w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Kosmos w CSW

Do niedzieli 2 września w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej oglądać można wystawę “Zjazd Marzycieli”, a na niej, pochodzący z nieistniejącego już hotelu Orbis, neon "Kosmos".

WSTĘP WOLNY

kosmos w CSW

Znajdujący się obecnie pod opieką Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście “Kosmos”, rozbłysnął na dachu nowowybudowanego obiektu, z okazji, przypadających w 1973 roku, obchodów Roku Kopernikańskiego. Wzniesiony wtedy na Rybakach hotel, nawiązywał do obchodów w swej nazwie, podobnie jak drugi z wybudowanych w tym czasie w Toruniu obiektów "Helios". Nowe Hotele wrosły w tkankę miastaa, stały się elementem krajobrazu. Wjeżdżających wieczorem do Torunia mostem przez Wisłę podróżnych witał widoczny z daleka neon “Kosmos”, reklamujący hotel, w którym znaleźć mogli gościnę. Był to jedyny świetlisty punkt wieczornej panoramy miasta, które jeszcze wiele lat będzie musiało poczekać na spektakularną iluminację, którą dziś tak chętnie chwalą się torunianie.

Neon zabraliśmy z hotelu w 2008 roku - zobacz


neon kosmos jeszcze na hotelu

Dziś stare neony to zabytki sztuki użytkowej. W czasach, gdy powstawały, w latach 60 i 70 XX wieku, neonowy pejzaż symbolizował nowoczesne oblicze miasta. Niestety dziś, coraz częściej, neony znikają bezpowrotnie z polskich ulic, lub też zaniedbane, nie oddają w pełni swojego uroku. 


piątek, 23 sierpnia 2013, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: