w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
Pakt sześciu dla Bydgoskiego Przedmieścia

 

Toruńskie organizacje pozarządowe utworzyły Porozumienie na rzecz Bydgoskiego Przedmieścia. - W jedności siła - mówi Łukasz Broniszewski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia 

Do Porozumienia przystąpiło sześć organizacji: Stowarzyszenie Bydgoskie Przedmieście, Fundacja Stabilo, Stowarzyszenie Dziedzictwo Torunia, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i Wyborcy.org. - Razem wywrzemy większy nacisk na polityków - tłumaczy Broniszewski. - W grupie jest także łatwiej zaistnieć w mediach. Każda z organizacji ma różne pomysły i inne doświadczenie, więc współpraca może się tylko opłacić.

Porozumienie chce zrewitalizować, czyli ożywić Bydgoskie Przedmieście. - Nie oznacza to, że zajmiemy się tylko odnawianiem kamienic - mówi Broniszewski. - Rewitalizacja powinna odbywać się na kilku płaszczyznach. Nie można zapomnieć o aktywizacji społecznej czy poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Współpraca kilku organizacji pozwoli na lepszą koordynację działań. Poszczególne pozarządówki nie będą powielały swoich inicjatyw.

Bydgoskie Przedmieście to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc Torunia. W dzielnicy mieszka 40 tys. osób - ponad 2,5 tys. żyje poniżej minimum socjalnego. Niewielu torunian wie jednak, że Bydgoskie to nie tylko problemy społeczne, ale również piękna architektura i ciekawa historia. To w tej dzielnicy znajduje się najstarszy w Polsce ogród zoobotaniczny. Właśnie tutaj można podziwiać także najwięcej zabytków w Toruniu - jest ich aż 478, podczas gdy Stare Miasto może pochwalić się 466 takimi obiektami. W popularnej "zofiówce" przy ul. Bydgoskiej 26 na początku XX w. mieszkali znani artyści: pisarz Stanisław Przybyszewski, malarz i literat Witkacy oraz aktor i reżyser Juliusz Osterwa. - Historia dzielnicy jest trochę zapomniana. Dlatego jej promocja będzie jednym z głównych celów naszej działalności - mówi Broniszewski.

Szansa na wypromowanie dzielnicy jest duża, bo w listopadzie ub.r. nasze miasto otrzymało ponad 10 mln euro na rewitalizację Starówki i Bydgoskiego Przedmieścia. Pieniądze pochodzą z dzielonego przez marszałka województwa unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego. Niestety, magistrat nie może ich wydać, ponieważ czeka na wytyczne z Urzędu Marszałkowskiego. Władze województwa czekają z kolei na wskazówki z resortu rozwoju regionalnego. - Nie możemy się doczekać wytycznych już półtora roku - mówi Anna Dziczek z wydziału rozwoju i programowania europejskiego magistratu. - Bez nich nie możemy podjąć żadnych działań. Pewne jest, że na wydanie kwoty z RPO będą miały wpływ organizacje pozarządowe. Projekty będą podlegały konsultacjom społecznym.

Porozumienie nie zamierza jednak czekać na decyzje urzędników. - Sami będziemy pisać projekty i składać wnioski o unijne dotacje - tłumaczy Broniszewski. - Nie jesteśmy skazani na pieniądze miasta. Możemy starać się o dotacje np. z Europejskiego Funduszu Społecznego albo Funduszy Norweskich.

Pierwsze spotkanie Porozumienia odbędzie się w sobotę o godz. 16 w Teatrze Wiczy (Rynek Staromiejski 1). - Zapraszamy wszystkich, którzy chcą zrobić coś dobrego dla Bydgoskiego - zachęca Broniszewski. - Oczekujemy nie tylko na działaczy pozarządowych, ale również na przedstawicieli firm i innych instytucji, które mają osobowość prawną. Mile widziani będą również urzędnicy z magistratu.

Więcej o inicjatywie na stronie: www.porozumienie.org.pl.

 

sobota, 16 sierpnia 2008, rogalpa

Polecane wpisy

  • KOSMOS na ZDARZENIACH

    KOSMOS wystapi na MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DZIAŁAŃ TEATRALNYCH I PLASTYCZNYCH "ZDARZENIA" - TCZEW - EUROPA Opiekun Projektu Stefan Kornacki   &n

  • POLECAMY NOWOŚCI

      Polecamy artykuły w Nowościach O Bydgoskim: Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jaki to skarb   O Bydgoskiej 56: A były tu kiedyś Pola Elizejskie &

  • TVP Bydgoszcz "Zbliżenia" 02.02.08

     

TrackBack
TrackBack URL wpisu: