w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/1818-1939

Książka prezentuje w sposób zwięzły dzieje Parku Cegielnia (Ziegelei Park lub Ziegelei Garten) i Lasku Cegielnia (Ziegelei Wäldchen) oraz historię pomników, które znajdowały się na terenie obu założeń.

historia Parku 
Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad dwieście ilustracji (map, planów, projektów, widokówek itd.). Autorzy, Katarzyna Pękacka-Falkowska i Bartosz Drzewiecki, analizują rozwój przestrzenny Établissement „Cegielnia” i Lasku Cegielnia oraz Placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S. Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego oraz odsłaniają kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen. A to tylko niektóre, być może nie najciekawsze, tematy podejmowane w monografii.
 
Oficjalna prezentacja odbędzie się w poniedziałek 27. maja w Ratuszu Staromiejskim podczas Uroczystego Walnego Zebrania Towarzystwa Miłośników Torunia w 90. rocznicę postawnia tej organizacji (http://tomito.cba.pl/aktualnosci.html).
poniedziałek, 27 maja 2013, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: