w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/18-1939

Książka "Historia Parku Miejskiego w Toruniu w latach 1817/18-1939", którą wkrótce pojawi się w księgarniach przedstawia historię Parku Miejskiego wToruniu w latach 1817/1818–1939. Monografia nie rości sobie pretensji do wyczerpaniatematu i przedstawia wybrane zagadnienia w sposób wąski, nie osadzając ich w szerszymkontekście historycznym albo kulturowym. Opracowanie, które ukaże się w serii BibliotekaToMiTo, prezentujew sposób zwięzły dzieje Parku Cegielnia (Ziegelei Park lub Ziegelei Garten) i LaskuCegielnia (Ziegelei Wäldchen) oraz historię pomników, które znajdowały się na terenie obu założeń.


Praca opiera się na analizie ponad stu jednostek archiwalnych, nie licząc dokumentacji technicznej i zbiorów kartograficznych, oraz zawiera ponad sto pięćdziesiąt ilustracji (map, planów, projektów, widokówek itd.). Autorzy analizują rozwój przestrzenny Établissement „Cegielnia” i Lasku Cegielnia oraz Placu Schillera. Opowiadają burzliwe dzieje pomnika S.Moniuszki i tłumaczą, dlaczego w Toruniu nie powstał planowany pomnik F. Chopina. Piszą także o Pawilonie Tilka i pomniku konnym Fryderyka Wielkiego, wskazując m.in. ich dokładne lokalizacje. Odsłaniają również kuluary tworzenia parku kuracyjnego i pijalni wody mineralnej w Ziegelei Wäldchen. A to tylko niektóre, być może nie najciekawsze, tematy podejmowane w monografii.


O autorach:
Drzewiecki Bartosz – historyk i archiwista, doktorant ostatniego roku na Wydziale Nauk HistorycznychUniwersytetu Mikołaja Kopernika, w styczniu 2013 roku będzie bronił rozprawę doktorską poświęconą dziejomszlachty Ziemi Chełmińskiej
Pękacka-Falkowska Katarzyna – socjolożka i historyczka, pracownik Katedry i Zakładu Historii NaukMedycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w kwietniu br. na WNH UMK obroniła rozprawę doktorską poświęconą dziejom wielkiej epidemii dżumy w Toruniu w trakcie III wojny północnej. 

 

Prezentujemy dwa zdjęcia z książki:

 

Willa parkowa „Spokój Henryka”

Willa parkowa „Spokój Henryka”, Źródło: portal aukcyjny www.nobis24.de

 

Fragment toruńskiego ogrodu botanicznego

Fragment toruńskiego ogrodu botanicznego, Źródło: portal aukcyjny www.nobis24.de

 

środa, 19 grudnia 2012, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: