w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Neon KOSMOS na festiwalu Skyway 09

Neon

Neon

Neon

Neon

all photo: Ernest Wińczyk

Między 11 a 16 sierpnia na Festiwalu Skyway oglądać można było, po raz pierwszy od czasu zdemontowania z budynku hotelu Orbisu, neon "KOSMOS". Neon wykorzystali w swej artystycznej akcji toruńscy artyści Stefan Kornacki i Dominik Smużny, którzy piszą:

Obiekt - KOSMOS został sprowadzony przez artystów na Ziemię. Zdegradowany symbol nieosiągalnego. Stary neon, który nie świeci na niedostępnych pokładach wysokości. Pozbawiony tajemnicy. Poddawany woli człowieka. Ma przemieszczać się, odnajdywać w coraz to innych okolicznościach, przestrzeniach, symbolizować zachłyśnięcie się współczesnego świata Wszechświatem.

Stare neony to dziś zabytki sztuki użytkowej. Często projektowane przez wybitnych grafików i plastyków, zdobiły ulice swym kolorowym światłem. W czasach, gdy powstawały, w latach 60 i 70 XX wieku, neonowy pejzaż symbolizował nocne życie nowoczesnego miasta. Niestety dziś, coraz częściej, neony znikają bezpowrotnie z polskich ulic, lub też zaniedbane, nie oddają w pełni swojego uroku.

Toruński neon "Kosmos" pochodzi z wybudowanego w 1969 roku, nieistniejącego już hotelu Orbis. Hotel wzniesiony z okazji, przypadających w 1973 roku, obchodów Roku Kopernikańskiego, nawiązywał do nich w swej nazwie, podobnie jak drugi z wybudowanych wtedy w Toruniu hoteli "Helios". Kiedyś neon "Kosmosu", usytuowanego na Rybakach, tuż przy nadwiślańskich błoniach, witał swym światłem wjeżdżających przez most podróżnych, anonsując wjazd do miasta astronomii.

 

Na Bydgoskim Przedmieściu znajdował się również neon Pod Bażantem, usunięty podczas remontu budynku. Mimo podjętych prób neonu nie udało się uratować.

czwartek, 20 sierpnia 2009, makolaczowa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: