w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Bydgoska 56 - radość życia

Kilka lat temu uratowaliśmy przed zniszczeniem zabytkowy budynek przy ulicy Bydgoskiej 56, pisalismy wtedy "Bardzo ładne miejsce na blok" - zobacz

Od tego czasu wiele się zmieniło, bydgoskie jest zabytkowym układem, chronionym tak samo jak Stare Miasto. Wszystkie zmiany i nowe projekty muszą być skonsultowane ze służbami konserwatorskimi. Nowa architektura na Bydgoskim powinna być wyjątkowo dobrze dobrana, w sposób, który podkreśla zabytkowy charakter miejsca. Bydgoskie zabytkiem - zobacz

Niestety wydaję się, iż pod adres Bydgoska 56 opieka konserwatorska nie dotarła, inwestor zaplanował budynek, który jest zaprzeczeniem dbałości o przestrzeń, historię i dobry architektoniczny styl. 

Zgodę na taki projekt wydał Prezydent miasta, więc stawiamy publicznie pytanie "Czym się kierował wydając pozwolenie na budowę i czy wiedział, że to zabytkowa przestrzeń, która wymaga wyjątkowej wrażliwości i dbałości o jakość powstających w niej elementów. 

Przyglądając się jak inwestor zamierza zmasakrować zabytkową przestrzeń ulicy Bydgoskiej, a z historycznej architektury stworzyć dekorację dla mieszkaniowej plomby sami stawiamy pytanie  Czy jeszcze warto walczyć o zabytki na Bydgoskim?

Zobacz dyskusję o tej inwestycji na Facebooku

dodane: 

1. Pozwolenie na budowę zostało wydane w marcu 2013 roku

2. Rada Okręgu Bydgoskie przygotowała list do Pana Prezydenta, też możesz go podpisać 
https://www.change.org/petitions/prezydent-miasta-torunia-powstrzyma%C4%87-inwestycj%C4%99-przy-ul-bydgoska-56 

bydgoska 56

Zbudowany ok. 1892 r., z tyłu mieściła się ogródkowa restauracja "Elizjum" ("Elysium"). Po I wojnie siedziba Pomorskiej Drukarni Rolniczej, a od 1967 była tu nocna redakcja "Nowości". Na pocz. XX w. mieszkał (raczej skromnie?) burmistrz Willy Stachowitz. 

koszmar na Bydgoskiej 56

koszmar na Bydgoska 56

Budynek "Radość Życia" wizualizajce za http://grabowscy.org/

sobota, 16 listopada 2013, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Jacek Chmielewski, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/11/19 14:14:53
Kompromisy są coraz cięższe. Ale przestałem się już bać tego projektu. Ruszyły prace wokół domu Kuczyńskich na Mickiewicza, dzięki m.in. mojej petycji, którą podpisało 650 osób petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=8514 oraz mojemu apelowi w TVB i innych mediac. Wiadomo, że będzie przebudowana. Odrestaurowane zabytki mogą przytłaczać, tak jak kapiący złotem Pałac Romantyczny w Turznie. Ale wcześniej stał w ruinie. Czy warto ratować zabytki na Bydgoskim? Odpowiadam: mimo wszystko tak.
-
Gość: ejkataszi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/22 00:23:40
Witam! W zwiazku z tym ,że jestem bardzo zainteresowana willą przy Mickiewicza 20 , bardzo proszę Pana o jakiś kontakt. jest to dla mnie ważne ! mój mail - ejkataszi2wp.pl
Pozdrawiam! Emilia
-
Gość: ejkataszi, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/11/22 00:39:42
Nie rozumiem, jakie stanowisko mają tutaj miejscy konserwatorzy zabytków, przecież to szarlataneria! Najpierw pozwalają zabytkowi zdewastować się do końca a potem wciskają takie buble. Ludzie na takich stanowiskach powinni wykazywać się większą zdolnością i pomysłowością na zdobywanie funduszy na ratowanie zabytków, w innym przypadku,za rażące niedopatrzenia powinna po prostu zająć się prokuratura. Jakby nie patrzeć są to służby konserwatorskie! Np. lekarze czy strażacy płacą czasami wysoką cenę za pomyłkę w swojej branży a konserwatorzy taplają się w swoim elitarnym, zakłamanym światku! i nadal nic nie robią... oprócz zajmowaniem się gotykiem oczywiście...
-
2013/11/24 13:18:40
"... Po długich i burzliwych negocjacjach z inwestorem i projektantem zdecydowaliśmy się na restytucję, czyli odbudowę skorupki. Dzięki temu otrzymamy ilustrację historii rozwoju architektury w tej części miasta" - mówi miejski konserwator zabytków.

torun.gazeta.pl/torun/1,35576,14973902,Trudno_uwierzyc__zburza_kamienice_i____odbuduja_fasade.html#TRLokToruTxt
-
2013/11/25 21:25:25
1. Jaki zabytek? Wszystko na bydgoskim jest wartościowym zabytkiem? Zdewastowany kurnik w dodatku zauważalnie nie pasujący do zabudowy obok. Wiek nie świadczy o wartości budynku. Idąc tym tropem Paryż powinien do końca świata być średniowiecznym slumsem. A jednak mieli odwagę burzyć o odbudowywać całe kwartały. No ale nie było stowarzyszeń które łkały nad każdą ruderą tylko dlatego że średniowieczna.
2. Pomysły konserwatora w Toruniu nie od dziś są kuriozalne zapraszam do "odtworzonej" kamieniczki na Podmurnej. Mogła tam stanąć przyzwoita nowoczesna kamienica nawiązująca do otoczenia. Ale konserwator i stowarzyszenie mają podobny kierunek myślenia: konserwator lubi ruiny (acz starannie zakonserwowane ;) ) a stowarzyszenie widziało by w Bydgoskim skansen za miejskie pieniądze i siedziby dla NGOsów. A tu niestety kapitalizm towarzysze.
3. Tak walczyliście o to bydgoskie ze stało się atrakcyjnym miejscem do mieszkania. I jak drzewiej bywało klasa średnia wypiera autochtonów. Do przewidzenia. Niedługo to już nie będzie "ta sama" dzielnica. Życie. Nie do zatrzymania.
-
Gość: lkjlk, *.free.aero2.net.pl
2014/02/01 14:09:30
gdyby tamten blok wbudowany był jakoś stylem wkomponowany w całość to jak najbardziej pomysł mi się podoba ale ten blok kompletnie nie pasuje do tego otoczenia :/ szkoda że takie projekty się wrzuca