w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Bydgoska 50 - Apel do Prezydenta Torunia

Bydgoskie Przedmieście

Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

Zobacz więcej zdjęć zabytku

----

Szanowny Panie Prezydencie

Przy ulicy Bydgoskiej pod nr 50 od wielu miesięcy niszczeje gminny budynek wpisany do rejestru zabytków. Zły stan budynku nie może być argumentem aby nie reagować, dlatego pragniemy zaproponować rozwiązanie tej wstydliwej dla Torunia kwestii. 

Nieruchomość (lub jej część) przekazana może zostać na cele społeczne. Dzięki ostatnim zajściom związanym z klubem eNeRDe wiemy, że UM Toruń coraz bardziej przychylnym okiem patrzy na tego rodzaju przeklasyfikowanie własnych lokali. Dyrektor ZGM na Pana prośbę cofnąć może ostateczne decyzję dotyczące gminnego lokalu w kilka minut, dlatego wydaje się że tutaj możliwe, aby decyzję podjąć w przeciągu 30 dni. Czas jest tu niezmiernie istotny z dwóch powodów, po pierwsze budynek z dnia na dzień jest w coraz gorszym stanie i potrzebuje realnego gospodarza, a po drugie po środki na remont tego budynku można aplikować od 24 kwietnia do Regionalnego Programu Operacyjnego - priorytet III Rozwój Infrastruktury Społecznej, tylko zdecydowane i odważne działania mogą pozwolić te fundusze pozyskać.

Adaptacja tego budynku na cele społeczne idealnie wpisuje się w ideę rewitalizacji która może ożywić tą część miasta. Z przeprowadzonych w zeszłym roku badań wynika, iż w tej właśnie dzielnicy panuje ogromny deficyt aktywności społecznych. Dostrzegła to także Rada Miasta Torunia która umieściła nieruchomość w Lokalnym Programie Rewitalizacji właśnie z przeznaczeniem na cele społeczne.

Proszę rozważyć np rozwiązanie gdzie "operatorem" nieruchomości będzie biuro Toruń 2016, które może wg własnych przyjętych kryteriów przekazywać poszczególne pomieszczenia twórcom i animatorom. Można wprowadzić m.in taki zapis który zobowiąże użytkowników przestrzeni do prowadzenia cyklicznych zajęć dla lokalnej społeczności. Dzięki takiemu zabiegowi Toruń w przygotowywanej aplikacji ESK będzie mógł wpisać aktywizację mieszkańców jako jeden z elementów projektu, sama rewitalizacja Bydgoskiego Przedmieścia jest również jednym z elementów aplikacji konkursowej ESK.

Proszę także wziąć pod uwagę iż "lokale dla twórców" są jednym z punktów apelu jaki został spisany przez środowisko toruńskiej kultury. Dalsza współpraca ze środowiskami niezależnych twórców kultury to także świetny przykład, że miasto starając się o tytuł ESK zaczyna wsłuchiwać się w potrzeby mieszkańców. Sprawą eNeRDe udowodnił Pan że traktuje sprawę ESK poważnie, w związku z tym jest szansa aby zrobić kolejny krok.

Jeśli miałby Pan jakieś pytania związane np z wnioskiem do RPO, jesteśmy gotowi na spotkanie w dogodnym dla Pana terminie.

(-)


Do wiadomości:

Miejska Instytucja Kultury Toruń2016 
Miejski Konserwator Zabytków
Wojewódzki Konserwator Zabytków
Marszałek Województwa Kuj-Pom
+
+czwartek, 01 kwietnia 2010, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: