w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
RATUJMY STROMĄ, STROMA 5

 

Wygląda na to że tracimy kolejny budynek na Bydgoskim Przedmieściu, tym razem na opisywanej już ulicy Stromej.

http://bydgoskie.blox.pl/2008/02/STROMA-3.html

http://bydgoskie.blox.pl/2008/01/STROMA.html

 

Stroma 5, Bydgoskie

 

 Bydgoskie stroma 5

Bydgoskie Stroma 5

Bydgoskie Stroma 5

Bydgoskie Stroma 5

Budynek jest własnością gminy. Odłączono w nim prąd i zabito większość okien! Na wiosnę br budynki były zamieszkane - co widać na wcześniejszych, publikowanych przez nas zdjęciach. Jeśli zostanie wyburzony, na jego miejscu powstanie zapewne NICNIEPASUJĄCY, nowoczesny może nawet ogrodzony blok.

To że taki szkieletowy dom można normalnie użytkować pokazują przykłady budynków sąsiednich, które są w dobrym stanie, tyle że należą do prywatnych właścieli.

Nie zgadzamy się na wyburzenie, ponieważ stan bydynku umożliwia jego uratowanie i tym samym utrzymanie unikalnego charakteru oryginalnej, zachowanej w całości XIX wiecznej ulicy. 

niedziela, 05 października 2008, rogalpa

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/10/06 14:44:54
Ulica Stroma a konktretnie nieruchomości przy niej położone w większości mają nieuregulowany stan prawny. Są dla nich urządzone poniemickie XIX wieczne a nawet starsze księgi wieczyste. Od dziesiątków lat nie były przeprowadzane postępowania spadkowe. Administratorem tych budynków jest przeważnie Zrzeszenie Właścicieli Prywatnych. Pobiera ono czynsze od najemców i nie remontuje budynków. Jeśli nie zostaną uregulowane sprawy spadkowe budynki się rozpadną. Kiedy to nastąpi zapewne w cudowny sposób przy pomocy deweloperów odnajdą się właściciele. Na pustych parcelach powstaną bloki. Co można zrobić teraz ? Naciskać Gminę aby skierowała do Sądu wniosek o stwierdzenie praw do nabycia spadku. Gmina ma takie prawo. W przypadku nieujawnienia się żadnego z spadkobierców z kręgu rodziny ostatnim dziedziczącym podmiotem jest ..... Gmina.
-
2008/11/15 20:55:02
Zachowanie zabytkowej zabudowy powinno być priorytetem.
Jeszcze większym jednak ochrona zdrowia ludzi mieszkających wokół budynków ogrzewanych piecami węglowymi. Jak wiadomo zarówno w budynkach szachulcowych jak i kamienicach jest to główna forma ogrzewania. tylko w nielicznych budynkach jest ogrzewanie centralne lub z cieci miejskiej.
Tu jest raport jaki wpływ maja dym z kominów domów opalanych chciałoby się powiedzieć węglem.
209.85.135.104/search?q=cache:Q524uGWxF0UJ:www.krakow.pios.gov.pl/raport06/02_6_Powietrze_Zdrowie.pdf+dym+z+piec%C3%B3w+w%C4%99glowych+zdrowie&hl=pl&ct=clnk&cd=10&gl=pl&client=firefox-a

Ale jak wiadomo do pieca wstawia się wszystko- opony, płyty wiórowe itp.
Sam słyszę szczególnie o chorobach nowotworach osób które jak wynika z moich obserwacji mieszkają na wyższych piętrach tj. na wysokości kominów sąsiednich niższych budynków.


Sam zastanawiam gdzie "uciec" z tej zagrażającej zdrowiu dzielnicy, aby być poza zasięgiem toksycznych dymów.

Można zauważyć ile zanieczyszczeń dostaje się do mieszkań patrząc na ściany które trzeba malować co 2-3 lata.

Stare budynki należałoby ocieplać i instalować centralne ogrzewanie. Kto jednak będzie ponosił koszty jednego i drugiego skoro trucie innych (i siebie też) piecami węglowymi jest najtańszą formą ogrzewania. Często jedyną formą z punktu widzenia ekonomi. Ogrzanie gazem budynku z "muru pruskiego" to olbrzymie koszty- cienkie ściany, stare okna i drzwi to jak studnia bez dna.

Kto jest świadom niebezpieczeństwa grożącego mieszkańcom wdychającym zimą te trucizny niech ucieka...