zasadach korzystania z terenu i z zakazem wchodzenia z psami. Koszt 15 000 zł. 

Zobacz wszystkie projekty zgłoszone na Bydgoskim Przedmieściu. Tutaj.

 

Na liście projektów ogólnomiejskich także znajdują się te dotyczące Bydgoskiego Przedmieścia m. in. 

O0050 Plac Street Workouth, Góry zajęcze - teren sąsiadujący z V iceum Ogólnokształcącym w pobliżu skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Fałata w Toruniu. W ramach projektu powstanie plac do treningów ulicznych, o nawierzchni żwirowej. Zostanie tam zamontowany zestaw drążków, poręczy, poprzecznych drabinek, ławek - zamontowanych na pionowych słupach. Urządzenia będą służyć do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Koszt: 65 000 zł

O0087 Rewitalizacja Skweru Inwalidów Wojennych. Osiedle Młodych, ul. Gałczyńskiego. W ramach projektu teren zostanie uporządkowany i oczyszczony. Posadzone zostaną żywopłoty, a w pobliżu obelisku kwiaty oraz ustawione ławki. Pojawi się też siłownia plenerowa z kilkoma urządzeniami do ćwiczeń. Piaskownica zostanie przeniesiona w nowe miejsce. W drugim końcu terenu stanie stół szachowy i ławki parkowe. Będą tez pojemniki na psie odchody oraz tablica informacyjna z zasadami korzystania z terenu. Koszt: 100 000 zł.

Zobacz listę projektów ogólnomiejskich.

 

Bardzo prosimy, aby przekazać swoim znajomym, przyjaciołom i rodzinie mieszkającym na Bydgoskim, że mogą zdecydować na co wydane zostaną ich pieniądze. 

Udostępnij na Facebooku 

sobota, 23 listopada 2013
Budżet Partycypacyjny na Bydgoskim

Budżet partycypacyjny w Toruniu

W Toruniu Radni uchwalili budżet partycypacyjny, w którym sami mieszkańcy zgłaszają i głosują na projekty, które są im najbardziej potrzebne. To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla mieszkańców Bydgoskiego Przedmieścia.
Zobacz szczegóły http://www.torun.pl/pl/budzet-partycypacyjny-torunia


Do 16 grudnia każdy mieszkaniec może zgłosić projekt. Głosowanie odbędzie się w styczniu. Projekty mogą dotyczyć każdego obszaru, który leży w gestii gminy Toruń. Mogą to być nowe place zabaw, miejsca spotkań czy toalety dla zwierząt ale także działania kulturalne (w tym dla seniorów) czy promocja i ochrona zbytków na Bydgoskim Przedmieściu. 
Na Bydgoskie Przedmieście na 2014 rok przewidziano 600 tys zł. 

Od dawna czekaliśmy na takie narzędzie finansowania potrzeb mieszkańców. Przez ostanie lata zbieraliśmy wszystkie uwagi jakie docierały do nas, na ich podstawie przygotujemy pakiet projektów które będziemy zgłaszać a potem rekomendować mieszkańcom. 

Wspólnie z Radą Okręgu Bydgoskie zapraszamy na spotkanie Rady, we wtorek 26 listopada o godz 17.30, (Szkoła Podstawowa nr 13, Krasińskiego) na którym chcielibyśmy porozmawiać o najważniejszych potrzebach dzielnicy oraz opowiemy o całej procedurze zgłaszania projektów przez mieszkańców. 

Potwierdz swoją obecność i zaproś swoich znajomych na Facebooku


Jeśli nie możesz przyjść napisz do nas!
bydgoskie@gmail.com 

sobota, 16 listopada 2013
Bydgoska 56 - radość życia

Kilka lat temu uratowaliśmy przed zniszczeniem zabytkowy budynek przy ulicy Bydgoskiej 56, pisalismy wtedy "Bardzo ładne miejsce na blok" - zobacz

Od tego czasu wiele się zmieniło, bydgoskie jest zabytkowym układem, chronionym tak samo jak Stare Miasto. Wszystkie zmiany i nowe projekty muszą być skonsultowane ze służbami konserwatorskimi. Nowa architektura na Bydgoskim powinna być wyjątkowo dobrze dobrana, w sposób, który podkreśla zabytkowy charakter miejsca. Bydgoskie zabytkiem - zobacz

Niestety wydaję się, iż pod adres Bydgoska 56 opieka konserwatorska nie dotarła, inwestor zaplanował budynek, który jest zaprzeczeniem dbałości o przestrzeń, historię i dobry architektoniczny styl. 

Zgodę na taki projekt wydał Prezydent miasta, więc stawiamy publicznie pytanie "Czym się kierował wydając pozwolenie na budowę i czy wiedział, że to zabytkowa przestrzeń, która wymaga wyjątkowej wrażliwości i dbałości o jakość powstających w niej elementów. 

Przyglądając się jak inwestor zamierza zmasakrować zabytkową przestrzeń ulicy Bydgoskiej, a z historycznej architektury stworzyć dekorację dla mieszkaniowej plomby sami stawiamy pytanie  Czy jeszcze warto walczyć o zabytki na Bydgoskim?

Zobacz dyskusję o tej inwestycji na Facebooku

dodane: 

1. Pozwolenie na budowę zostało wydane w marcu 2013 roku

2. Rada Okręgu Bydgoskie przygotowała list do Pana Prezydenta, też możesz go podpisać 
https://www.change.org/petitions/prezydent-miasta-torunia-powstrzyma%C4%87-inwestycj%C4%99-przy-ul-bydgoska-56 

bydgoska 56

Zbudowany ok. 1892 r., z tyłu mieściła się ogródkowa restauracja "Elizjum" ("Elysium"). Po I wojnie siedziba Pomorskiej Drukarni Rolniczej, a od 1967 była tu nocna redakcja "Nowości". Na pocz. XX w. mieszkał (raczej skromnie?) burmistrz Willy Stachowitz. 

koszmar na Bydgoskiej 56

koszmar na Bydgoska 56

Budynek "Radość Życia" wizualizajce za http://grabowscy.org/

piątek, 23 sierpnia 2013
Kosmos w CSW

Do niedzieli 2 września w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej oglądać można wystawę “Zjazd Marzycieli”, a na niej, pochodzący z nieistniejącego już hotelu Orbis, neon "Kosmos".

WSTĘP WOLNY

kosmos w CSW

Znajdujący się obecnie pod opieką Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście “Kosmos”, rozbłysnął na dachu nowowybudowanego obiektu, z okazji, przypadających w 1973 roku, obchodów Roku Kopernikańskiego. Wzniesiony wtedy na Rybakach hotel, nawiązywał do obchodów w swej nazwie, podobnie jak drugi z wybudowanych w tym czasie w Toruniu obiektów "Helios". Nowe Hotele wrosły w tkankę miastaa, stały się elementem krajobrazu. Wjeżdżających wieczorem do Torunia mostem przez Wisłę podróżnych witał widoczny z daleka neon “Kosmos”, reklamujący hotel, w którym znaleźć mogli gościnę. Był to jedyny świetlisty punkt wieczornej panoramy miasta, które jeszcze wiele lat będzie musiało poczekać na spektakularną iluminację, którą dziś tak chętnie chwalą się torunianie.

Neon zabraliśmy z hotelu w 2008 roku - zobacz


neon kosmos jeszcze na hotelu

Dziś stare neony to zabytki sztuki użytkowej. W czasach, gdy powstawały, w latach 60 i 70 XX wieku, neonowy pejzaż symbolizował nowoczesne oblicze miasta. Niestety dziś, coraz częściej, neony znikają bezpowrotnie z polskich ulic, lub też zaniedbane, nie oddają w pełni swojego uroku. 


czwartek, 04 lipca 2013
Trzynastka się zmienia

Szkoła Podstawowa nr 13 (przy ul. Krasińskiego) planuje zmiany. Chcą poprawić warunki dla uczniów i nauczycieli ale także planują zmiany terenu wokół szkoły tak aby mogli z niego korzystać okoliczni mieszkańcy. Zmiany zaczną się jeszcze w tym roku. 

Sp13 się zmienia

Plan zmian będzie oparty o potrzeby samych uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców. Każdy może się wypowiedzieć. Ankieta dostępna na stronie szkoły www.sp13torun.cba.pl.

Osoby, które chciałby się bardziej zaangażować zapraszamy do grona społecznych projektantów, którzy pomogą stworzyć plan zmian.

Zapraszamy na spotkanie w czwartek 18 lipca godz 18.00 w szkole, na którym zosdtaną zaprezentowane wyniki ankiety oraz wybierana zostanie grupa projektantów.


Projekt wspiera Pracownia Zrównoważonego Rozwoju w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór". Finsowanie Fundacja im Stefana Batorego.

Na Bydgoskim Przedmieściu według podobnego scenariusza prowadzone były konsultacje Parku na Bydgoskim Przedmiesciu, dzięki którym projekt zmian został dopasowany do potzreb mieszkańców. Zobacz wynik konsultcji Parku. 

 

poniedziałek, 27 maja 2013
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/1818-1939

Książka prezentuje w sposób zwięzły dzieje Parku Cegielnia (Ziegelei Park lub Ziegelei Garten) i Lasku Cegielnia (Ziegelei Wäldchen) oraz historię pomników, które znajdowały się na terenie obu założeń.

historia Parku 
Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad dwieście ilustracji (map, planów, projektów, widokówek itd.). Autorzy, Katarzyna Pękacka-Falkowska i Bartosz Drzewiecki, analizują rozwój przestrzenny Établissement „Cegielnia” i Lasku Cegielnia oraz Placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S. Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego oraz odsłaniają kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen. A to tylko niektóre, być może nie najciekawsze, tematy podejmowane w monografii.
 
Oficjalna prezentacja odbędzie się w poniedziałek 27. maja w Ratuszu Staromiejskim podczas Uroczystego Walnego Zebrania Towarzystwa Miłośników Torunia w 90. rocznicę postawnia tej organizacji (http://tomito.cba.pl/aktualnosci.html).
wtorek, 14 maja 2013
Święto Bydgoskiego Przedmieścia, po raz czwarty

Tego dnia Bydgoskie Przedmieście ożywa w sposób wyjątkowy. To już po raz czwarty, w sobotę 18 maja odbędzie się Święto dzielnicy. Połączone siły wielu osób prywatnych a także zrzeszonych w kilkudziesięciu organizacjach, wspólnotach i grupach nieformalnych, od samego rana zapraszają na Bydgoskie to... IV Święto Bydgoskiego Przedmieścia. Inicjatorami Święta są sami mieszkańcy, którzy w ten sposób chcą podkreślić charakter, wyjątkową i społeczą wartość tego zabytkowego kawałka Torunia. Święto przygotowane zostało jako oddolna inicjatywa twórców i organizacji pozarządowych.

Bydgoskie to...  to nieformalne wydarzenie poprzez które chcemy przywrócić tradycję wspólnego świętowania w tej najbardziej rodzinnej dzielnicy Torunia. Przygotowujemy koncerty, instalacje artystyczne, warsztaty, pokazy studenckich filmów, gry miejske oraz spacery w poszukiwaniu zaginionych tajemnic.

Idea Święta opiera się na zaproszeniu mieszkańców do wspólnego celebrowania wyjątkowej atmosfery Bydgoskiego Przedmieścia - dzielnicy pełnej sentymentalnego czaru, pięknych drzew, a także wyjątkowych ludzi. Chcemy, aby Święto skoncentrowane na małych wydarzeniach, dziejących się symultanicznie w podwórkach, alejkach Parkowych i ukrytych zakamarkach zachęciło sąsiadów do bliższego poznania się, mieszkańców do spojrzenia w górę i przyjrzenia się ukrytym architektonicznym detalom, społeczność Torunia do odkrycia walorów wypoczynkowych Bydgoskiego. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich Państwa do wyjścia z domu, odpoczynku i spotkania!

więcej info na: www.bydgoskie.orgŚwięto Bydgoskiego Przedmiescia 2013

więcej info na: www.bydgoskie.org

poniedziałek, 08 kwietnia 2013
Rower Miejski - nie na Bydgoskim?

 

Trwają właśnie konsultacje dotyczące lokalizacji stacji - wypożyczalni roweru miejskiego, które mają powstać w Toruniu. 

Rowery mogą być doskonałym uzupełnieniem dla systemu transportu miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu i w całym Toruniu. Niestety wśród  zaproponowanych lokalizacji nie uwzględniono ani jednej w zabytkowej części Bydgoskiego Przedmieścia, a przecież na obszarach zabytkowych transport rowerowy powinien być szczególnie wspierany.

Dlatego też apelujemy o uzupełnienie listy lokalizacji o dodatkowe miejsca. Szczególnie warte uwagi są wejścia do rewitalizowanego właśnie Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu, a także okolice targowiska na Mickiewicza.


Czekamy także na Państwa propozycje.

Więcej o konsultacjach na stronie konsultacje.torun.pl

rower miejski mapa

obecna promozycja lokalizacji roweru miejskiego w Toruniu.

 

poniedziałek, 18 lutego 2013
ŚWIĘTO BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA 2013 - WŁĄCZ SIĘ

bydgoskie to

Czas już zacząć przygotowania :) 

Zapraszamy serdecznie na pierwsze spotkanie ws Święta. Spotkanie odbędzie się w środę 13 marca br, godz 17.30, w Szkole Podstawowej nr 13 ul. Krasińskiego. 

Masz pomysl na działanie, masz trochę wolnego czasu, fascynuje cię Bydgoskie tak jak nas :)

więcj o Święcie na www.bydgoskie.org

niedziela, 03 lutego 2013
Ilustrowana Historia Bydgoskiego Przedmieścia

W związku z licznymy pytaniami, przypominamy i ponownie udostępniamy Ilustrowaną Historię Bydgoskiego Przedmieścia. Facynująca opowieść o tej niezwykłej dzielnicy, tekst powstał na podstawie uzasadnia wpisu Bydgoskiego do rejstru zabytków. Piekne zdjęcia autorstwa Ernesta Winczyka. 

 

Ilustrowana Historia Bydgoskiego Przedmieściaw Toruniu by

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11