w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Bydgoska 50 - konsultacje to nie remont!

 

Urzędnicy pytają mieszkańców co zrobić z Bydgoską 50. Odpowiadamy: ratować i to bezwarunkowo. 
Zobacz ogłoszenie o konsultacjach

Bydgoska 50

 

To nie  jest wiadomość na którą czekaliśmy. Deklaracje o ewentualnym znalezieniu pieniędzy na remont tego gminnego zabytku słyszymy od lat. Zobacz więcej informacji o tym niszczejącym zabytku.

Tymczasem budynek jest już w opłakanym stanie. To miejscy urzędnicy z prezydentem na czele doprowadzili go do ruiny. Oczywiście przy asyście miejskiego konserwatora zabytków, który nie radzi sobie z opieką nad szachulcowym budownictwem. Dziś oczekujemy raczej bezwarunkowej deklaracji remontu tego zabytku. 

Bardzo niepokojąca jest przekazana przy okazji konsultacji informacja, że ten unikatowy budynek zostanie wyremontowany tylko w przypadku pozyskania zewnętrznej dotacji.  Uzyskanie środków na konserwację jest ważne, ale nie powinno być warunkiem ratowania tej zabytkowej architektury. Urząd Miasta powinien założyć, że budynek zostanie wyremontowany, niezależnie od tego, czy urzędnicy napiszą dobry, czy zły wniosek o wsparcie. Jest to także warunek, aby mieszkańcy świadomie uczestniczyli w konsultacjach, aby ich poświęcony czas nie był zmarnowany, aby za kilka miesięcy nikt nie powiedział, "no trudno staraliśmy się, nie ma pieniędzy, trzeba rozebrać". 

Rozumiemy, że remont kamienicy będzie dużo kosztować, ale to urzędnicy doprowadzili budynek do takiego stanu, więc niech teraz zrobią wszystko aby znaleźć fundusze. 
Jest wiele miejsc, do których można aplikować o pozyskanie środków, jednocześnie budżet Torunia jest w stanie udźwignąć taki remont. 
 
Jeśli zaś chodzi o ogłoszone konsultacje to oczywiście dobry krok, jednocześnie jednak  przedwczesny. Jeśli planujemy konserwację zabytkowej willi wpisać do gminnego programu rewitalizacji (urzędnicy błędnie nazywają go lokalnym) to najpierw mieszkańcy Bydgoskiego powinni poznać założenia całego programu. Tak, aby nowa funkcja budynku wynikała z całego pomysłu na ożywienie Bydgoskiego Przedmieścia. Nie popełniajmy błędu, który Urząd Miasta zrobił przy programie rewitalizacji na lata 2007-2015. Powstała wtedy lista niepowiązanych ze sobą remontów. 
 
Rewitalizacja to proces, która ma na stałe wyprowadzić  Bydgoskie z kryzysu. Chcielibyśmy najpierw dowiedzieć się czy urzędnicy wiedzą co dolega Bydgoskiemu?  Brak ochrony zabytków to tylko jedna z bolączek tej części miasta. 

Swoje pomysł na wykorzystanie kamienicy przy Bydgoskiej 50 oczywiście prześlemy, ale dołączymy także całą korespondencję, jaką do tej pory bezskutecznie kierowaliśmy do miejskich urzędników. 
sobota, 11 kwietnia 2015, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: