w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Zegar stoi!

Wracamy do sprawy zegara na budynku przy ul. Sienkiewicza - pisaliśmy o tym już 18 (osiemnaście !!) miesięcy temu, pisaliśmy także w tej sprawie do UMK (właścicl budynku) zobacz informacje rzecznikia UMK

Niestety zapowiadany remont zegara odsuwa się w czasie, zapytaliśmy ponownie UMK co się dzieje w tej sprawie. Odpowiedz opublikujemy.

Bydgoskie przedmiescie
zdjęcia za fotoforum.gazeta.pl fot. marekcoi

"Toruń miał w przeszłości wyjątkowe szczęście do zegarów i zegarmistrzów" - czytamy w opisie wydanej niedawno monografii "Toruńskie zegary i zegarmistrzowie". Za nami także wystawa pod tym samym tytułem w Muzeum Okręgowym. I choć ostatnie lata łaskawe są dla znanych i wiekowych toruńskich zegarów, jak ten odremontowany na wieżach naszej bazyliki św. św. Janów czy ratusza, to wiele pozostaje martwych. A nieczynny zegar to jeden chyba z najbardziej smutnych elementów krajobrazu. Znajdujący się wcale nie na odludziu zegar na budynku Wydziału Sztuk Pięknych UMK jest nie tylko nieczynny, ale po prostu od lat się rozpada. Widoczny jest naprawdę z wielu miejsc, więc pomijając jego wartość zabytkową, mógłby po prostu świetnie pełnić swoją dawną funkcję.

Według relacji p. Urszuli Edyty Błaszczyk, która dzieli się się swoimi wspomnieniami m.in. w toruńskich Nowościach, zegar na budynku przy Sienkiewicza 6 zatrzymał się aż 70 lat temu - w 1939 roku!!!
http://www.express.bydgoski.pl/look/galeria/podglad.php/6925

Zegar jest wyjątkowy. Nad cyferblatami, pod zdobionym daszkiem, znajduje się dwutonowy dzwonek. Niech gospodarz budynku coś wreszcie zrobi. Bo to już ostatni dzwonek.

 

Jacek Chmielewski

sobota, 05 września 2009, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/09/06 16:03:16
dwutonowy?

chyba 200 kg dzwonek. Bez przesady - 2tys kg???:)
-
Gość: jacek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/07 20:28:37
chodzi o to, że ma dwa tony, nie dwie tony :)
-
Gość: ditailutek@gmail.com, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/09/18 23:28:38
Może doczekam i po 70 latach i zegar zacznie chodzić Nie wiem czy jeszcze w Toruniu gdziekolwiek znajduje się taki zabytek. Nie jest mi znany rok budowy szkoły, ale tyle lat ile ma szkoła ma również zegar. Urszula Edyta Błaszczyk
-
2009/09/19 00:48:13
projekt szkoły pochodzi z rok z lat 80 XIX wieku, projekt O. Schulz
-
Gość: ditailutek@gmail.com, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2009/10/27 22:44:00
rogalpa, dziękuję za informacje dotyczące okresu budowy szkoły przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu. Jak się domyślam, to zegar ma też okło 125 lat, toż to prawdziwy zabytkowy skarb a konserwatorzy zabytków tego postrzegaj?
-
2012/04/21 20:33:16
Mam pytanie do Pana Jacka Chmielewskiego, otóż jestem nadal bardzo zainteresowaną stanem zabytkowego zegara na szkole przy ul. Sienkiewicza w Toruniu. Czy zegar ten został już odrestaurowany? Bardzo Pana proszę o wiadomość. Od wielu lat nie nie jestem już mieszkanką Torunia a wiek nie pozwala mi na podróże. Ostatni mój pobyt w Toruniu miał miejsce w 2008 roku kiedy to wykonałam zdjęcie zegara. Panie Jacku, zegar ten jest cząsteczką mojego życia i byłabym bardzo wdzięczna za informację na mój adres e-mail < neliakor@wp.pl > Pozdrawiam z pięknego Helu Urszula Edyta Błaszczyk