w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
V Święto Bydgoskiego Przedmieścia, sobota 24 maja 2014

Możemy już śmiało napisać, że to najbardziej sąsiedzkie, społeczne i sympatyczne ze wszystkich świąt. Dlatego już po raz piąty zapraszamy wszystkich w sobotę, 24 maja na Bydgoskie Przedmieście. Przez te pięć lat sporo się wydarzyło, pozostał zapał i entuzjazm z jakim mieszkańcy i sympatycy angażują się w działania kulturalne. Podczas tego wyjątkowego dnia zapraszamy do odwiedzenia dobrze znanych miejsc i nieznanych podwórek. Kliknij na mapę aby zobaczyć szczegóły. 

Święto Bydgoskiego Przedmieścia

Zapraszamy do nowopowstałego Społecznego Domu Kultury, gdzie przez cały dzień prowadzone będą kulturalne działania (kawiarnia, opera i teatr), a także na wystawę Starych Pocztówek z kolekcji Tamary i Krzysztofa Klunderów oraz współczesnych zdjęć powstałych podczas Toruńskich Spacerów Fotograficznych, które zobaczyć będzie można w Fili nr 12 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Fałata. 


Polecamy spacer “Duchy Bydgoskiego” szlakiem miejsc już nieistniejących, a także spotkanie “Bydgoskie Przedmieście sprzed lat - z rodzinnych albumów torunian” i opowieść o jego dawnych mieszkańcach w Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Słowackiego.

Tradycyjnie już nie zabraknie działań artystycznych - Galeria Rusz prowadzić będzie przez cały dzień akcję “Jedno Słowo”, podczas której zachęci do dyskusji nad ważnymi dla nas wyrazami. W przestrzeni Gór Piekarskich obejrzeć będzie można wystawę “Umajtkowienie”, która ma zwrócić uwagę na piękno zielonej wydmy w centrum miasta. Zaś w sąsiedztwie zabytkowego budynku przy Bydgoskiej 50 młodzi artyści z PRZEprojektu stworzą “Punkt konserwatorsko-naprawczy”, podejmując się próby przywrócenia niepowtarzalnego, artystycznego charakteru tego miejsca.

Specjalnie na ten dzień powstanie również Pchli Targ, na który zapraszamy wszystkich amatorów okazyjnych zakupów. Będzie tam również można pozyskać książki, które Toruński Antykwariat Naukowy rozdawać będzie w zamian za historie o Bydgoskim Przedmieściu. Zaś program CERREC wystawi stoisko, na które można znosić niepotrzebne już lub zepsute przedmioty, które następnie zostaną naprawione i ponownie przywrócone życiu.

Na kawę i ciasto zapraszają Dwie kawiarenki, które zaimprowizowane zostaną specjalnie na Święto. Osrodek Aktywności Lokalnej zaprasza do Kawiarenki pod chmurką. Spotkać tu będzie można radnych okręgu Bydgoskie, zaś czas umilać będzie muzyka grana na żywo! Zaś kultowa Kawiarenka sąsiedzka Żandarmeria, tradycyjnie już zaprasza na domowe wypieki i bogaty program wydarzeń artystycznych. Wszystkie dzieci zaś zapraszamy na warsztaty kreatywne “Po drugiej stronie lustra” z Pracownią Plastyczną Arcana. Na koniec dnia zapraszamy zaś na finałową imprezę i dobrą zabawę przy muzyce. Studenci UMK zapraszają do amfiteatru w Parku na pokaz swoich krótkometrażowych filmów animowanych. 

Bydgoskie Przedmieście to wspaniała historyczna architektura, zabytkowy Park Miejski, ale przede wszystkim pełni pasji i entuzjazmu mieszkańcy, małe sąsiedzkie wspólnoty, pamiętający wiele dawnych historii seniorzy, młodzi rodzice wraz ze swoimi pociechami i energiczni studenci. W sobotę 24 maja spotykają się wszyscy, by “po sąsiedzku”, wspólnie, aktywnie lub leniwie, spędzić czas i oddawać się przyjemnościom w przestrzeniach tej toruńskiej “stworzonej dla przyjemności” dzielnicy.

Cały czas możliwe zmiany w programie, bo dochodzą kolejne działania. Aktualny program i szczegóły na www.bydgoskie.org.

Święto Bydgoskiego Przedmieścia

poniedziałek, 19 maja 2014, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/10/09 09:03:38
Fajny wydarzenie, jedno z wielu które ostatnio dzieje się w Bydgoszczy. Ogólnie da się zauważyć, że średniej wielkości miasta nie raz lepiej organizują się oddolnie od największych, to dobrze. Udowodniło mi to dobitnie przyjazd Wiener Philharmoniker do Lublina!