w Toruniu


Czekamy na wasze zdjęcia i opowieści o Bydgoskim!!

Jeśli chcesz wiedzieć co się dzieje na Bydgoskim zapisz się na newsletter

e-mail:

.......................................

KONTAKT

bydgoskie@gmail.com
-----------
Blog > Komentarze do wpisu
STROMA 3

Szanowni,

Ponieważ mam trochę związków z adresem Stroma 3, chciałbym odnieść się do fotografii 3 i 4 (z wpisu STROMA ) pokazując te fragmenty z czasów już nieco odległych, bo z lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

stroma 3

piekarnia Stroma 3

piekarnia Stroma 3

stroma

piekarnia Stroma 3

 

Z tamtych lat, nie ma już oficyny, zwanej niegdyś „budą”, daszku nad wejściem do piekarni, no i samej piekarni. Stoi jeszcze to stare drzewo orzechowe, wegetujące wiele dziesięcioleci. Pamiętam jeszcze zapach pieczonego tam chleba, sklepik z pieczywem w budynku przy ulicy i tą niegdysiejszą atmosferę.

A takiemu stanowi rzeczy, jak widzimy to obecnie, należy zawdzięczać niestety min. zdławienie działalności rzemieślnika za czasów głębokiej komuny, a także rozniesione w latach siedemdziesiątych przepowiednie o rychłym zagospodarowaniu całego tego terenu pod nowoczesne osiedle RYBAKI. I tak w oczekiwaniu na osiedle nie przykładano się do zadbania o historyczną substancję szachulcową, a wręcz przeciwnie, no więc mamy, to co mamy.

Na zdjęciu w piekarni, ten starszy pan, to właściciel piekarni Józef Skonieczny. Wśród pracowników jest też mój ojciec, Kazimierz Skonieczny, wówczas terminujący jako uczeń. Dziadek mój, kiedy został przymuszony wręcz do zamknięcia piekarni w latach pięćdziesiątych poszedł pracować jako piekarz-ciastkarz do jednej z trzech większych działających wówczas wytwórni toruńskich pierników, zakładu RUCHNIEWICZA.

Fotografie te wyszukaliśmy kilka dni temu właśnie z moim ojcem w rodzinnych zbiorach.

"Buda" czyli oficyna, której fragment jest widoczny na fotografii, to budyneczek, w którym na piętrze mieszkali czeladnicy piekarscy.

Andrzej Skonieczny
 

wtorek, 26 lutego 2008, rogalpa

Polecane wpisy

  • Esplanada

    Dzięki uprzejmości Pana Eugeniusza Lewandowskiego prezentujemy zdjęcia z jego prywatnego archiwum. Zdjęcia prezentują wytwórnie lodów Toruńskich Zakładó

  • UL. KONOPNICKIEJ

    Prezentowana pocztówka została wydana około 1914 r. przez firmę Schaar und Dathe w Trewirze. Przestawia ul. Parkową, po powrocie Torunia do Polski noszącą imię

  • Bydgoska 35

    Przedstawiamy kolejny nieistniejący już budynek przy ul. Bydgoskiej.           Dzięki uprzejmości Katarzyny Łatuszyńskiej i Aleksandr

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/02/26 23:41:57
i takie historie urzekają najbardziej kogoś, kto poznaje je po latach...